Krentančios pirmosios snaigės yra ženklas, kad iki pavasario užversime Samulevičių memorialinės sodybos duris. Užversime jas tikrai ne lankytojams, bet renginiams, edukacijoms, kūrybinėms dirbtuvėms.
Visai šalia Jonavos, Prauliuose esanti sodyba mena net tris menininkus. Šią sodybą praėjusio amžiaus ketvirtame dešimtmetyje įsigijo kailiadirbystės meistrės, žaislų kūrėjos Stasės Samulevičienės (1906 – 1988) šeima. Vienkiemį prisišliejusį prie pušynėlio šeima pirko, nes S. Samulevičienės vyro brolis, dailininkas Antanas Samuolis (1899 – 1942) sunkiai sirgo džiova ir jam buvo rekomenduojama gyventi ne mieste, o gamtos apsuptyje. Karo ir pokario metais Kaune gyvenusi Samulevičių šeima sodyboje šalia Jonavos rado ramesnį prieglobstį, buvo čia įkūrę didžiulį bityną, todėl ir šiandien sodyboje galima pamatyti ne vieną aviliuką.
Šiame vienkiemyje užaugo ir Samulevičių sūnus, rašytojas, dramaturgas Raimundas Samulevičius (1937 – 1981). Sodyboje esančiame name ir klėtelėje įrengtos trys ekspozicijos, pasakojančios šių žmonių istoriją.
Norėdami, kad šių namų durys būtų kuo dažniau varstomos, o šių trijų menininkų kūryba ir istorija įkvėptų vaikus kūrybiniems ieškojimams jau trečią kartą rengėme Lietuvos kultūros tarybos ir Jonavos rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Šypsenos vaikams: menininkų Samulevičių įkvėpti“.
Geras emocijas ir pačias tikriausias kūrybiškumo pamokas mokiniams dovanojo „Stalo teatras“ ir charizmatiškoji aktorė Saulė Degutytė – Šiekštelienė ir kūrybiškoji knygų dailininkė Inga Dagilė. Buvo smagu stebėti, kaip visi Samulevičių namai ir kiemas prisipildė kuriančių, piešiančių, lipdančių, konstruojančių vaikų.
Šių metų projekte didelį dėmesį skyrėme ne tik vaikams, bet ir šeimoms, todėl parengėme parodą „Stasės Samulevičienės pasaulis“ ir parodą lydinčių renginių ciklą – „Stalo teatro“ spektaklį šeimos, kūrybines dirbtuves su fotografe Iveta Bajorinaite ir „Zylės raižinių“ įkūrėja Audrone Rasymiene ir naują, mūsų muziejaus parengtą edukacinį užsiėmimą „Padaužiukai“. Parodą ir kūrybines dirbtuves įkvėpė Stasės Samulevičienės kūryba – iš avikailio sukurti žaislai ir didžiulio populiarumo sulaukusios knygelės „Padaužiukai“, „Padaužiukų bičiuliai“, „Broliukai nykštukai“, „Nykštukai atostogauja“. Parodos lankytojus džiugino iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fondų atvežti Stasės Samulevičienės kurti žaisliukai ir graži dovana kiekvienam lankytojui - fotografės Ivetos Bajorinaitės sukurti atvirlaiškiai.
Stasės Samulevičienės kūryba yra išskirtinė, sugebanti pralinksminti ne tik vaikus, bet ir suaugusius. Tuo įsitikino prie parodos dirbusi komanda. Pirmiausia - menininkės žaisliukus muziejuose fotografavusi fotografė Iveta Bajorinaitė. Parodos dailininkė Edita Januškevičienė sukūrė žaisliukams rėmelius ir nupiešė išskirtinius Stasės Samulevičienės žaisliukus Šlamučius. Parodos dizainerė Dovilė Grybienė, sujungusi visos komandos darbą, taip pat džiaugėsi galimybe geriau susipažinti su menininkės istorija ir kūryba.
2025 m. paroda „Stasės Samulevičienės pasaulis“ keliaus į Zarasų krašto muziejų ir Kauno Vinco Kudirkos bibliotekos Parko padalinį, kur su menininkės kūryba galės susipažinti dar daugiau vaikų ir šeimų.
Projektą „Šypsenos vaikams: menininkų Samulevičių įkvėpti“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Jonavos rajono savivaldybė. Projekto partneris – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus.
Informaciją parengė Jonavos kultūros centro krašto muziejus
Ivetos Bajorinaitės ir Jonavos kultūros centro Krašto muziejaus nuotraukos