2021-ųjų liepą jau esame aprašę jonavietės istoriją, kuomet ji pasakojo netekusi Jonavos ligoninėje gimdyto kūdikio - mergina neabejojo, jog jos sūnus vos 19 dienų išgyveno dėl medikų kaltės, išsakyta, kad šie gimdymo metu padarė ne viską. Tuo tarpu medikai savo kaltės neįžvelgė (plačiau skaitykite čia). 

Netrukus po to jonavietė kreipėsi į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos pacientų sveikatai padarytos žalos komisiją (toliau komisija). Ji prašė atlyginti 50 000 Eurų neturtinės žalos.

Gauto jonavietės skundo pagrindu atliktas tyrimas. Kaip nurodoma šią savaitę jaiatsiųstame oficialiame komisijos pranešime, pažymėtina, kad Pareiškėja pirmą kartą gimdanti, mažos rizikos nėštumo, buvo hospitalizuota Ligoninėje prasidėjus nereguliariai gimdymo veiklai.

Prasidėjus reguliariai gimdymo veiklai nutekėjo žalsvi vaisiaus vandenys. Gimdymo veikla vystėsi savaime, esant pilnam gimdos kaklelio atsivėrimui, galvutei neslenkant gimdymo takais ir įtariant nestabilią vaisiaus būklę atlikta skubi cezario pjūvio operacija. Prieš tai buvusioje normalioje KTG (kardiografijoje) nuo 16.45 val. atsirado atipinės variabilinės pasikartojančios deceleracijos (grėsmingi pokyčiai), po kurių sekė tachikardijos ir sumažėjusio variabiliškumo epizodas, kuris perėjo į saltatorinį ritmą (patologiniai pokyčiai).


Komisijos rašte akcentuojama, kad atsiradus grėsmingiems KTG pokyčiams reikia taikyti priemones, gerinančias vaisiaus oksigenaciją, esant galimybei, pašalinti priežastis, sukėlusias vaisiaus būklės kitimą, o jei neįmanoma arba vaisiaus būklė blogėja, reikia skubiai baigti gimdymą. Retrospektyviai vertinant KTG pokyčių dinamiką, sprendimą baigti gimdymą buvo būtina priimti ankščiau. Esant patologinei KTG, cezario pjūvio operacija priskiriama neatidėliotinai skubumo grupei, kurios rekomenduojamas „sprendimo - gimimo― intervalas yra 30 min. Sprendimas baigti gimdymą buvo priimtas 18:40 val., operacija pradėta 19.17 val., naujagimis gimė 19.35 val., ko pasėkoje išnešiotas naujagimis gimė gilioje hipoksijoje ir išgyvenęs 19,5 paros mirė.


Atsižvelgiant į išdėstytą informaciją, padaryta išvada, kad žala paciento sveikatai buvo padaryta bei tai, kad šios žalos buvo galima išvengti.

Komisija atlygintinos žalos dydį nustatė, vadovaudamasi Turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. sausio 8 d. nutarimu Nr. 3 „Dėl Turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Remdamasi išdėstytu, Komisija vienbalsiai nusprendė :


1. Žala atitinka Įstatymo 24 straipsnio 6 dalyje nurodytas žalos atlyginimo sąlygas – teikiant sveikatos priežiūros paslaugas žala buvo padaryta ir jos buvo galima išvengti.


2. Pareiškėjos prašymą atlyginti neturtinę žalą tenkinti iš dalies, atlyginant Pareiškėjai 11 200 eurų neturtinės žalos.

Primenama, kad pacientas ar kiti asmenys, turintys teisę į pacientų sveikatai padarytos žalos (turtinės ir neturtinės) atlyginimą, per 30 dienų nuo tos dienos, kai jie sužinojo ar turėjo sužinoti apie Komisijos sprendimą, turi teisę Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka kreiptis į bendrosios kompetencijos teismą dėl paciento sveikatai padarytos žalos (turtinės ir neturtinės) atlyginimo klausimo nagrinėjimo iš esmės. Šioje dalyje nurodytu atveju atsakovas byloje yra valstybė, atstovaujama Vyriausybės įgaliotos institucijos.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: