Maži bendruomenės židiniai –  taip bibliotekas apibūdina Jonavos viešojoje bibliotekoje kultūrinių renginių organizatore dirbanti Kristina Jaskūnienė. Neseniai iš gimtojo miesto savivaldybės metų bibliotekininkės apdovanojimą gavusi jonavietė rūpinasi, kad jos kraštiečiai turėtų galimybę turiningai praleisti laiką. Nors ir kultūriniai renginiai ne visada sulaukia didelio žmonių susidomėjimo, bet K. Jaskūnienė neabejoja: kultūra Jonavoje yra gyva.


Domėjosi nuo vaikystės


„Esu visiška jonavietė –  čia gimiau, augau ir net mokydamasi Kaune, važinėjau į savo miestą. 


Vilniaus universiteto Kauno padalinyje baigiau kultūros vadybos studijas. Tuo metu tai buvo visiškai nauja specialybė. Kodėl pasirinkau būtent ją?


Nežinau... Mano visas gyvenimas sukosi aplink kultūrą: paauglystėje buvau aktyvi, lankiau moksleivių namus, savanoriavau Jonavos kultūros centre. Tai, ko gero, tik augino mano potraukį kultūrinei veiklai, o aš gyvenime visad vadovavausi ir iki šiol vadovaujuosi principu, kad man turi būti įdomu tai, ką aš veikiu“, –  paklausta apie tai, kodėl pasirinko kultūrologės kelią, kalbėjo K. Jaskūnienė, ne vienerius metus einanti ir Kultūros tarybos Kauno apskrityje pirmininkės pareigas. 


Nuo planšečių iki 3D spausdintuvų


Jonavos viešojoje bibliotekoje moteris įsidarbino prieš dvejus metus, tačiau vien iš K. Jaskūnienės pareigybės pavadinimo galima nuspėti, kad jos darbas nėra susijęs tik su knygomis.


„Organizuoju renginius į kuriuos susirenka skirtingo amžiaus žmonės. Pas mus atvyksta įvairūs menininkai, rašytojai, yra organizuojami rašymo konkursai. Veiklos tikrai yra.


Nesunku pastebėti, kad bibliotekų funkcijos yra išsiplėtusios visame pasaulyje. Jonava - ne išimtis. Bibliotekos tampa mažais bendruomenės židiniais, kur susibėgę žmonės leidžia savo laisvalaikį, veda diskusijas, ieško sau informacijos.


Mūsų bibliotekoje yra kompiuteriai, planšetės, 3D spausdintuvas, lego robotai, mikrokompiuteriukai, žaidimų konsolė, dronas ir kiti išmanieji įrenginiai. Bibliotekoje rengiami įvairūs mokymai, nemokamai žinias čia gali gilinti tiek jaunas, tiek senas“, –  teigė K. Jaskūnienė. 


Popierinės knygos – vis dar mėgiamos 


Klausantis jonavietės pasakojimo peršasi mintis, kad šiuolaikinė biblioteka nebeatsiejama nuo išmaniųjų technologijų. Nepaisant to, moteris neabejoja, kad popierinės knygos neužleidžia savo pozicijų ir toliau išlieka paklausios.


„Seku įvairius skaitytojų klubus ir matau, jog žmonės vis dar gausiai perka knygas.
Tikrai yra leidinių, kuriuos norisi pačiam turėti. Yra knygų, kurias ir aš noriu turėti, bet manau, jog pirkimus, visgi, reikėtų sumažinti. 


Būtų visiems naudingiau ateiti į biblioteką, pasiimti knygą, taip taupant savo išlaidas ir visus žemės resursus“, –  kalbėjo K. Jaskūnienė.


Vertina ne kiekybę


Ar bibliotekoje vykstantys renginiai sulaukia daug lankytojų?


„Dalis jų pranoksta mūsų lūkesčius, bet būna ir tokių, kur atvyksta vos vienas kitas žiūrovas.


Pastebime, kad turime aktyvius senjorus, kurie noriai atvyksta ir domisi kultūrine veikla. Su jaunimu sunkiau, bet aš visad sakau, kad žiūrovų skaičius nenurodo renginio kokybės. 


Žinoma, visada norisi, kad susirinktų pilnos salės, bet jei atėjo du žmonės ir jie papasakos apie tai, ką matė dar bent dviems žmonėms, kitą kartą jie galbūt jau atvyks tryse ar keturiese.


Tas žmonių įtraukimas į kultūrines veiklas yra labai ilgas procesas. Mano manymu, svarbiausia ko turi siekti kultūrininkai ir kitų specialybių atstovai –  būti sąžiningi patys prieš save ir kokybiškai atlikti savo darbą. 


Jei tu žinai, kad stengeisi, pasiūlei kokybišką produktą, tai, galbūt, kad ir tas vienas atėjęs žiūrovas po renginio prasėdės namuose tylėdamas, „virškins“ gautą informaciją ir galiausiai jo viduje kažkas trakštels. Tikiu, kad gero renginio esmė kažkaip sudirginti, suaktyvinti ar keisti žmogaus mąstyseną.


Galbūt pas mus nėra daug žmonių, kurie mėgtų aukštesnį meną, intelektualesnius renginius, bet tikiu, jog tą auditoriją reikia ir galima auginti. Ir čia kalbu ne tik apie Jonavą“, – teigė K. Jaskūnienė.


Už miestų ribų


Pastebima, kad dalis gyventojų mieliau renkasi pramogas ne savo miestuose.


„Čia gal tinka tas posakis, kad savam mieste pranašu nebūsi (aut. past. šypsosi). Aš ir pati važiuoju į renginius kituose miestuose, bet nemanau, kad čia yra kažkas blogo. 


Lietuva –  visų mūsų namai ir jei yra galimybė naudotis kultūrinėmis paslaugomis kitur, važiuok ir naudokis. Gal tik kartais reikėtų nepamiršti pasižiūrėti kas vyksta tavo paties kieme. 


Kai turėjome kūrybinio rašymo nuotolinį konkursą, į baigiamąjį renginį, kuris vyko pačioje bibliotekoje, atvyko vos kelios jonavietės, bet atvažiavo žmonės iš Klaipėdos, Tauragės, Vilkaviškio, Šakių, Vilniaus. Jos atvažiavo snieguotą gruodžio šeštadienį tokį atstumą...“, –  prisiminė K. Jaskūnienė, čia pat pridurdama, kad nuostabą darbo pradžioje jai kėlė ir suvokimas, kad dalis jonaviečių, ilgus metus gyvenančių Jonavoje, nustemba užsukę į šviesią ir jaukią biblioteką.


Prisimena kitokią


„Būna, kad mes pasikviečiame pas save mokinius, o su jais atvykusių tėvų reakcija parodo, jog jie nežinojo kaip biblioteka atrodo dabar, pamena ją tik iš senų laikų. Tada prasideda komplimentai, kaip čia gražu! 


Aš norėčiau, kad žmonės pas mus užsuktų drąsiai bet kada. Jei užklupo lietus ar ieškai ramybės, užeik, apžiūrėk parodas, prisėsk krėsluose ir ramiai sau pasibūk. Nebūtina ieškoti knygos, turime ir internetą. 


Į biblioteką galima atbėgti lyg į kokią ramybės oazę. Nors, tiesą sakant, kartais pas mus ir būna kaip tik netylu: dabar koridoriuose girdimi Jono Meko eilėraščiai“, –  šypsodamasi pasakojo K. Jaskūnienė ranka pamodama link garso kolonėlės, iš kurios interviu dieną išties sklido eilės. 


Visos komandos nuopelnas


Pasakodama apie savo darbą K. Jaskūnienė nevengia pabrėžti, kad bibliotekoje dirba darni, bendrų tikslų siekianti komanda. Esą dėl to kultūros dienos proga jai Jonavos rajono savivaldybės įteiktas metų bibliotekininkės apdovanojimas priklauso visam kolektyvui. 


„Nors negaliu sakyti, kad nebuvo malonu būti pastebėtai, man sunku priimti šį apdovanojimą asmeniškai, nes dabartinis bibliotekos įvaizdis ir įdirbis –  visos komandos nuopelnas. 


Kai aš atėjau čia dirbti, kitiems kolegoms buvo tikrai daug nepatogumų: reikėjo ir krėslus perstumdyti, ir šviestuvus kilnoti, nes aš tam tikrus dalykus įsivaizdavau kitaip. Jie kantriai man padėjo.


Dėl to esu dėkinga tiek jiems, tiek direktorei, parodžiusiai, kad pasitiki manimi. Tai davė labai daug, nes jaučiau laisvę kurti.


Noriu gautu apdovanojimu dalintis su visais –  čia mūsų visų įvertinimas“, –  kalbėjo jonavietė. 


Nesijaučia dirbdama


Moteris atvira –  ji džiaugiasi, kad pasirinko kelią, kuriuo dabar eina. 


Vienas vaikams gerai pažįstamas animacinis herojus yra pasakęs: turėti darbą yra per daug darbo. Vadinasi, reikia mėginti rasto tokį darbą, kuris tektų malonumą. Tai aš savo darbe nesijaučiu dirbdama monotonišką alinantį darbą.


Mano darbo diena netelpa į darbo dienos rėmus, kai dirbama nuo 8 iki 17 valandos. Ji būna visokia. Įvairovė, galbūt, labiausiai man ir patinka. Tuomet tu nuolat eini į priekį. Gal kartais ir pajauti nuovargį, nes, atrodo , kad jei turėtum aiškiais ribas, viskas būtų aiškiau bei paprasčiau, bet tokios mintys aplanko tik retkarčiais.


Nors tikrai padarau daug, aš nesijaučiu sunkiai dirbdama. Tiesiog orientuojuosi į idėjų įgyvendinimą,  bibliotekos viziją, o kuo tolyn einame, tuo daugiau norisi nuveikti“, –  pokalbio pabaigoje sakė K. Jaskūnienė. 

Apie artėjančius renginius


Gegužės pabaigoje, 26 - 28 dienomis, vyks poezijos šventė. 


Vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-os dienos, kiekvieną trečiadienį nuo 11 valandos, vasarojantys vaikai bus kviečiami į renginius mieste. Jei praėjusiais metais tokio tipo renginiuose dažniausiai buvo galima susitikti su rašytojais, tai šiais metais mokiniai bus kviečiami į parodas, edukacijas, spektaklius. „Vasarotojo akademija“ pavadintas renginių ciklas kvies prasmingai praleisti atostogas ir įgyti kiekvienam vaikui reikalingų įgūdžių: atsakomybės, kūrybiškumo, meilės pasauliui ir artimam, sveikatos priežiūros ir pan. 

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: