Šventinis šurmulys ir gera nuotaika įtraukia, į kai kurias taisykles norisi pažiūrėti pro pirštus, tačiau, kai kalbame apie šventinio stalo ruošimą, tokios prabangos neturėtume sau leisti –  primena Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC)  specialistai. Anot jų, ruošiant maistą, būtina laikytis pagrindinių higienos taisyklių, antraip šventinį džiugesį gali aptemdyti žarnyno infekcija.  

Viena svarbiausių taisyklių – rankų higiena

Visuomenės sveikatos specialistai pabrėžia, jog rankas būtina nusiplauti tiek prieš gaminant maistą, tiek prieš valgant – nors ant neparuoštų maisto produktų esantys patogeniniai mikroorganizmai sunaikinami terminio apdorojimo metu, po produkto apdorojimo jie gali išlikti ant rankų.

Tai reiškia, jog, nesilaikant rankų higienos reikalavimų, galima šiais mikroorganizmais užteršti jau pagamintus patiekalus. Rankas reikėtų plauti kruopščiai – vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių.

Švaros palaikymas virtuvėje – prioritetas

Net ir jei išoriškai virtuvė atrodo švari, didžiausias dėmesys turėtų būti teikiamas paviršių priežiūrai ir, žinoma, įrankiams, kurie tiesiogiai liečiasi su maistu. Jie turi būti ne tik nuplauti karštu vandeniu, bet ir dezinfekuoti specialiai tam skirtais plovikliais.

Ypatingai prižiūrėti reikėtų pjaustymo lentas ir peilius, kurie naudojami apdorojant žalią mėsą ar žuvį. Ruošiant tokius patiekalus, patariama vengti medinių pjaustymo lentelių, nes jas sunku tinkamai išplauti ir išdžiovinti, o būtent drėgmė yra itin palanki patogeninių mikroorganizmų dauginimuisi. Taip pat, siekiant išvengti mikroorganizmų dauginimosi virtuvėje, derėtų nepamiršti reguliariai keisti virtuvėje naudojamas šluostes, kempinėles bei rankšluosčius.

Kodėl ta pati lentelė netinka pjaustyti mėsai ir daržovėms?

Švenčių metu dėl gaminamų patiekalų gausos ir skubėjimo dažnai pamirštama vengti kryžminės taršos. Pavyzdžiui, tie patys įrankiai bei pjaustymo lentelės naudojami pjaustyti žaliai mėsai ir daržovėms. Taip sudaromos galimybės patogeniniams mikroorganizmams patekti į jau pagamintus patiekalus. 

Savo ruožtu, specialistai pataria kiekvienai apdorojamų produktų grupei naudoti atskirus peilius bei lenteles, o nesant tokios galimybės – pagaminus bet kurį patiekalą, įrankius labai kruopščiai nuplauti ir nusausinti prieš naudojant juos kitų patiekalų paruošimui.

Tokia kryžminė tarša gali atsirasti ir šaldytuve – rekomenduojama visus produktus laikyti sandariai, o didesnę riziką keliančius produktus, t. y. žalią mėsą, žuvį ir kt., apatinėse šaldytuvo lentynose.

Ar galima pagamintus patiekalus laikyti ne šaldytuve?

Patogeniniai mikroorganizmai greitai dauginasi kambario temperatūroje, tad pagamintus ataušusius patiekalus būtina padėti į šaldytuvą, kur juos rekomenduojama laikyti vidutiniškai ne ilgiau nei 3 dienas.

Būtina atkreipti dėmesį ir į produktų tinkamumo vartoti terminus. Specialistai pastebi, jog ypač per šventes žmonės randa, kaip panaudoti kurį laiką spintelėse gulinčius prieskonius, įvairias sėklas, riešutus, į kurių rekomenduojamus suvartoti terminus nebeatkreipia dėmesio. Toks elgesys taip pat gali sukelti pavojų sveikatai, nes net ir nedidelė nesaugaus produkto dalis gali užteršti visą vartojimui paruoštą patiekalą.

Be to, reikėtų nepamiršti, kad šaldytus produktus geriausia atšildyti šaldytuve. Tai ne tik padės išsaugoti gerą produkto skonį, bet ir neleis daugintis patogeniniams mikroorganizmams viršutiniuose produkto sluoksniuose.

NVSC specialistai rekomenduoja:

  • laikytis rankų higienos taisyklių;
  • reguliariai valyti virtuvės paviršius;
  • kruopščiai plauti kitą virtuvės įrangą bei įrankius;
  • vengti kryžminės taršos;
  • laikyti produktus tinkamomis sąlygomis;
  • vadovautis maisto produktų tinkamumo vartoti terminais.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: