Vienas vertingiausių bei gražiausių objektų ne tik Jonavoje, bet ir visoje Lietuvoje – taip Skarulių Šv. Onos bažnyčią sutartinai vadina istorikai ir muziejininkai. Šį savaitgalį, liepos 22-24 dienomis, minimas jos 400 metų jubiliejus. Šventės metu, sekmadienį, startuos ir Tarptautinis Skarulių muzikos festivalis, kuris virpins klasikinės muzikos gerbėjų širdis jau 6-ąjį kartą. Kaip sako festivalio meno vadovas, operos solistas Liudas Mikalauskas, bažnyčiose organizuojami koncertai turi savitą aurą, kuri sukuria aplinką, leidžiančią patirti kitokį muzikos ir ryšio su klausytojais pajautimą. Visgi, festivalio Skarulių bažnyčioje idėją įkvėpė ne kas kitas, o skaruliečių bendruomenės iniciatyvumas.
Nuo idėjos iki įgyvendinimo
„Festivalio užuomazgos prasidėjo 2017-aisiais metais. Tada, kiek pamenu, žiemą skaruliečiai pakvietė mane į koncertą.
Mums susėdus prie arbatos puodelio, buvau paragintas pamąstyti, ką kartu su bendruomene galima nuveikti vardan šios gražios bažnyčios.
Galiu pasakyti, kad buvau sužavėtas tiek pačios bažnyčios, tiek bendruomenės, kuri man pasirodė tokia gyva... Ji iki šiol išlikusi ir nuoširdžiai rūpinasi tiek bažnyčia, tiek Skarulių gyvenviete, kurios realiai nebėra. Nepaisant viso to, supratau, kad neturint finansų, meno ir renginių nesukursime.
Taip jau sutapo, kad po savaitės man teko dalyvauti bendrovės „Achema“ veteranų šventėje. Furšete bendravau su ponia Lyda Lubiene (aut. past. pagrindinė AB „Achema“ akcininkė). Aš jai pradėjau pasakoti apie pokalbį su skaruliečiais, kokia gyva ta bendruomenė, kad ji norėtų ką nors prasmingo nuveikti su savo bažnyčia. Tada pati L. Lubienė labai gražiai atsiliepė apie ją, apie pačią gyvenvietę, papasakojo Skarulių istoriją, kad gyventojai dėl bendrovės statybų buvo iškeldinti.
Nuo to užgimė tas gražus mūsų bendradarbiavimas – „Achema“ finansavo pirmuosius festivalius. Prie jų išlaikymo vėliau prisidėjo ir bendrovės generalinis direktorius. Turėjome tikrai gražų ryšį, bet susidūrus su sunkumais dėl dujų, bendrovė nutraukė mecianystę ir tada jau į pagalbą atskubėjo Jonavos rajono savivaldybė.
Su savivaldybe iki šiol bendraujame nepaprastai gražiai. Bendras darbas kartu su ja, su Lietuvos kultūros taryba ir skaruliečių bendruomene, kuri į festivalio organizavimą savo darbo įdeda didelį indelį, suteikia galimybę pakviesti svečius jau į šeštąjį festivalį“, – džiaugėsi L. Mikalauskas.
Kitokia patirtis
Sekmadienį festivalio klausytojai bus pakviesti į koncertą, vyksiantį Šv. Onos bažnyčios šventoriuje: čia bus pastatyta scena. Kiti festivalio renginiai vyks bažnyčios viduje.
„Kovido metu įvyko toks įdomus virsmas – „išsikraustėme“ į šventorių tarp kapinių ir bažnyčios. Atlikėjai buvo be galo sujaudinti ir sakė, kad pirmą kartą per savo gyvenimą koncertuoja kapinėse“, – šypsodamasis prisiminė L. Mikalauskas.
„Dabar, kai ribojimų neliko, žmonės nebejaučia nerimo, baimės glaustis prie kito žmogaus, atsisėsti kartu ir susiremti pečiais, todėl festivalis vyks bažnyčioje.
Išimtis tik sekmadienio renginiui – kadangi toks gražus jubiliejus ir yra organizuojama didelė, ko gero, daug žmonių sulauksianti šventė“, – kalbėjo L. Mikalauskas.
Arčiau klausytojų
Pasakodamas apie festivalį, atlikėjas džiaugiasi, kad Skarulių bažnyčioje muzikantams talkina palanki akustika.
„Skirtingose bažnyčiose – skirtingos akustikos. Yra bažnyčių, kurios kelia nemenkų iššūkių. Pavyzdžiui, Šventų Jonų bažnyčioje, Vilniuje, labai aidi ir garsas vėluoja net 6 sekundes. Reikia įsivaizduoti kaip sunku tada dainuoti: ką padainavai išgirsti beveik po 6 sekundžių.
Skarulių bažnyčia – nedidelė, pasižyminti barokine akustika, kurioje dirbti yra malonu. Kai susirenka žmonės, jie yra labai arti tavęs: aplink lieka gal vos 2 – 3 metrų laisvas plotas. Tokia kamerinė erdvė atneša visai kitokį pojūtį atlikėjui.
Čia norisi bendrauti su klausytoju, užmegzti šiltą kontaktą. Skarulių bažnyčia tikrai turi šilto kontakto aurą. Svečiai atvykę į renginius turėtų tai pajusti“, – pasakojo operos solistas.
Pavergė ne tik jonaviečių širdis
Tarptautinis Skarulių muzikos festivalis kasmet sulaukia didelio susidomėjimo – jis sutraukia žmones ne tik iš Jonavos, bet ir Kauno, Ukmergės, Vilniaus regionų.
„Pažiūrėsime kaip sutilpsime šiais metais į pačią bažnyčią, gal ir visi, bet į lauką bus išvesta garso aparatūra.
Turėsime labai gražius kolektyvus. Esantys bažnyčios viduje gaus galimybę patirti didelį malonumą – pasiklausyti koncerto 400 metų senumo bažnyčioje, toje barokinėje akustikoje“, – kalbėjo L. Mikalauskas.
Kiti Tarptautinio Skarulių muzikinio festivalio renginiai vyks rugpjūčio 21-ąją ir rugsėjo 25- ąją. Jų programą galite rasti čia.
Skarulių bažnyčios jubiliejaus programa:
Liepos 22 d., penktadienį
22:00 val. Žiburių procesija po išnykusį kaimą
23:00 val. Naktinė adoracija ir šviesų instaliacija „Šimtmečių šviesa“
Liepos 23 d., šeštadienį
13:30 val. Atgyjančio atviruko iš Skarulių pristatymas (projektas „Atvirukas iš Skarulių“)
14:00 val. Filmo „Laiko patikrinti žmonės“ peržiūra
14:45 val. Kryžiaus, koplytėlės, Atminties erdvės šventinimas
15:00 val. Klasikinės muzikos popietė su instrumentine grupe „Rapsodija“
Liepos 24 d., sekmadienį
Nuo 11:00 val. paroda ir kūrybinės dirbtuvės „Atvirukas iš Skarulių“
12:00 val. Iškilmingos Šv. Mišios. Mišias aukoja J. E. kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ, gieda Jonavos Šv. Apaštalo Jokūbo parapijos „Viduramžio“ choras, solistės Genovaitė Bigenytė ir Greta Kasiliauskienė
13:30 val. Šventinis koncertas. Dalyvauja instrumentinis sekstetas „Brass Bravo“, Egidijus Bavikinas, Liudas Mikalauskas, Merūnas Vitulskis
16:00 val. Bendruomenės agapė
Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė
Straipsnio iliustravimui naudotos fotografo A. Barzdžiaus nuotraukos, kuriose - skirtingais metais vykusių Tarptautinių Skarulių muzikos festivalių akimirkos.