Visoje Lietuvoje, įvairiose gydymo įstaigose, atliekami Covid – 19 antikūnų tyrimai, siekiant nustatyti, ar asmuo turi susidariusį imunitetą šio viruso sukeliamai ligai. Antikūnų tyrimas parodo ne tik ar turite imunitetą po persirgimo ar skiepijimosi. Turint pakankamą antikūnų koncentraciją kraujyje, yra sąlygos Galimybių pasą turėti tiems asmenims, kurie persirgo Covid-19 liga, tačiau persirgimo faktas nebuvo fiksuotas E. sveikatos sistemoje.

Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC), 208 ir 209 procedūrų kabinetuose, jau atliekami antikūnų tyrimai pagal metodą, kuris atitinka sąlygas Galimybių pasui gauti.  

„Mes prisitaikėm prie gyventojų poreikių ir jau pradėjome atlikti antikūnų tyrimus turimam imunitetui dėl Covid ligos patvirtinimo. Mūsų įstaigoje atliekami tyrimai atitinka reikalavimus Galimybių pasui gauti. Atlikus tyrimą, duomenys suvedami į E. sveikatą ir asmeniui bus suteiktas Galimybių pasas, jei antikūnų tyrimas bus teigiamas“, - sako Jonavos PSPC direktorė Asta Sivolovienė.

Kaip žinia, antikūnų tyrimai yra mokama paslauga. Šio tyrimo kaina įvairiose įstaigose gali siekti ir 30 eurų. Jonavos PSPC atliekamo tyrimo kaina nesiekia ir 20 eurų.

„Mūsų įstaigoje šis tyrimas kainuoja 18 eurų ir kelis centus. Į procedūrų kabinetus pacientai registruojami bendra tvarka. Šiuo metu stebime, kad vis didėja besikreipiančiųjų skaičius, tad jei matysime, kad srautai tik didės, formuosime atskirą registraciją“, - pasakoja įstaigos vadovė.

Pasitaiko atvejų, kai asmenys nusprendę pasidaryti antikūnų testą iš skirtingų laboratorijų gauna skirtingus testų atsakymus.

„Kiekviena laboratorija gali turėti skirtingą tyrimo atlikimo metodiką. Vertinant tyrimo reikšmes, būtina atkreipti dėmesį į konkretaus tyrimo aparato ar metodo normos ribas. Mūsų įstaigoje teigiamas rezultatas yra tada, kai gaunamas atsakymas viršija arba yra lygus 21,8 vienetams antikūnų koncentracijai kraujo mililitre (21,8 BAU/ml). Kitose laboratorijose gali būti kitos ribos“, - akcentuoja Jonavos PSPC vadovė.

Kuo didesnė antikūnų koncentracija kraujyje, t.y., kuo didesni minėti skaičiai, reiškia, kad asmens imunitetas tuo momentu Covid ligai yra labiau atsparesnis. Tačiau verta paminėti, kad imunitetas nuolat keičiasi ir antikūnų koncentracija kraujyje taipogi gali svyruoti.

Jonavos PSPC paimti kraujo mėginiai antikūnams nustatyti vežami į laboratoriją Kaune, nuo kurios darbo pajėgumų priklausys ir tyrimo atsakymo gavimas. Šiai dienai tyrimų rezultatai gaunami per 1-2 dienas, o atsakymai suvedami į E. sveikatą bei generuojamas Galimybių pasas, jei to pageidauja pacientas.    

Galimybių pasas asmeniui, turinčiam teigiamą antikūnų kiekį galios 60 dienų nuo antikūnų testo atlikimo datos.

Taip pat skaitykite: