Ligonių kasos sulaukia teigiamų atsiliepimų iš gyventojų, kuriems jau pavyko sukaupti  kompensuojamųjų vaistų priemokų krepšelį. Šiemet šis krepšelis siekia 48,36 euro, o jį sukaupusiems gyventojams iki metų pabaigos nebereikia mokėti priemokų už kompensuojamuosius vaistus, kurių priemoka mažiausia. Skaičiuojama, kad pacientai jau sutaupė milijoną eurų.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, priemokų krepšelis per liepos – spalio mėnesius padėjo sumažinti išlaidas vaistams 40 tūkst. pacientų, o kompensuojamųjų vaistų priemokų krepšelio padengimui prireikė 1 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.

Greičiausiai kompensuojamųjų vaistų krepšelį sukaupė sergantieji sunkiomis ar lėtinėmis ligomis, kurioms gydyti reikia daugiau vaistų. Tokie gyventojai skaičiuoja jau sutaupantys ne vieną dešimtį eurų priemokų, kurių jiems nebereikia mokėti iš savo kišenės.

Vis dėlto nors kompensuojamųjų vaistų krepšelio priemokų sumažinimo tvarka įsigaliojo nuo šių metų liepos, o jį kaupti galima visus kalendorinius metus, ligonių kasos sulaukia klausimų iš gyventojų, kurie nesupranta, kaip krepšelis veikia, ir nežino, kiek paciento priemokų sukaupta jų krepšeliuose. 

Nuo kiekvienų metų pradžios kaupiamas kompensuojamųjų vaistų krepšelis skaičiuojamas visiems gyventojams, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu. Geriausias būdas patikrinti, kiek priemokų jau sukaupta krepšelyje – pažiūrėti asmeninėje e. sveikatos paskyroje. Svarbu žinoti, kad duomenys apie paciento sukauptą priemokų krepšelį atsinaujina kitą dieną po kompensuojamųjų vaistų įsigijimo. 

Gyventojai, kurie nesinaudoja elektroninėmis priemonėmis, informaciją apie sukauptą priemokų krepšelį gali sužinoti vaistinėse bei teritorinėse ligonių kasose. „Gyventojų aptarnavimo skyrių specialistai teritorinėse ligonių kasose ne tik padeda sužinoti, kokia suma sukaupta gyventojų krepšeliuose, bet ir nagrinėja nepagrįstai sumokėtų priemokų atvejus. Paaiškėjus, kad gyventojui teko sumokėti priemoką už kompensuojamuosius vaistus, nors priemokų krepšelis jau buvo sukauptas, nepagrįstai sumokėta priemoka bus grąžinta“, – sako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė.  

Priemokų krepšelio dydis apskaičiuojamas sudėjus tris vidutines metines priemokas už kompensuojamuosius vaistus su mažiausia priemoka, apskaičiuotas pagal praėjusių kalendorinių metų duomenis, todėl kitais metais kompensuojamųjų vaistų krepšelio dydis gali skirtis nuo šiųmečio. Pasibaigus kalendoriniams metams, krepšelis anuliuojamas ir pradedamas skaičiuoti iš naujo, kol vėl bus surinkta kitais metais galiosianti suma. 

Ligonių kasos atkreipia dėmesį, kad medicinos pagalbos priemonėms priemokų krepšelio kaupimo tvarka nėra taikoma. Priemokų krepšelis skaičiuojamas tik kompensuojamiesiems vaistams su mažiausia priemoka. Tokiais vaistais laikomi ne tik tie vaistai, kurių galiojančiame Kompensuojamųjų vaistų kainyne nurodyta paciento priemoka yra mažiausia, bet ir mažo terapinio indekso (vaistai epilepsijai gydyti, imunosupresantai, skiriami po transplantacijos), biologiniai, pavyzdžiui, insulinas, vieno tiekėjo grupės vaistai, bei vaistai, dėl kurių skyrimo konkrečiu vaisto pavadinimu pagal jų terapines indikacijas konkrečiam pacientui sprendimą priėmė gydytojų konsiliumas, t. y. vaistai, kurie yra nepakeičiami, arba gali būti keičiami tik gydytojo nurodymu.

Primename, kad paciento priemoka už kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones valstybės biudžeto lėšomis taip pat padengiama apdraustiesiems, sulaukusiems 75 m. ir vyresniems, bei neįgaliesiems ir pensininkams, gaunantiems mažai draudžiamųjų pajamų.  

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

(Freepik nuotr.)

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: