Tuomet kai buvo paviešinta, kad Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmai tenkino VšĮ Rokiškio psichiatrijos ligoninės teikimą dėl 43 metų Aurelijaus Bero skirtos priverčiamosios medicinos priemonės – stacionarinio stebėjimo bendro stebėjimo sąlygomis pakeitimo į priverčiamąją medicinos priemonę – ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis, įkurdinant jį pas seserį Vaivadiškių miestelyje, Bukonių seniūnijoje, Jonavos rajone, tai sukėlė didelį vietos bendruomenės įniršį.

Savivaldybėje - skubus posėdis

Nei Bukonių seniūnija, nei pati Jonavos rajono savivaldybės administracija apie tai nebuvo informuota, tačiau žinia netrukus pasiekė ir juos.  Nedelsiant buvo imtasi veiksmų – buvo renkama papildoma informacija apie situaciją, domėtasi, kokioje aplinkoje ketinama apgyvendinti du savo jaunėlius vaikus į šulinį Saviečių kaime (Kėdainių r.) įmetusį 43 metų Aurelijų Berą, kaip turėtų dirbti ir reaguoti atitinkamos institucijos, jei nepakaltinamu pripažintas vaikžudys vis tik atsikels gyventi pas seserį. Tuo tikslu buvo sušauktas ir skubus tarpinstitucinis posėdis, kuriame aptarta minėta situacija su mero pavaduotoja Birute Gailiene, Jonavos r. policijos komisariato viršininku Šarūnu Martinkėnu, Socialinės paramos centro direktorė Valentina Demidenko, Bukonių seniūnu Artūru Narkevičiumi, teisininku bei kitais.

Kaip teigė posėdžiui pirmininkavusi mero pavaduotoja Birutė Gailienė, išsiaiškinus naujas aplinkybes ir kol Teismo nutartis neįsitesėjusi, Panevėžio prokuratūra jau apskundė šį Teismo sprendimą.

„Savivaldybė perdavė prokuratūrai papildomą informaciją, kurią pavyko surinkti. Pasinaudodama argumentais, kuriuos mes perdavėm, Prokuratūra apskundė Teismo sprendimą ir mes lauksime naujo sprendimo. Tačiau nelaukiant išvadų, ar asmuo bus paliktas gydymo įstaigoje, ar bus apgyvendintas Vaivadiškių kaime,  mes jau šiandien tarėmės, kaip turėtume elgtis, jei sprendimas nebus mums palankus.

Su policija susitarta, kad šiai vietovei bus padidintas dėmesys, nes skaitant Teismo nutartį randam medikų išvadą, kad asmens polinkis į smurtą išlieka vidutinis. Taip pat susitarta, kad raštiškai kreipsimės ir į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, nes gyvenamojoje vietoje, į kurią sugrįžta asmuo, galimai gyvena mažametis vaikas. Be to, psichiatrinėje ligoninėje gydytas ir grįžtantis į laisvę agresyvus asmuo yra išreiškęs norą matytis su savo kitais dviem likusiais vaikais, kurie šiuo metu apsistoję pas globėjus, nes jam tėvystės teisės nėra apribotos“, - po pasitarimo pasakojo mero pavaduotoja Birutė Gailienė.

Gyventojų baimės pateisinamos

Anot posėdžio pirmininkės, tokia situacija ir informacijos nepasidalinimas su rajonu, į kurį ketinama atkelti gyventi nepakaltinamą vaikžudį, kelia nerimą ir bendruomenės baimes. Anot B. Gailienės, tokio asmens apgyvendinimui  šalimais reikia pasiruošti, tačiau kuomet informacija nėra pateikiama nei savivaldybei, nei bendruomenei, tenka skubos tvarka tam pasiruošti. Tai buvo rezonansinė istorija, ir Valstybės požiūris, anot B. Gailienės, išleidžiant asmenį be jokios kontrolės, neatrodo labai sumanus: „Mes bandysime dėti visas pastangas, kad mūsų gyventojai, galimai būdami šalimais tokio asmens, jaustųsi kuo saugiau.“

Bukonių seniūnas Artūras Narkevičius teigia, kad apie į Bukonis galimai atkeldinamą asmenį sužinojo šios savaitės pradžioje, tačiau informacija jį pasiekė toli gražu ne iš valdžios institucijų.

„Iš gyventojų sulaukiau nemažai skambučių ir pagrįstų nuogąstavimų. Situacija neeilinė, asmuo padarė sunkų nusikaltimą, todėl žmonės bijo, kelia abejonių dėl tokios kaimynystės.

Bet aš norėčiau tikėti, kad Prokuratūra, Teismas priims teisingą ir išmintingą sprendimą. Bet kokiu atveju, nepaisant koks bus sprendimas, visos institucijos supažindintos su situacija, yra pasiruošusios reaguoti čia ir dabar, pasirengę imtis visų įstatymo priemonių, kad užtikrinti visos bendruomenės saugumą, kad nekiltų pavojus.

Noriu nuraminti gyventojus, jog su policija glaudžiai bendradarbiaujam ir pasiryžę dirbti visu pajėgumu“, - sakė A. Narkevičius.

Seniūnas A. Narkevičius teigia, jog vaikžudžio sesers šeima seniūnijai yra žinoma, bet ji nėra socialinės rizikos šeima.  

Sesuo buvo suklaidinta?

Bylos duomenimis, Kauno apygardos teismo 2016 m. lapkričio 9 d. nutartimi Aurelijui Berui, padariusiam baudžiamojo įstatymo uždraustas veikas nepakaltinamumo būsenoje – nužudžius du vaikus, buvo taikyta priverčiamoji medicinos priemonė – stacionarinis stebėjimas griežto stebėjimo sąlygomis specializuotoje psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje. 2019 m. gegužės 24 d. Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų nutartimi ji pakeista į priverčiamąją medicinos priemonę – stacionarinį stebėjimą sustiprinto stebėjimo sąlygomis, kuri lapkričio mėnesį pakeista į stacionarinį stebėjimą bendro stebėjimo sąlygomis ir  tęsiama iki šiol.

Kaip teigė bylą nagrinėjęs teisėjas Giedrius Nemeikšis, gydytojų komisija konstatavo, kad A. B. psichikos būklė yra pagerėjusi, stabili, ką patvirtino ir ligoninės atstovė teismo posėdyje, todėl siūlė teismui pakeisti taikomą priverčiamąją medicinos priemonę. Be to, šį asmenį prižiūrėti įsipareigojo sesuo, gruodžio 6-ąją skelbė Panevėžio apylinkės teismas.

Kiek vėliau interneto dienraščiai skelbė, jog A. Bero sesers vyras kategoriškai nesutiko, kad svainis apsigyventų jo namuose – pašnekovo tvirtinimu, žmona buvo suklaidinta, nes ji galvojo, kad pasirašydama sutikimą, ji sutinka tik parvežti A. Berą iš ligoninės į jo buvusius namus Saviečiuose, Kėdainių rajone.

Prokuratūra apskundė teismo nutartį paleisti iš ligoninės du mažamečius vaikus šulinyje pražudžiusį kėdainiškį

Panevėžio apylinkės prokuratūros prokurorė apskundė pirmos instancijos teismo nutartį dėl švelnesnių priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo Kėdainių rajono gyventojui A. B., 2016 metais nužudžiusiam du savo mažamečius vaikus. Prokuratūros nuomone, teismo nutartis stacionarinį stebėjimą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje šiam asmeniui pakeisti į ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis nepagrįsta.

Šiandien Panevėžio apygardos teismui pateiktame apeliaciniame skunde prokurorė Irena Pšalgauskienė prašo panaikinti šių metų lapkričio 30 dienos Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų nutartį. Pirmos instancijos teismas, išnagrinėjęs Rokiškio psichiatrijos ligoninės teikimą, nutarė griežtesnę medicininio poveikio priemonę A. B. pakeisti švelnesne – vietoje stacionarinio stebėjimo minėtoje ligoninėje jam taikyti ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis, vyrui lankantis Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre. A. B. rūpintis įsipareigojo jo giminaitė, kuri teismo posėdyje nedalyvavo.

Išnagrinėjusi Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų teisėjo nutartyje išdėstytus argumentus, prokurorė apeliaciniame skunde prašo A. B. toliau taikyti stacionarinį stebėjimą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. Prokuratūros nuomone, pirmos instancijos teismas neįvertino A. B. socialinio pavojingumo kriterijaus jam tęsiant gydymą ambulatorinėmis sąlygomis, jo giminaitės galimybių juo rūpintis.

2016 metų sausio 2 d. Kėdainių rajono gyventojas A. B. per buitinį konfliktą smurtavo prieš šeimos narius, o vėliau į šulinį įmetė du savo mažamečius vaikus, kurie žuvo. Vyras buvo pripažintas nepakaltinamu, jam 2016 metų lapkričio 9 d. nutartimi skirta priverčiamoji medicininio poveikio priemonė – stacionarinis stebėjimas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje bendro stebėjimo sąlygomis.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: