Visą vasaros sezoną saugomų teritorijų lankytojų centrai dirbs savaitgaliais. Lankytojams bus patogu atvykti į nacionalinio ar regioninio parko lankytojų centrą, susipažinti su vertybėmis ir maršrutais, o po to keliauti į gamtą. Aplinkos ministerijai skyrus papildomą finansavimą šį sezoną valstybinių parkų lankytojų centrai dirbs ne tik šeštadieniais, bet ir sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.

Nuo šiol atostogaujantys Lietuvoje savaitgaliais drąsiai galės planuoti aplankyti ir šalia esančius saugomų teritorijų lankytojų centrus, kurie įrengti interaktyviai, sukaupta visa informacija įspūdingoms gamtinėms teritorijoms pažinti. Skyrėme 430 tūkstančių eurų, kad lankytojų centrai iki spalio mėnesio, kol tęsiasi gerų orų ir atostogų sezonas, dirbtų. Tose vietovėse, kur sulauksime daugiausiai žmonių, galbūt jų darbą savaitgaliais pratęsime ir šaltuoju sezonu– pažymėjo aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Saugomų teritorijų lankytojų centrai jau dirbs ir gegužės paskutinį savaitgalį, taip pat visą vasarą ir iki pat rugsėjo 30 dienos.

Viso pasaulio nacionaliniai parkai rekomenduoja pažintį su vertingiausia ir unikaliausia gamta pradėti nuo lankytojų centro, kuriame interaktyviai pristatomas kraštovaizdis, biologinė įvairovė, įdomiausi objektai. Lietuvoje taip pat raginame pirmiausia atvykti į nacionalinio ar regioninio parko lankytojų centrą.

Šalyje yra 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų. Beveik visi turi lankytojų centrus su įdomiomis ekspozicijomis. Lankytojų centrai taip pat įrengti valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose bei Žuvinto biosferos rezervate. Šiuo metu saugomose teritorijose veikia 38 lankytojų centrai, o šį rudenį dar planuojama atverti naujausią Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centrą.

Kiekvieno nacionalinio ar regioninio parko lankytojų centro ekspozicija turi pagrindinę temą, atskleidžiančią saugomos teritorijos savitumą. Pavyzdžiui, Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų centro tema „Žemaitijos žemės slėpiniai“ atskleidžia unikalias Platelių ežero ir jo apylinkių gamtines bei kultūrines vertybes. Sartų regioninio parko lankytojų centro tema „Unikalus Sartų ežeras“ kalba apie ilgiausią kranto liniją turintį ežerą, Krekenavos regioninio parko – „Nevėžio senvagių įvairovė“ pasakoja apie šios upės meandras ir biologinę įvairovę.

Garso įrašai su paukščių balsais, filmai apie saugomas teritorijas, herbariumai, galimybė pamatyti retas rūšis, reljefiniai regioninio ar nacionalinio parko maketai, interaktyvūs žaidimai, smegduobių ar kalvų geologiniai pjūviai, archeologinis paveldas – visa tai ir dar daugiau pamatysite moderniose lankytojų centrų ekspozicijose.

Lankytojų centrai atskleidžia vertybes, kurių pagrindu buvo įsteigtas nacionalinis ar regioninis parkas. Lankytojų centrų tikslas – įdomiai ir patraukliai lankytojams pristatyti parko unikalumą, svarbą bei išskirtinumą, kas ir kodėl valstybiniame parke saugoma. Lankytojų centruose galima susidėlioti maršrutus, pasikonsultuoti su saugomų teritorijų specialistu, o paskui savarankiškai keliauti į gamtą, atrandant mūsų krašto gamtos lobius.

Jei norite rasti informaciją apie visus regioninius ir nacionalinius parkus, draustinius ir rezervatus, verta aplankyti Nacionalinį saugomų teritorijų lankytojų centrą, įsikūrusį Vilniuje (Antakalnio g. 25). Šis lankytojų centras dar vadinamas „vartais į saugomas teritorijas“.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: