„Lietuva remia bendrą ES deklaraciją, kuri pirmą kartą ne tik griežtai pasmerkė, bet ir priskyrė Rusijos Federacijai atsakomybę už pirmąją karo dieną Ukrainoje įvykdytą kibernetinę ataką“, – sakė krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius gegužės 10 d. po paskelbtos bendros ES deklaracijos ir sąjungininkų JAV, JK ir kitų partnerių pareiškimų.

 

Rusijos kibernetinė ataka, nukreipta į palydovinio ryšio paslaugų tiekėjui VIASAT priklausantį KA-SAT palydovinį tinklą, įvykdyta vasario 24 d., likus 1 val. iki karinės invazijos pradžios. Didelio poveikio kibernetinė ataka Ukrainoje sutrikdė ryšių paslaugas keliose šalies valdžios institucijose bei įmonėse, taip pat paveikė teikiamas paslaugas keliose ES valstybėse narėse.

 

„Akivaizdu, kad ši beatodairiška kibernetinė ataka buvo įžanga į platesnio masto Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje ir siekis paralyžiuoti Ukrainos institucijų komunikaciją pirmosiomis karinės agresijos valandomis“, – teigė M. Abukevičius.

 

ES Vyriausiojo įgaliotinio paskelbtoje deklaracijoje ES vardu teigiama, kad vasario 24 d. įvykdyta kibernetinė ataka yra dar vienas besitęsiančio Rusijos neatsakingo elgesio kibernetinėje erdvėje pavyzdys, kuris prieštaraują visų JT valstybių narių sutartiems principams.

 

Pasak krašto apsaugos viceministro, siekiant atgrasyti ir atsakyti į tokius piktybiškus Rusijos veiksmus kibernetinėje erdvėje, ES su sąjungininkais svarsto imtis papildomų atsako priemonių. „Tuo pačiu, Lietuva kartu su kitomis valstybėmis yra tvirtai įsipareigojusi ir toliau teiks visokeriopą paramą Ukrainai, įskaitant ir kibernetinio saugumo srityje“, – pažymėjo M. Abukevičius.

 

ES, siekdama apsisaugoti ir atsakyti į kibernetines grėsmes, kylančias iš trečiųjų šalių, išnaudoja bendro diplomatinio atsako, vadinamo ES Kibernetinio saugumo diplomatijos rinkiniu, priemones. Šis atsakas apima diplomatinį bendradarbiavimą ir dialogą, prevencines kovos su kibernetiniais išpuoliais priemones ir sankcijas.

 

ES ir valstybės narės skelbia bendrus pranešimus dėl kenkėjiškos kibernetinės veiklos nutaikytos į ES ar jos valstybes nares, taip pat reiškia solidarumą su tarptautiniais partneriais. Dar šių metų pradžioje ES pareiškė solidarumą ir pasmerkė sausio 13 ir 14 d. Ukrainoje įvykdytas paslaugų trikdymo kibernetines atakas.

 

ES taip pat taiko tikslines ribojamąsias priemones asmenims ar subjektams, susijusiems su kibernetiniais išpuoliais, kurie daro didelį poveikį ir kelia išorės grėsmę ES ar jos valstybėms narėms. Šiuo metu kibernetinių grėsmių sankcijos taikomos aštuoniems asmenims ir keturiems subjektams iš Rusijos, Kinijos ir Šiaurės Korėjos.

 

ES Tarybos deklaracija

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: