Jauna jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, tačiau pačios moters prašymu neskelbiami), šių metų kovo mėnesį turėjusi džiaugtis pirmagimio gimimu, iki šiol  netramdo ašarų - jos kūdikis išgyveno  vos 19 parų. Moteris neabejoja, jog dėl to kalti VšĮ Jonavos ligoninės akušerijos ginekologijos skyriaus medikai. Tačiau įstaiga neigia kaltę ir tikina padariusi viską, ką galėjo. 

Teigia, kad situacija įvertinta neteisingai

Mergina pasakoja, kad Jonavos ligoninėje lankėsi viso nėštumo metu. Anot jos, nėštumo eiga buvo sklandi, tačiau medikai tinkamai neįvertino, jog jos dubuo - per siauras, kas moters įsitikinimu, atnešė širdį draskančias pasekmes.

,,Kovo 11-ąją į ligoninę atvykau su skaudančia pilvo apačia ir nugara. Kovo 12-osios rytą man buvo prakirpti vandenys, kurie buvo žalios spalvos. Vaisiaus judesių nejaučiau nuo to vakaro kai atvykau iki pat gimdymo. 

Keitėsi medikų pamaina. Man kelis kartus patikrintas gimdos kaklelis. Vaisiaus tonusai buvo silpni visą sąrėmių laiką. Toliau gimdymą prižiūrėjusi medikė aplaidžiai stebėjo mano ir vaisiaus sveikatą.

Sąrėmiai kartojosi kas 2 minutes. Skausmas buvo nepakeliamas. Dėl to krito mano kraujo spaudimas. Pačio gimdymo metu pradėjau dusti, jaučiau didelį silpnumą.  Prašiau akušerės deguonies, tačiau į šį mano prašymą nebuvo sureaguota. Sulaukiau atžagaraus elgesio ir kritikos.

Rėkiau, kad neišgimdau, prašiau cezario pjūvio, bet akušerė tepasakė: “Gimdykloje nėra  žodžio negaliu. Gimdyk". 

Manau, kad nei viena gydytoja ir akušerė atidžiai neįvertino situacijos, neįvertino, kad aš negaliu išgimdyti ir kad gimdymas iki 12valandų užsitęsė būtent dėl siauro dubens", - pasakojo mergina, pridurdama, kad ją prižiūrėjusi medikė vis spaudė pilvą.

,,Ji tai darė, nors vaisius jau buvo patyręs hipoksiją dėl deguonies bado. Tuomet jis jau buvo užstrigęs ir sunku įsivaizduoti, ką jis jautė, kai viskas spaudyta jėga.

Vaikelis cezario pjūvio pagalba gimė tik 19 val. 35 minutės. Jis gimė hipoksijoje, pridusęs, gavęs gurkšnį savo išmatų ir visiškai nereagavo į aplinką.

Jo svoris siekė 4368g. Kaip sužinojau po gimdymo,  vaisiaus vandenys buvo  užteršti mekonijomis. Jis patyrė sunkią hipoksiją gimdymo metu", - pasakojo kūdikio netekusi moteris.

Perduotas Kauno klinikų medikams

Naujagimis buvo skubiai pervežtas į Kauno klinikas.

,,Jis atsidūrė Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje. Visą laiką jo gyvybę  palaikė aparatai", - prisiminė moteris.

Jos teigimu, berniukas gydytas 19 parų, tačiau jis išliko komoje.

,,Balandžio 1-ąją jis mirė. Skrodimas parodė, jog komplikacijos įvyko gimdymo metu. 

Pagal Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos įstatymą, pareiškiau pretenziją  Jonavos akušerijos skyriaus medikams. Pretenziją pareiškiau dėl nekokybiško ir atlaidaus gimdymo, nėštumo priežiūros ir  naujagimio mirties.
 
 
Manau, jog  gimdymas buvo stebimas atlaidžiai, žinant jog vaiko vandenys buvo žali ir tonusai buvo silpni visą sąrėmių eigą.
 
Gydytojos ir akušerės nesugebėjo įvertinti, jog šis gimdymas - pirmas man, o mano dubuo - siauras. Juk vaiko svoris buvo gana didelis.
 
Manau, jog vaiko netekau dėl gydytojų kaltės. Kauno Klinikose reanimacijoje medikai man patvirtino, jog Cezario pjūvis atliktas per vėlai.
 
 
Parašiau skundą į Jonavos ligoninę. Gautas atsakymas - absurdiškas. Jonavos ginekologijos akušerijos skyrius neatsakė į nei vieną konkretų mano klausimą. Buvau informuota, kad buvo sudaryta komisija, kuri pripažino, kad medikai viską atliko tinkamai.
 
 
Aš net nežinojau, kad buvo kažkokia komisija, jos svarstymas atliktas man nežinant. Galiu pasakyti, kad Jonavos ligoninės atsakymas - pasityčiojimas", - pykčio netramdė jonavietė.
 
 
Mirė jos rankose
 
 
Mergina pasakoja, kad vaikelis mirė jos pačios akyse.
 
 
,,Sūnus buvo labai lauktas. Kiekviena minutė reanimacijoje prilygo košmarui. Galiausiai mano pranešta, kad kūdikio smegenys mirė ir nebėra galimybės jo išgelbėti. 
 
 
Medikai man padavė vaikelį palaikyti pirmą ir paskutinį kartą, kad būtų lengviau atsisveikinti. Verkiau valandų valandas... Atjungė aparatus ir jis mirė mano rankose.
 
 
Nežinau, kaip susitaikyti su tuo... Juk jis buvo sveikas berniukas, pilnai išsivystęs", - teigė jonavietė.
 
Skundą pateikusi jonavietė redakcijai pateikė visų, jai paslaugas suteikusių medikų pavardes, tačiau kol jų kaltė nėra pripažinta, jos nepaviešintos. Pasikeitus aplinkybėms, bus pateikta ir daugiau šio įvykio aplinkybių.
 
Tikina, kad atvejis nuodugniai išnagrinėtas
 
 
Susisiekus su VšĮ Jonavos ligonine, gautas atsakymas, kad jonavietės gydymo atvejis išnagrinėtas LSMUL KK perinatalinių mirčių nagrinėjimo komisijoje. 
 
 
,,Komisija nuodugniai ištyrė visą pacientės nėštumo priežiūros bei gydymo eigą. Pateikdama išvadas Komisija Pažymėjo, kad nei nėščiosios ambulatorinės priežiūros, nei jos priežiūros stacionare, nei naujagimio gaivinimo ar transportavimo ir gydymo trūkumų nenustatyta. Vadovaujantis Komisijos rekomendacija, VšĮ Jonavos ligoninės (toliau - Ligoninė) gydytojai akušeriai ginekologai ir akušeriai pakartotinai aptarė šį atvejį - gimdymo eigą ir pogimdyvinį periodą, įvertindami neigiamus gimdymo eigos faktorius.
 
 
Susirinkimo metu padaryta išvada, kad pacientei gimdymo priežiūra vykdyta vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintais metodikomis. Pažeidimų teikiant paslaugas pacientei ir naujagimiui nenustatyta", - rašoma įstaigos komentare.
 
 
Mano, kad atliko viską, kas įmanoma
 
 
Ligoninė apgailestauja, kad pacientei teko patirtį didžiulę netektį.
 
 
,,Suprantame, kad jokia kompensacija negali numalšinti mamos skausmo netekus kūdikio, tačiau norimi patikinti, kad mūsų ligoninės gydytojai akušeriai ginekologai ir akušeriai nėštumo  metu ir gimdymo metu dėjo didžiausias pastangas ir panaudojo visas turimas žinias bei medicininę  įrangą tam, kad gimdymas vyktų sklandžiai ir baigtųsi laimingai.
 
 
Deja,  taip neįvyko, gimdymo blogą išeitį galėjo sąlygoti netipinė gimdymo eiga ir anatominiai   gimdyvės bei  vaisiaus  ypatumai. Sprendimą dėl naujagimio gydymo taktikos priėmė LSMU KK", - aiškina ligoninė.
 
 
Primena apie galimybę kreiptis dėl kompensacijos
 
 
Įstaiga nurodo, kad pacientei pateikta visa informacija ir klinikiniai dokumentai.
 
 
,,Manome, jog ligoninė ir joje dirbantis  medicinos personalas  atliko visus   įmanomus veiksmus,   siekiant   išnagrinėti  šį  atvejį   ir užkirsti kelią gimdymo   metu atsirandančioms   komplikacijoms ateityje.  
 
 
Pacientė informuota,  jog, vadovaudamasi    Lietuvos  Respublikos  Pacientu  teisiu    ir  žalos  sveikatai  atlyginimo įstatymo nuostatomis, ji turi teise kreiptis  į Pacientų  sveikatai  padarytos žalos  nustatymo   komisiją ir prašyti atlyginti patirtą turtinę ir/ar neturtinę  žalą", - rašo ligoninė.
 
Per tris metus
 
 
Portalas jonavoszinios.lt dėl šio atvejo kreipėsi ir į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) tam, kad ši paaiškintų, kokiais atvejais pacientai gali tikėtis žalos atlyginimo. SAM nurodė, jog pacientas ir asmuo, kuris buvo mirusio paciento išlaikomas arba jo mirties dieną turėjo teisę gauti iš jo išlaikymą (nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, nedarbingi tėvai (įtėviai) ar kiti faktiniai nedarbingi išlaikytiniai), taip pat mirusio paciento vaikas, gimęs po jo mirties, turi teisę į turtinės ir neturtinės žalos, atsiradusios dėl paciento sveikatai padarytos žalos (toliau – žala), atlyginimą. Teisę į neturtinės žalos atlyginimą taip pat turi mirusio paciento darbingi tėvai (įtėviai) ir pilnamečiai vaikai (įvaikiai), kuriuos su pacientu siejo ypač artimas ir glaudus ryšys. Dėl mirusio paciento ir jo tėvų bei pilnamečių vaikų ryšio artimumo ir glaudumo sprendžia Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija (toliau – Komisija) pagal mirusio paciento tėvų (įtėvių) ir pilnamečių vaikų (įvaikių) ar jų atstovo pateiktus duomenis, patvirtinančius paciento ir jo tėvų bei pilnamečių vaikų ypač artimą ir glaudų ryšį (atsižvelgiant į bendravimo intensyvumą ir rūpinimosi vienas kitu pobūdį).
 
 
,,Pacientas ar kitas šio įstatymo 13 straipsnyje nurodytas asmuo, norėdamas gauti žalos atlyginimą, ne vėliau kaip per 3 metus nuo dienos, kai sužinojo ar turėjo sužinoti apie žalą, turi kreiptis į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją (toliau – Komisija), veikiančią prie Sveikatos apsaugos ministerijos, su rašytiniu prašymu dėl žalos atlyginimo. Komisija yra privaloma ikiteisminė institucija dėl žalos atlyginimo. Komisija prašymus nagrinėja neatlygintinai", - aiškina SAM.
 
 
Tiek nuotoliu, tiek gyvai
 
 
Prašymai gali būti pateikiami tiesiogiai (atvykus į Sveikatos apsaugos ministeriją) ir per atstumą (registruotu paštu, per kurjerį, siunčiami elektroniniu paštu, kitomis elektroninio ryšio priemonėmis, užtikrinančiomis galimybę nustatyti prašymą teikiančio asmens tapatybę). Prašyme turi būti nurodyta žala, prašomos atlyginti žalos dydis ir aplinkybės (faktinis pagrindas), pagrindžiančios žalą ir reikalaujamos atlyginti žalos dydį. Jeigu prašymą pateikia paciento atstovas, prie prašymo pridedamas atstovavimą liudijantis dokumentas, o jeigu prašymą pateikia kitas asmuo, turintis teisę į žalos atlyginimą, – jo teisę į žalos atlyginimą patvirtinantis dokumentas (dokumentai). Prie prašymo taip pat pridedami, jeigu pacientas juos turi, dokumentai, patvirtinantys prašyme nurodytas aplinkybes (faktinį pagrindą).
 
 
,,Žala atlyginama, jeigu Komisija nustato, kad teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas paciento sveikatai yra padaryta žala ir kad tai nėra neišvengiama žala.
 

Žala atlyginama iš Vyriausybės įgaliotos institucijos administruojamos sąskaitos, kurioje kaupiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigų įmokos žalai atlyginti, lėšų", - akcentavo SAM. 

 

 

Daugiau informacijos rasite ČIA.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: