Prasidėjusi metinė pajamų deklaracija daliai gyventojų jau sukėlė klausimų - portalas jonavoszinios.lt sulaukė jonavietės Elenos skambučio, kurio metu moteris pasipasakojo turinti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) grąžinti beveik 800 eurų ir teiravosi, kodėl galėjo susidaryti tokia suma.
Turės grąžinti
,,Deklaravau pajamas ir pamačiau, kad aš turiu grąžinti VMI 786 eurus. Suma didelė. Kai pamačiau ją, net nustėrau. Iš kur paimti tokius pinigus, nežinau. Visada pinigų grąžindavo man.
Keletas mano draugių taip pat sulaukė nemalonios žinios apie prievolę susimokėti VMI. Ar keitėsi kažkokie mokesčiai, susiję su gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), kad dabar žmonės patys turi susimokėti dideles sumas?", - teiravosi moteris.
Kada susidaro mokėtina suma?
Kaip aiškina VMI, mokesčių pakeitimų, susijusių su GPM nebuvo.
,,Mokėtina GPM suma gali susidaryti tokiais atvejais, kai gyventojas vykdė individualią veiklą ir iš jos gavo pajamų, taip pat tais atvejais, kai gaunama kitų apmokestinamųjų pajamų, pvz., pelningai pardavus 3 metus neišlaikytą nuosavybėje transporto priemonę ar 10 metų neišlaikytą nuosavybėje nekilnojamąjį turtą, gavus palūkanų už paskolas iš bankų, įmonių už indėlius ir ne nuosavybės vertybinius popierius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m. Dažnai mokėtina suma susidaro dėl to, kad gyventojams būna pritaikomas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD).
Permoka gyventojams dažniausiai susidaro dėl taikyto mažesnio nei priklauso NPD, taip pat dėl GPM lengvatų taikomų gyvybės draudimo, pensijų fondo įmokoms, įmokoms už studijas", - teigia VMI.
Jonaviečių statistika
Kovo 9 d. duomenimis, pajamų deklaracijas jau pateikė daugiau nei 8,9 tūkst. Jonavos rajono savivaldybės gyventojų, iš jų 7,2 tūkst. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką susigrąžins, kiek daugiau nei 1000 asmenų šį mokestį sumokėti reikės. Praėjusiais metais pajamas deklaravo 21,5 tūkst. Jonavos r. savivaldybės gyventojų: 5,6 tūkst. deklaravo 1,9 mln. eurų mokėtiną sumą, 13,3 tūkst. asmenų susigrąžino 3,8 mln. eurų permokos. Mokesčių pakeitimų, susijusių su GPM nebuvo.
Kas privalo deklaruoti?
VMI primena, kad pajamas iki gegužės 2 d. privalo deklaruoti visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie:
1) vykdė individualią veiklą su pažyma ar turėjo įsigiję verslo liudijimus - deklaraciją jiems būtina pateikti net ir tuo atveju, jei pajamų iš vykdytos veiklos praėjusiais metais nebuvo gauta;
2) nori pasinaudoti numatytomis GPM lengvatomis (pvz., dėl patirtų išlaidų už studijas, gyvybės draudimą, įmokas į pensijų fondus);
3) nori susigrąžinti permoką dėl pritaikyto ne viso Neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) arba tie, kuriems buvo pritaikytas per didelis NPD, ir dėl to privalo sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM);
4) uždirbo tiek, kad metinių pajamų suma viršijo nustatytą VDU sumą;
5) pardavė 3 metus neišlaikytą nuosavybėje transporto priemonę ar 10 metų neišlaikytą nuosavybėje nekilnojamąjį turtą;
6) gavo palūkanų už paskolas iš bankų, įmonių už indėlius ir ne nuosavybės vertybinius popierius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m.;
7) gavo nuomos pajamų iš gyventojų;
8) gavę iš gyventojų didesnes nei 2500 eurų vertės dovanas (pinigais ar kilnojamaisiais daiktais);
9) bet kokių pajamų gavę iš užsienio valstybės ir pan.;
10) asmenys, kurie nori skirti dalį savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio paramai, o jiems yra numatyta prievolė teikti pajamų deklaracijas pagal kažkurį iš aukščiau išvardintų punktų;
11) užima atitinkamas pareigas: t. y. politikai, valstybės tarnautojai ir kt., kurie turi pateikti ne tik pajamų mokesčio deklaracijas, tačiau ir savo turto deklaracijas dėl 2022 m. užimtų pareigų. Visa informacija apie deklaravimą VMI internetinėje svetainėje adresu www.vmi.lt > Domiuosi pajamų ir turto deklaravimu bei pateikus klausimus skaitmeniniam asistentui Simui. Išsamius gidus, kaip pildyti pajamų deklaraciją, rasite VMI Youtube kanale, kur parengtas ir teminis aktualių seminarų grojaraštis. Naujienos skelbiamos VMI Facebook ir LinkedIn paskyrose.
Vykti į VMI nebūtina
Gyventojams, norintiems pasikonsultuoti mokesčių klausimais telefonu 1882 (8 5 2605 060) nebūtina laukti eilėje – užsisakius VMI skambutį per Mano VMI, konsultantas pats paskambins klientui nurodytu laiku. Taip pat Mano VMI identifikavimo telefonu paslaugą pasirinkę gyventojai konsultacijų telefonu sulaukia greičiau, nes sistema automatiškai perkelia skambutį į eilės priekį.
Primenama, jog neturint galimybės pajamas deklaruoti savarankiškai per EDS, nebūtina vykti į VMI aptarnavimo padalinį, nes šią paslaugą teikiame ir telefonu 8 5 2191 777 > Pajamų deklaravimas (spausti 1). Atkreipiame dėmesį, kad atvykimui į aptarnavimo padalinį būtina išankstinė registracija vizitui čia.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.