Praėjusią savaitę Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) paskelbė, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute gulbei nebylei patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo H5N1 potipio virusas. Nugaišusi gulbė rasta Nemuno pakrantėje Kaune. Tai pirmas atvejis šiais metais Lietuvoje, kai paukščių gripas nustatytas laukinėje gamtoje. Kokią grėsmę kelia šis virusas?

Poveikis ekonomikai

Kaip portalą jonavoszinios.lt informavo VMVT, paukščių gripas kelia didelę grėsmę paukščių, gyvūnų sveikatai ir gerovei ir gali sukelti ekonominių pasekmių. Pasireiškus paukščių gripui, ūkininkai gali netekti visų ūkyje auginamų paukščių. Nustačius LPPG virusą naminių paukščių laikymo vietoje, visi (100 proc.) paukščiai, esantys ūkyje, saugiai nužudomi ir sunaikinami.

,,Liga smarkiai paveikia smulkiuosius ir stambiuosius paukščių augintojus ir daugelį kitų, dalyvaujančių paukščių ir jų produktų tiekimo grandinėje. Be to, norint sustabdyti protrūkius ir kontroliuoti ligą, dažnai reikia naikinti kontaktinius paukščių ūkius ir įtariamus dėl užsikrėtimo paukščių pulkus, o tai kelia grėsmę maisto saugumui visame pasaulyje. LPPG nustatymas šalyje riboja tarptautinę prekybą gyvais paukščiais ir paukštiena, o tai daro poveikį nacionalinei ekonomikai", - paaiškino VMVT.

Pernai fiksuotas ne vienas atvejis

Praėjusiais metais Lietuvoje labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) virusai patvirtinti 13 gulbių ir 1 gandrui. Pirmą kartą paukščių gripas naminių paukščių laikymo vietoje Lietuvoje nustatytas 2021 m. sausio 8 d. Kaune. Per 2021 m. virusas nustatytas 54 naminių paukščių laikymo vietose, iš viso sunaikinti apie 1265 naminiai paukščiai. Visi paukščių protrūkiai patvirtinti nedideliuose paukščių ūkiuose.

Fiksuotas ir Jonavos rajone

Kalbant apie Jonavos rajoną, 2021-aisiais gegužės 19 d. Jonavoje, Kulvos sen., Ragožių k., paukščių laikymo vietoje buvo patvirtintas LPPG vištoms dedeklėms. Šis atvejis susijęs su pernai metais neteisėtai atgabentais ir prekybos metu išplatintais LPPG virusu užsikrėtusiais paukščiais.

,,Jonavos gyventojas, įsigijęs sergančių paukščių, patalpino juos kartu su savo paukščiais vienoje patalpoje, dėl ko ir pirkti, ir nuosavi paukščiais staiga pradėjo gaišti. Atvykę VMVT specialistai 2021 m. gegužės 17 d. atrinko mėginius, kuriuos pristačius į NMVRVI  LPPG viruso tyrimui,  2021 m. gegužės 19 d. vištoms dedeklėms buvo patvirtintas LPPG virusas. Visi likę paukščiai tą pačią dieną saugiai nužudyti ir sunaikinti. Patalpos ir teritorija išvalyta ir dezinfekuota. Aplink protrūkį trijų kilometrų atstumu kitų paukščių ūkių nenustatyta", - teigė VMVT.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: