Kasmet Lietuvoje vaikų vasaros stovyklos pritraukia apie 50 tūkst. stovyklautojų, tai yra net 10 proc. visų šalyje gyvenančių vaikų. Vaikų saugumu svarbu pasirūpinti ir atostogų metu, tad vaiko teisių gynėjai kartu su darbo inspektoriais šią vasarą ruošiasi aplankyti keletą vaikų stovyklų ir pasidomėti, ar visi žmonės, organizuojantys stovyklautojų poilsį, turi teisę dirbti su vaikais, taip pat ar laikosi darbo teisės reikalavimų, o tėvams priminti, į ką svarbu atkreipti dėmesį, renkantis vasaros užimtumo veiklas vaikams.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, kad tėvai, planuodami vaikų atostogų užsiėmimus ir pramogas, turėtų nepamiršti ir jų saugumo klausimo. 

„Dažnai mes, suaugusieji, galvodami apie atostogas didesnį dėmesį skiriame kelionės krypties ir viešbučio pasirinkimui, o saugumu ir kelionių draudimu pasirūpiname tik paskutinę minutę, o gal net ir visai jį pamirštame. Ar panašią situaciją galima atpažinti kalbant ir apie vaikų atostogų planus? Ko gero, dalis tėvų, planuojančių vaikų vasaros užimtumą, gali pernelyg susikoncentruoti į stovyklų ar būrelių skelbiamus pramoginius pasiūlymus, bet nesusimąstyti apie klausimus, kuriuos, rūpinantis vaikų saugumu, svarbu užduoti veiklų organizatoriams“, – sako I. Skuodienė.

Tarnybos vadovė primena tėvams, kad prieš parinkdami vasaros stovyklą ar būrelį pasidomėtų, kur ji organizuojama, koks jos turinys, kaip bus maitinami vaikai, kokios apgyvendinimo sąlygos, ar ten dirbantys žmonės – tiek veiklų organizatoriai ar vadovai, tiek savanoriai – turi teisę dirbti su vaikais ir rūpintis jų užimtumu. Svarbu pasakyti, kad tėvai, gali paprašyti darbdavio ar paslaugų teikėjo pažymos, kuri patvirtina, kad žmogus nėra teistas už seksualinius prieš vaikus ar suaugusius, sunkius ar labai sunkius nusikaltimus. Darbdaviai ar paslaugų teikėjai šią pažymą gali gauti iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro.

Prievolė darbdaviams turėti tokias pažymas jau seniai yra numatyta Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, tad vykdydami patikrinimus pareigūnai paprašys jas pateikti, o pažymų neturinčiųjų lauks sankcijos. „Darbo įstatymai nustato aiškias taisykles, kaip turi būti įforminami darbo santykiai, taip pat darbdaviams privalu laikytis darbų saugos reikalavimų, ypač jaunų asmenų atžvilgiu. Itin aktualus ir darbo užmokesčio mokėjimas, nes kiekvieną rudenį sulaukiame jaunų asmenų skundų dėl neišmokėto atlyginimo ar iš dalies neapmokėto darbo, kitaip tariant, dėl sukčiavimo“, – pabrėžia Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.

VDI taip pat primena, kad vaikų stovyklų organizatoriai turi laikytis darbo įstatymų reikalavimų: atlygintinas paslaugas gali teikti tik įdarbinti darbuotojai (pasirašius darbo sutartis bei pateikus pranešimus VSDF teritoriniam skyriui); sudaryti darbuotojų darbo grafikus, kad nebūtų pažeidžiamas minimalus paros poilsio laikas, neviršijami maksimaliojo darbo laiko reikalavimai; viršvalandžiai turi būti fiksuojami darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose ir už juos atitinkamai apmokama. 

Vaiko teisių gynėjai: saugaus elgesio atmintinė vaikui ir smurto prevencija

„Kiekvienas vaikas turi teisę į kokybišką ir jo poreikius atliepiantį poilsį, tad tėvams, parenkant vaikams vasaros užimtumo veiklas ir erdves, labai svarbu išsiaiškinti, ką vaikas veiks, kur apsistos, su kuo jis leis laiką, kas juo pasirūpins, o svarbiausia – ar jis bus saugus?“, – primena Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Tarnybos vadovė pataria tėvams, kad mokydami vaikus apie pagarbų ir deramą elgesį su aplinkiniais, kartu jie turėtų ugdyti ir paties vaiko suvokimą apie save bei savo kūną, jo ribas bei priminti tam tikras saugumo taisykles. Pavyzdžiui, vaikas turėtų žinoti, kad kitų žmonių nemandagus bendravimas, žeidžiantys žodžiai, pokštai ir pajuokavimai, tampantys patyčiomis, prisilietimai prie jo ir veiksmai, kurie vaiką priverčia pasijausti nemaloniai ar jį žaloja – yra nepriimtinas elgesys, kuriam jis turi teisę pasakyti „STOP“ ir parodyti, kad taip su juo elgtis negalima. 

Vaikui saugumo gali suteikti ir žinojimas, kad įvairiose sunkiose situacijose jis gali kreiptis pagalbos ir jam padėti yra pasiruošę artimieji arba kiti patikimi suaugusieji – stovyklų vadovai, įvairių organizacijų savanoriai, pagalbą teikiančių tarnybų darbuotojai.

Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112. 

VDI ragina pranešti apie galimus pažeidimus darbe, pavyzdžiui, netinkamas darbo sąlygas, neišmokamą darbo užmokestį, piktnaudžiavimą darbo bei poilsio laiku ir pan. Apie nesudaromas darbo sutartis anonimiškai galima pranešti telefonu +370 5 213 9772.

VTAT info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: