Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (NVSC), Lietuvoje vasario 12–18 d. (7-ąją savaitę) sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis sumažėjo, palyginus su ankstesne savaite, ir siekė 1422,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Vasario 5–11 d. (6-ąją savaitę) jis siekė 1809,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Susirgimų tiek gripu, tiek ŪVKTI, tiek COVID-19 liga skaičius sumažėjo.

Praėjusią savaitę mažiausias sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis užregistruotas Utenos apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Sergamumas Jonavos rajono savivaldybėje sumažėjo ir yra 1453,08 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Epideminis sergamumo lygis užfiksuotas 14-oje savivaldybių (peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba), prieš savaitę tokių savivaldybių buvo kur kas daugiau – 35. Iki šios dienos nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi.

Primename, kad vertinant epidemiologinę situaciją, kompleksiškai vertinami visų peršalimo ligų (gripo, COVID-19, ŪVKTI) rodikliai. Priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, būtina atsižvelgti ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, ligoninių, reanimacijos ir intensyviosios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos. Taip pat svarbu atsižvelgti į situaciją socialinės globos ir slaugos, ugdymo įstaigose. NVSC specialistai nuolat stebi situaciją, bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, prireikus siūlo skelbti epidemiją.

7-ąją šių metų savaitę Lietuvoje dėl gripo buvo į ligonines buvo paguldyti 126 asmenys: 58 vaikai (0–17 m.), 14 asmenų, priklausančių 18–64 m. amžiaus grupei, ir 54 vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys. Intensyvios terapijos skyriuose buvo gydomi 4 asmenys, iš kurių 1 vaikas.

Užregistruoti 4 mirties nuo gripo atvejai. Vienas asmuo priklausė 70–79 m. amžiaus grupei, trys asmenys – 80–89 m. amžiaus grupei, visi turėjo lėtinių ligų. Šį gripo sezoną iš viso užregistruota 16 mirties nuo gripo atvejų (2022–2023 m. gripo sezoną – 21 mirties nuo gripo atvejis).

Primename, kad kiekvienos savivaldybės sergamumo rodiklius galima rasti NVSC interneto svetainėje.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 6-ąją šių metų savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimti 199 ėminiai, iš kurių 113-oje ėminių buvo aptiktas A tipo gripo virusas, 19-oje – respiracinis sincitinis virusas (RSV) ir 2-uose – B tipo gripo virusas.

Europos respiracinių virusų priežiūros tinklo (ERVISS) duomenimis, 6-ąją savaitę gripo aktyvumas išliko aukštas, o sunkios gripo sukeltos ligos paveikė visas amžiaus grupes, tačiau sunkiausias pasekmes sukėlė vyresnio amžiaus asmenims. Visose šalyse COVID-19 ligos aktyvumas mažėja arba išlieka nedidelis. Sezoninio gripo aktyvumas Lietuvoje panašus, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

NVSC specialistai primena, kad gripo sezono metu svarbu nepamiršti kruopščiai laikytis asmens higienos taisyklių bei kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Čiaudint ir kosint būtina užsidengti nosį ir burną, naudoti vienkartines nosinaites, panaudotas jas reikia nedelsiant išmesti. Patariama kuo dažniau plauti rankas (ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių), taip pat labai svarbu neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti virusais, nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos. Rekomenduojama dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas. Pajutus į peršalimą panašius simptomus (gerklės ar galvos skausmą, nosies užgulimą ar slogą ir kt.), likti namuose arba dirbti iš namų ir kreiptis į savo šeimos gydytoją.

NVSC inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: