Seimas po svarstymo pritarė Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo pataisoms, kuriomis didinamas valstybės tarnybos, kariuomenės ir žmonių, dirbančių svarbiose institucijose ir tarnybose atsparumas.
Svarstomais pakeitimais siūloma nustatyti apribojimą paslapčių subjektų darbuotojams vykti į užsienio valstybes ar teritorijas, kuriose jų buvimas galėtų kelti Lietuvos nacionaliniam saugumui. Numatoma, kad „paslapčių subjekto darbuotojui ar šauliui, kuriam yra išduotas leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija arba suteikta teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, ne tarnybos ar ne darbo tikslais draudžiama vykti į užsienio valstybes ar teritorijas, kurių sąrašą, įvertinusi Nacionalinio saugumo strategijoje ir kituose planavimo dokumentuose apibrėžiamus rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes nacionaliniam saugumui, taip pat kitų nacionalinio saugumo užtikrinimo subjektų šiuo tikslu priimtus sprendimus ar suteiktą informaciją, tvirtina Vyriausybė.“
„Tai paliestų 56 tūkst. asmenų, turinčių teisę dirbti su įslaptinta informacija. Išimtiniais Vyriausybės nustatytais atvejais, pavyzdžiui, artimųjų mirties ir tam tikra tvarka, vykimas į nustatytas užsienio valstybes būtų galimas, turint leidimą arba deklaravus informaciją apie išvykimą. Panašus apribojimas šiuo metu yra numatytas profesionalios karo tarnybos kariams, vidaus tarnybos sistemos pareigūnams“, – projekto pristatymo metu sakė Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Įstatyme siūloma numatyti, kad paslapčių subjekto statusas galėtų būti suteiktas akcinei bendrovei arba uždarajai akcinei bendrovei (pritarus Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijai). Toks statusas galėtų būti suteiktas tik tokiai akcinei bendrovei arba uždarajai akcinei bendrovei, kurios visus balsus visuotiniame akcininkų susirinkime suteikiančios akcijos priklauso valstybei, savivaldybei ar valstybės valdomai bendrovei. Pasak ministro, papildžius sąvoką paslapčių subjekto statusas galės būti suteiktas buvusioms valstybės įmonėms, kurios yra pertvarkytos į akcines ir uždarąsias akcines bendroves („Oro navigacija“, „Lietuvos oro uostai“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija).
Svarstomomis pataisomis taip pat tikslinama leidimų susipažinti su įslaptinta informacija galiojimo tvarka.
Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo pataisų projektui Nr. XIVP-3991(2) po svarstymo vieningai pritarė 114 balsavime dalyvavusių Seimo narių.
LR Seimo informacijos ir komunikacijos departamento inf.