Vaikų ar pilnamečių mokinių sveikatą tikrina šeimos, vaikų ligų ar vidaus ligų gydytojas. O dantų ir burnos higienos būklę vertina pirminio lygio odontologas, odontologas specialistas arba burnos higienistas. 

Kreiptis į pasirinktą šeimos ar kitą gydytoją, taip pat odontologijos specialistą reikia įprasta tvarka, užsiregistruojant iš anksto. Vaiką iki 16 metų į patikrinimą turi lydėti vienas iš tėvų arba atstovų, o šešiolikmečiai ir vyresni tikrintis sveikatos gali atvykti vieni.

Gydytojai įvertina vaiko (iki 4 metų) psichomotorinę raidą, regėjimą, klausą, atramos judamąjį aparatą, psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą, pamatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujospūdį bei atlieka kitus reikalingus tyrimus. Radę pakitimų, pacientą siunčia gydytojo specialisto konsultacijai gauti arba tyrimams atlikti. Taip pat primena apie pagal amžių priklausančius skiepus.  

„Šie patikrinimai ne tik padeda laiku pastebėti galimas vaiko sveikatos problemas, bet ir įvertinti jo galimybes dalyvauti ugdymo veikloje bei pateikti rekomendacijas. Pavyzdžiui, nurodyti, kokią fizinio ugdymo grupę vaikas turi lankyti, atleisti nuo šių pamokų iki nustatyto laikotarpio, padėti įstaigoms parinkti mokiniui tinkamą sėdėjimo vietą klasėje, maitinimą. Be to, pažymėjime gydytojai gali nurodyti pirmosios pagalbos priemones, jei mokiniui prireiktų skubios medicinos pagalbos mokykloje, pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų“, – pastebi A. Stukienė.  

Tikrindami mokinių sveikatą, odontologai ir burnos higienos specialistai ne tik įvertina dantų būklę, bet prireikus dantis gydo, padengia sveikus nuolatinius krūminius dantis silantinėmis medžiagomis. Silantais dengiami dantys nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki tol, kol vaikui nesuėjo 14 metų. Nemokamai silantavimą atlieka sutartis su teritorine ligonių kasa sudariusios gydymo įstaigos.  

Mokinio sveikatos pažymėjimas, išduodamas po vaiko patikrinimo, galioja metus nuo jo užpildymo datos. Naujas pažymėjimas gali būti išduotas dar nebaigus galioti anksčiau išrašytam. Šį dokumentą tėvai ar vaiko atstovai gali pamatyti prisijungę prie elektroninės sveikatos sistemos asmeninės paskyros.

Daugiau apie profilaktinį vaikų sveikatos patikrinimą rasite čia.

Teritorinės ligonių kasos inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: