Seimas nusprendė neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 122 eurais – nuo 625 iki 747 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Lietuvoje iki vieno VDU uždirba 811 tūkst. žmonių. Už tai numatančias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-3129(2) vieningai balsavo 127 Seimo nariai.

Kaip pažymėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė, NPD padidinimas drauge su minimalios mėnesinės algos didinimu pajamas į rankas minimalią mėnesinę algą uždirbančiam asmeniui padidins 75,22 eurų, iš jų dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio didinimo – 24,4 euro. Vyriausybė minimaliąją mėnesinę algą (MMA) yra nusprendusi padidinti 10 proc. – nuo 840 iki 924 eurų. „Nuo 2024 m. 82 proc. minimalios mėnesinės algos yra tiesiog neapmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu, taip nuosekliai mažinant darbo pajamų apmokestinimą“, − Seimo posėdyje sakė finansų ministrė. Jos nuomone, šiuo sprendimu stiprinamos paskatos dirbti ir mažinama pajamų nelygybė.

Pasak Seimo Pirmininko pavaduotojo Vytauto Mitalo, kitais metais NPD didėjimas turėtų duoti teigiamą poveikį ne tik pajamų didinimui, bet ir palankesnei situacijai darbo rinkoje kurti. „Šiemet darbuotojų skaičius darbo rinkoje yra didesnis maždaug 1 proc., nei buvo pernai. Ir šitas skaičius leidžia tikėtis, kad Lietuvos ekonomika ir toliau judės į priekį“, − tvirtino parlamentaras.

Įstatymo pakeitimais taip pat nutarta proporcingai didinti neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims maksimaliai taikytiną NPD atitinkamai iki 1 127 eurų ir 1 057 eurų. Šiuo metu neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims NPD siekia 1 005 eurai arba 935 eurų, priklausomai nuo neįgalumo ar darbingumo lygio.

Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, priėmus šiuos įstatymo pakeitimus, asmens, uždirbančio MMA, mėnesio pajamos į rankas padidės 75,2 euro (įskaitant paties MMA didėjimo poveikį), 1 000 eurų uždirbančio asmens pajamos padidės 30,24 euro, o uždirbančio 2 167 eurus ir daugiau – nesikeis. Asmenims, kurių pajamos viršija vieną VDU, bus išlaikytas šiuo metu taikomo NPD lygis – jiems taikytinas NPD ir toliau bus apskaičiuojamas pagal šiuo metu įstatyme nustatytą formulę.

Skaičiuojama, kad dėl šio sprendimo biudžetas per metus neteks apie 241,2 mln. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio.

Seimo Spaudos biuro inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: