Pavasaris, kaip žinia, gamtos atgimimo metas. Tuo pačiu prasideda ir sodinimo darbai. Nors kovo mėnuo nelepino šiluma, tačiau jau balandį žadami šiltesni orai skatina pasirūpinti naujais augalais.

Jonavos mieste želdiniais ir jų priežiūra rūpinasi bendrovė „Jonavos paslaugos“.  Šios įmonės Želdinių priežiūros specialistė Rasa Imbrasienė atskleidžia, kokie želdinimo darbai pradedami mieste.

„Jonavos miesto centrinėje aikštėje šiandien jau pradėjom sodinimo darbus – vazonuose pakeičiam pernykštę žemę, įterpiam agroperlito ir sodinam vienmetes gėles. Šiemet naujovė – sodiname pavasarines raktažoles. Kad nebūtų labai neįprasta, jas sodiname kartu su tradicinėmis didžiažiedėmis ir smulkiažiedėmis našlaitėmis. Šios gėlės žydės, centrinę aikštę puoš ir džiugins iki pat birželio mėnesio“, - pasakoja UAB „Jonavos paslaugos“ želdinių priežiūros vadybininkė Rasa Imbrasienė.

Šalnos ilgokai neleido imtis sodinimo darbų

Anot specialistės, šių metų pavasaris nelepino šiluma, o naktinės šalnos ilgokai neleido imtis sodinimo darbų, tad šiandien, balandžio 13-oji yra tik pirmoji diena, kuomet imtasi sodinti gėles.  Tačiau, kaip sako Rasa Imbrasienė, gražinimo darbų atlikti nevėluojama, juolab, kad daug pasiruošimo atlikta iš rudens.

„Paruošiamųjų darbų esame pasidarę nemažai. Jau sutvarkėm visus daugiamečius gėlynus, iš rudens susodinom daug svogūninių gėlių – pavasario šauklių. Dar eilėje augalų tvarkymo darbai aikštėje prie savivaldybės – ją papuošime vienmetėmis raktažolėmis ir našlaitėmis. Na ir lauksim šiltesnių orų vasarinių gėlių sodinimui“, - sako R. Imbrasienė.

Varijuojama gėlių spalvomis ir rūšimis

Puoselėjant gėlynus Jonava stengiasi neatsilikti nuo didžiųjų miestų – stengiamasi paįvairinti sodinamų augalų rūšis, varijuojama jų spalvomis, sodinamos naujos gėlės, jomis papildomi jau turimi gėlynai. Na, o kalbant apie gėlių rūšis, Rasa Imbrasienė teigia, jog kartais tai, ką sugalvojama pasodinti, ne visada užaugina gėlių augintojai.

„Labai gaila, kad kartais, mes kai prisiplanuojam, ne visas mūsų fantazijas išpildo gėlių augintojai“, - su šypsena pasakoja Rasa ir priduria, kad tikrai ne visas gėlės tinka sodinti mieste – čia visai kitokios sąlygos nei būtų sode ar darže.  

Šiemet mieste laukiama dar viena nauja gėlė – aguona. Prie paminklo partizanams bus pasodintas nedidelis jų kiekis.  

Pirmus metus skaičiuos naujas gėlynas Ramybės skvere. Ten pasodintos tradicinės daugiametės gėlės ir krūmai, bus pasodinti dekoratyviniai česnakai ir vėdrynai. Pastarieji taip pat naujovė – mieste sodinti dar nebuvo.

Šiemet atsinaujino ir J. Ralio gatvė. Neseniai čia pasodinta apie 400 vienetų krūmų.

Konsultuoja gyventojus

Rasa Imbrasienė atkreipia dėmesį ir į daugiabučių kiemų aikšteles prie laiptinių.

„Noriu priminti, kad labai svarbu visus stambesnių medžių ar krūmų sodinimus prie laiptinių suderinti su seniūnija. Kiekvienas didesnis augalas ar medis gali kliudyti požeminėms komunikacijoms, todėl be suderinimo ar konsultacijos su mumis, tokių darbų geriau nepradėti. Antra, bendrovė „Jonavos paslaugos“ mielai pakonsultuos daugiabučių gyventojus, kurie gražins savo namo prieigas ir norės tai padaryti kuo geriau. Mes patarsim, kas geriau tinka, ką reiktų sodinti – vis tik tai yra miestas, todėl norėtųsi, kad viskas būtų sukomponuota ir džiugintų tiek Jūsų, tiek kaimynų ar praeivių akis“, - pataria specialistė.

Pabaigai specialistė pataria, kad jei žemė, kurioje jau dabar norite sodinti, yra šešėlyje, ji bus įšalusi, tad galimai ten niekas neišdygs, nebent sodinsite svogūninės gėlės, kurios šalnų nebijo. Tačiau jei žemė yra saulėtoje vietoje, jau galima ją purenti, trešti, joje sodinti ir sėti.  O jei nusprendėte sodinti našlaites, pirmąsias pavasarines gėles, artėjant šalnoms, iš vakaro reiktų jas palaistyti – šios gėlės tokiu būdu šalnas atlaiko geriau.

Nepamirškite išskabyti likusių senų žiedynų, o po Velykų patariama atnaujinti veją – ajeruoti, supurenti šaknis, išgrėbti seną velėną ir naudoti pavasarines trąšas, turinčias daug azoto.

Želdinių priežiūros vadybininkė Rasa Imbrasienė organizuoja ir koordinuoja miesto gėlynų, želdynų įrengimo ir priežiūros darbus, koordinuoja medžių ir krūmų, augančių miesto teritorijoje kirtimo, genėjimo, sodinimo darbus, naujų želdinių sodinimą bei tolesnę jų priežiūrą. Ir, kaip minėjo specialistė, gyventojai dėl želdinių gali konsultuotis el. paštu rasa.imbrasiene@jonavospaslaugos.lt 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: