Šeštadienį, balandžio 15-ąją, Jonava - Kėdainiai keliu važiavusi Kristina, ties posūkiu į Barsukinės kaimą, pievoje pamatė nejudančią gulbę. Nusprendus nepalikti nelaimėlės likimo valiai, moteris susidūrė su neįveikiamomis pinklėmis: apskambinusi ne vieną valstybinę įstaigą bei gyvūnų globos organizaciją, Kristina suprato, kad pati padėti paukščiui negali, o ir kiti nežada imtis greitų veiksmų. 

Pagalbos nerado

,,Šiandien važiuojant namo pamačiau liūdną vaizdą:  viena gulbė gulėjo leisgyvė, kita dar plaukiojo vandenyje. Be proto liūdna dėl antrosios... Sužeidimų nesimatė, todėl skambinau 112 pagalbai, jie pranešė aplinkosaugai.

Aplinkosauga paskambinus sakė, kad pranešė Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT), bet jie dirba tik darbo dienomis. Man paimti ir pasaugoti ją, kol bus darbo diena, uždraudė dėl galimų gulbės ligų.

Gal kas iš pažįstamų žinot, kokią tarnybą, kuri greičiau reaguotų nei VMVT? Be proto gaila tokio karališko paukščio", - dar tą pačią dieną savo ,,Facebook" paskyroje paskelbė Kristina.

Netrukus pasirodė kitų internautų patarimai apskambinti gyvūnų globa besirūpinančioms įstaigoms. Visgi, iš jų gauti atsakymai rezultatų nedavė - akcentuota, kad priglausti laukinius paukščius draudžiama dėl galimo paukščių gripo. 

Visgi, išsiaiškinti, ar Kristinos rasta gulbė nesirgo juo - nebepavyks: vakarop jos jau nebuvo matyti. Nors tiksliai žinoti, kur dingo paukštis, negalime, atsirado gyventojų nurodžiusių, jog jie matė, kaip šis buvo kapojamas kitų sparnuočių, spėjama, kad galiausiai jį nusinešė laukiniai gyvūnai. 

Perdavė tą pačią dieną

Reaguojant į situaciją, portalas jonavoszinios.lt susisiekė tiek su aplinkosaugininkais, tiek su VMVT, kad įstaigos paaiškintų, kokia tvarka galioja tokiais atvejais. Pasiteirauti, ar tarnybos dirba savaitgaliais?

,,Aplinkosaugininkai tokiais atvejais pagal kompetenciją informaciją perduoda Valstybinei Maisto ir veterinarijos tarnybai (toliau – VMVT). Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos specialistas informavo pranešėją, kad pranešimas bus perduotas VMVT dar tą pačią dieną.

Taip pat PPT specialistas įspėjo pranešėją, kad prie paukščio reikėtų nesiartinti dėl įtariamo paukščių gripo atvejo", - paaiškino Aplinkos apsaugos departamentas. 

Paukščių nerado

VMVT, savo ruožtu, dar pirmadienį nurodė, kad buvo gauti 2 pranešimai apie gaišusius paukščius Jonavos rajone. Jų neradus, ištirti dėl ko paukščiai nugaišo - nebebuvo galima.

Į klausimus, kaip turėtų elgtis gyventojai, radę kritusį paukštį ir ar savaitgaliais tarnybos šiuo klausimu dirba įprastai kaip ir darbo dienomis, VMVT atsakė taip:

,,VMVT inspektoriai reaguoja į visus pranešimus ir nuvykę į vietą atrenka oficialios kontrolės mėginius dėl paukščių gripo. Mėginiai tokiems tyrimams yra imami iš gyvūnų gaišenų, todėl ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį reikėtų apie tai pranešti  trumpuoju VMVT numeriu 1879 arba privačiam veterinarijos gydytojui. Kitus klausimus susijusius su laukiniais gyvūnais ar jų gaišenų surinkimu kuruoja už aplinkosaugą atsakingos institucijos.

Gyventojams svarbu žinoti, kad liesti rastų nugaišusių arba leisgyvių laukinių paukščių nerekomenduojama. Taip pat patartina nelesinti laukinių paukščių iš rankų, vengti kitokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Jeigu tenka liesti ar laikyti rankose laukinius paukščius, privalu griežtai laikytis asmeninės higienos. Ypač atsargūs turi būti tie kurie augina naminius paukščius bei vengti bet kokio kontakto su laukiniais paukščiais, griežtai laikytis biosaugos."

 Abejoja tokia tvarka

Tuo tarpu tiek pati Kristina, tiek kiti į portalą jonavoszinios.lt dėl aptartos gulbės kreipęsi žmonės abejoja, kad šiuo metu galiojanti tvarka tinkamai užkerta kelią ir pačiam paukščių gripo plitimui.

,,Pirmadienį sulaukiau VMVT inspektoriaus skambučio. Kai pasakiau, kad paukščio nurodytoje vietoje nebėra, išgirdau tik atsakymą, kad jam nebe apsimoka važiuoti", - pasakojo Kristina. 

,,Jei nugaišusius paukščius vėliau kapoja kiti paukščiai ir pirmieji buvo kritę dėl paukščių gripo, jo plitimas tik greitės. Jei jau bijoma padėti sparnuočiui būtent dėl jo, tai gal reikėtų bent jau kuo skubiau perkelti jį iš laukinės gamtos ir neleisti prie jo liestis kitiems gyvūnams?", - retoriškai klausė kita jonavietė Rima, sekusi Kristinos istoriją. 

Tarnybų atsakymai gyventojams taip pat neįnešė daugiau aiškumo: ,,Tai kas ,visgi, gali padėti tokioje situacijoje savaitgalį?", - juos perskaičiusi retoriškai klausė skaitytoja Rima. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: