Lapkričio 23-iąją, baigiantis metams ir artėjant naujajam 2022-2027 metų finansavimo periodui, žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko nuotoliniame susitikime su savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistais aptartos aktualijos ir naujovės, savivaldybėms ir žemdirbiams svarbūs klausimai. Anot Jonavos savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo Jono Marčiukaičio, ūkininkai šiuo metu labiausiai nerimauja dėl raginimo atstatyti daugiamečių pievų plotus, kurie yra ženkliai sumažėję. Aiškinamos kelios priežastys, kodėl taip nutiko – įvesti nepalankūs reikalavimai šienavimui,  pievos buvo išartos ir užsėtos grūdinėmis kultūromis, pievų plotuose projektuojamas saulės jėgainių parkas.  

Ūkininkai nepritaria pievų plotų atkūrimui

Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos šalys,  mokėdama žalinimo išmokas, yra įsipareigojusi išsaugoti tam tikrą daugiamečių pievų ir ganyklų dalį, tačiau šiemet paaiškėjo, kad lyginat su pernai metais, ženkliai sumažėjo pievų plotai. 

„Žemės ūkio ministerija nori priimti sprendimą, kad  būtina atkurti dalį daugiamečių pievų iki praėjusių metų lygio. Dalis ūkininkaujančių tam nepritaria, kyla nemenki konfliktai.

Žemės ūkio ministerijos sudaryta komisija aiškinasi pievų sumažėjimo priežastis. Viena jų, ūkininkai privalėjo nušienauti pievas, bet nebuvo galima mulčiuoti, taip, kaip buvo leidžiama anksčiau. Sunykus gyvulininkystei, nebeliko šieno poreikio, todėl pievos buvo apartos ir užsėtos grūdinėmis kultūromis.

Kita galima priežastis - atsiradus naujiems reikalavimams, smulkūs  ūkininkai paprasčiausiai nedeklaravo pievų plotų, juos pardavė  arba išnuomojo stambiems ūkininkams“, - sako Jonavos savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Jonas Marčiukaitis.

Bukonyse projektuojamas 880 h ploto saulės jėgainių parkas

Jonas Marčiukaitis teigia, kad žolės mulčiavimo uždraudimas yra tik viena priežasčių, kodėl sumažėjo pievų plotai. Anot vedėjo, yra ir kitų niuansų, kuriuos nagrinėja Žemės ūkio komisija.

„Yra antras aspektas, kuris aktualus Jonavos rajonui. Sekančiais metais Bukonių seniūnijoje turėtų būti suprojektuotas saulės jėgainių parkas. Per 2022 metus turi būti suprojektuotos saulės baterijų elektros jėgainės, kurios užimtų daugiau kaip 880 h plotą. Tai, sutikim, ženklus plotas.

UAB „Taupi energija“ sudaro sutartis su žemės savininkais, kurių yra 134. Ūkininkai galvoja, kad tą žemę galės deklaruoti kaip daugiametes pievas, kaip ganyklas ir gauti išmokas. Iš tikrųjų ne, nes įrengiant jėgainių parką, turės būti keičiama žemės paskirtis - iš žemės ūkio į gamybinės teritorijos paskirtį.  Ūkininkai gaus mokestį už žemės nuomą iš UAB „Taupi energija“, bet papildomai deklaruoti ir gauti išmokas ūkininkai jau negalės“, - sako J. Marčiukaitis.

Bukonyse 134 žemės sklypuose išsidėstytas saulės parkas patenkintų iki 5% Lietuvos elektros poreikio. Preliminariais duomenimis, investicijų poreikis viršys 165 mln. Eur. Numatyta, kad saulės elektrinių parko projektavimo darbai bus baigti iki 2022 m. pabaigos, eksploatacijos pradžia numatyta 2023–2024 m.

Anot vedėjo, ekologiški energijos gamybos įrenginiai - sveikintina, tačiau abejojama dėl minėto parko teritorijos pasirinkimo. Bukonyse yra derlinga žemė, todėl ją išnaudoti tik jėgainių statybai, nėra palanku kalbant apie ūkininkavimą. Įrengus jėgainių parką ir pakeitus žemės ūkio paskirtį, kitos veiklos nebebus galimos.

Kodėl buvo uždraustas mulčiavimas?

„Mano, neoficialiomis  žiniomis, stambieji ūkininkai, norėdami priversti, kad tos pievos, kurios yra mulčiuojamos ir priklauso kitiems savininkams, galimai įtakojo priimti tokius sprendimus, kad galėtų perimti, išsinuomoti ar įsigyti tas pievas. Manau, kad iš dalies jie to pasiekė ir tas pievas išarė, o dabar mes turime ekologinį kazusą“, - kalbėjo Jonavos r. savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjas Jonas Marčiukaitis.

Detalesni duomenys dėl pievų plotų bus tuomet, kai sekančiais metais ūkininkai pateiks pievų ir ganyklų plotų deklaracijas.

Pagrindinėje archyvo nuotraukoje - Žeimių jėgainė 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: