Seimas po svarstymo pritarė Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma uždrausti laikyti, veisti, parduoti ar kitaip perleisti ir žudyti ūkinius gyvūnus dėl jų kailių.

Už šį sprendimą (projektas Nr. XIVP-1104(2) balsavo 79 Seimo nariai, prieš – 11, susilaikė 30 parlamentarų. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Jei Seimas pritartų galutinai, šis draudimas įsigaliotų 2027 m., nuo 2024 m. žvėrelių augintojams būtų skirtas pereinamasis laikotarpis, kai už tokios veiklos nutraukimą būtų skiriamos kompensacijos.

Pagal projektą, kompensacijas už šios veiklos nutraukimą būtų mokamos tik toms įmonėms, kurios savo veiklą bus įregistravusios iki 2022 m. sausio 1 d.

Kompensacijos už komercinės veiklos nutraukimą dydis už vieną kailinį žvėrelį siektų 3 Eur, jei ši komercinė veikla būtų nutraukiama iki 2025 m., 2 Eur − jei būtų nutraukiama iki 2026 m., ir 1 Eur − jeigu veikla būtų nutraukiama iki 2026 m. pabaigos.

Už šią komercinę veiklą vykdžiusiems ūkio subjektams nuosavybės teise priklausančių statinių nugriovimą, įrenginių sunaikinimą bei atliekų sutvarkymą ir išvežimą nuo 2024 m. balandžio 1 d. iki 2026 m. gruodžio 31 d. taip pat būtų skiriama vienkartinė kompensacija. Kompensacijos numatomos ir už atleidžiamiems darbuotojams mokamas išeitines išmokas.

Projekto rengėjai tvirtina, kad dabar kailinių gyvūnų ūkiuose neįmanoma užtikrinti gyvūnų gerovės. Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė priminė praėjusią savaitę viešai paskelbtą informaciją apie tai, kaip elgiamasi su gyvūnais kailių fermose, kaip žiauriai ir sadistiškai jie nužudomi. Parlamentarė teigė, kad šią veiklą jau yra uždraudusios 19 Europos šalių.

„Aplinkos apsaugos komiteto klausymų metu išgirdome ūkininkus. Pakeitėme kompensavimo mechanizmą. Išgirdome prašymą kompensuoti darbuotojų išeitines išmokas. Kompensuosime. Išgirdome prašymą kompensuoti veiklai netinkamų pastatų ir įrangos utilizavimą. Kompensuosime. Išgirdome, kad 1 euras už gyvūną yra mažai. Sudarėme sąlygas, veiklą nutraukiant anksčiau, gauti didesnes išmokas už kiekvieną laikytą gyvūną“, − kalbėjo Aplinkos apsaugos komiteto vadovė.

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė taip pat atkreipė dėmesį į dažnai vykstantį visuomenės klaidinimą. „Kailiniai gyvūnėliai yra išskirtinai auginami tik dėl kailiuko, tik dėl puošmenos, kailis yra pagrindinis produktas, daugiau niekas nepanaudojama“, − pabrėžė A. Gedvilienė.

Pasak politikės, pritarus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimo projektui po svarstymo, projektas bus išsiųstas notifikuoti Europos Komisijai, o prie galutinio balsavimo Seimas turėtų grįžti rudenį. 

Seimo Spaudos biuro inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: