Garbūs svečiai, gerbiamieji ministrai,

vyrai ir moterys su uniformomis,

ponai ir ponios,

man didelė garbė kreiptis į Jus šia ypatinga proga. Šiandien mes visi liudijame vienybę ir solidarumą, kuriais grindžiamas mūsų Aljansas ir kurie skatina mus tikėtis geresnės ateities.

Prieš penkerius metus buvo sėkmingai įgyvendintas Varšuvoje vykusiame NATO aukščiausio lygio susitikime priimtas istorinis sprendimas. Pirmą kartą sąjungininkų pajėgos atvyko į Baltijos šalis ir Lenkiją, kad savo nuolatiniu buvimu sustiprintų mūsų kolektyvinės gynybos pajėgumus.

Priešakinių pajėgų atsiradimas reiškė svarbiausią saugumo garantiją, kokią Lietuva kada nors turėjo. Taip buvo kuo griežčiausiai pakartota, kad vienos sąjungininkės užpuolimas bus laikomas viso Aljanso užpuolimu.

Šiuo galingu principu vadovavomės priimdami savo strateginius sprendimus dar gerokai prieš Lietuvai įstojant į NATO. Ir vėliau ja taip pat vadovavomės gindami bendrus saugumo interesus, kai tik pareiga mus pašaukdavo.

Vašingtono sutarties 5-asis straipsnis – tai pasaulio istorijoje stipriausio Aljanso pamatas. Todėl jis turi būti apsaugotas nuo visų galimų grėsmių.

Deja, pastaruoju metu stebime augančią destabilizaciją rytiniame NATO flange. Nuo 2014 metų, kai Rusija neteisėtai aneksavo Krymo pusiasalį ir užpuolė Ukrainos pozicijas Donbaso regione, mes susiduriame su labai realiu tolesnio karinio eskalavimo pavojumi.

Net ir dabar Rusija atvirai grasina suvereniai Ukrainos valstybei neišprovokuota agresija, telkdama savo karius pasienyje ir tikėdamasi šiuo bauginimo veiksmu gauti svarbių nuolaidų.

Čia matome pavojingą ketinimą peržiūrėti Europos saugumo struktūrą ir pasaulio tvarką – iš esmės sugriaunant ir vieną, ir kitą. Tai bandymas atgaivinti senąjį slaptosios diplomatijos ir galios politikos pasaulį, kuriame silpnieji kenčia tai, ką turi kentėti. Tai gali pavykti tik tuo atveju, jei bus įrodyta, kad Vakarų vienybė ir solidarumas tėra tik iliuzija.

Tačiau akivaizdu, kad taip nėra! Jau įsitikinome, kad NATO – kaip Vakarų valios išlaikyti ir ginti kolektyvinį saugumą įkūnijimas – lieka ištikima savo esmei. Laiku reaguodama į besikeičiančią saugumo aplinką, ji sustiprino atgrasymo priemones mūsų regione.

Aljansas taip pat turi investuoti į savo gebėjimą regione veikti greitai ir ryžtingai. Aljanso kolektyvinės gynybos įsipareigojimų pagrindu turi būti patikimo pastiprinimo, paremto gynybos planais ir aukštos parengties pajėgomis, didinimas.

Džiaugiuosi, kad priešakinės pajėgos mums jau padėjo pasiekti aukštą mūsų karių sąveikos lygį. Nuoširdžiai dėkojame prisidėjusioms šalims – Belgijai, Kroatijai, Čekijai, Prancūzijai, Islandijai, Liuksemburgui, Nyderlandams ir Norvegijai, bet, visų pirma, vadovaujančiai šaliai – Vokietijai.

Nuoširdžiai dėkoju už Jūsų solidarumą, ryžtą ir lyderystę! Kartu mes galime dar daug nuveikti, mūsų regione stiprindami atgrasymą ir saugodami taiką. Teklesti mūsų draugystė dabar ir ateityje!

Ponai ir ponios,

negalime būti tikri dėl to, kas nutiks ateityje, tačiau mūsų pareiga išlikti budriems. Nes čia, prie rytinių Aljanso sienų, gali būti nuspręsta dėl jo ateities.

NATO vienybė yra gyvybiškai svarbi šiuo lemtingu momentu, kai priešininkai jai atvirai meta iššūkį. Dabar svarbiausia susitelkti ir ginti mūsų bendras vertybes, pateikti vieningą sąjungininkių šalių retoriką.

Pastaruosius penkerius metus mes pagirtinai stojome vieni už kitus, petys į petį, dirbome kartu. Nuoširdžiai trokštu, kad ši misija veiktų kaip moderni laboratorija, kurioje gims nauja, dar tvirtesnė NATO.

Linkiu visko, kas geriausia, visiems NATO kariams, tarnaujantiems Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje. Dėkoju Jums už viską, ką iki šiol padarėte ar ką padarysite ateityje. Būkite pasirengę treniruotis ir kovoti – ir Jūs atliksite savo pareigą!
 
Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: