Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) primena, kad Lietuvoje praėjusią savaitę prasidėjo 2022–2023 m. gripo sezonas, įprastai trunkantis iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės (gegužės). Šio gripo sezono metu sergamumo duomenys bus skelbiami kartu su COVID-19 ligos duomenimis. Taip pat bus skaičiuojamas suminis sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis ir vertinama, kiek tokių atvejų tenka 100 tūks. gyventojų.

Viso gripo sezono metu kiekvieną savaitę NVSC skelbs Lietuvos apskričių ir kiekvieno jų rajono sergamumo rodiklius, kuriuos galima rasti čia

NVSC duomenimis, spalio 3–10 d. bendras sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 ligos rodiklis buvo 878,2 atvejo 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Mažiausias sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis šių metų 40-ąją savaitę registruotas Marijampolės apskrityje, o didžiausias – Kauno apskrityje. Lyginant šių metų 40-osios savaitės sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklius su ankstesnės savaitės rodikliais, matyti, kad susirgimų gripu ir ŪVKTI skaičius padidėjo, o COVID-19 liga – sumažėjo.

Pirmąją 2022–2023 m. gripo sezono savaitę Lietuvoje dėl gripo ligoninėje gydėsi vienas 2–17 metų amžiaus asmuo. 

Sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga duomenys apskrityse

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 2022 m. 39 savaitę nebuvo gauta ėminių gripo virusui nustatyti, todėl gripo virusas išskirtas nebuvo.

Skiepai nuo gripo padeda išvengti sunkių gripo komplikacijų

Primename, kad efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų yra skiepai. Kiekvieną gripo sezoną pagal mokslininkų apskaičiavimus kuriama būtent tam sezonui skirta gripo vakcina, todėl skiepytis nuo gripo reikia kasmet. Visi norintys pasiskiepyti turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Rizikos grupėms priklausantys asmenys skiepijami nemokamai.

„Skiepijant, ypatingai rizikos grupėms priklausančius asmenis, siekiama žmones apsaugoti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: bronchito, plaučių uždegimo, sinusito, ausų uždegimo, lėtinių ligų paūmėjimo“,– atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Greta Gargasienė.

Nuo gripo rekomenduojama pasiskiepyti visiems, bet ypač rizikos grupėms priklausantiems asmenims: 65 m. ir vyresniems asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantiems lėtinėmis ligomis, žmonėms su nusilpusiu imunitetu, taip pat medikams ir nėščiosioms.

„Beje, nėščioms moterims rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo ne tik norint išvengti galimų komplikacijų, bet ir siekiant apsaugoti būsimą naujagimį. Svarbu paminėti ir tai, kad nėščiosios sezoninio gripo vakcina gali būti skiepijamos bet kuriuo nėštumo laikotarpiu“,– akcentuoja specialistė.

NVSC specialistai primena, kad vieno vizito metu galima pasiskiepyti ne tik gripo vakcina, bet ir nuo pneumokokinės infekcijos bei COVID-19 ligos. Nusprendus skiepytis, rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

NVSC info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: