Atšilus orams, miestų erdves vis gausiau užplūsta saulės išsiilgę žmonės. Tai pastebi ir skaitytoja Jolanta, kuri teiraujasi dėl šiuo metu galiojančių kaukių dėvėjimo taisyklių. Moteris įsitikinusi, kad gyventojai ne itin rimtai žiūri į pandemijos valdymą. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) savo ruožtu primena, jog kaukės privalomos visose viešose erdvėse, tačiau yra ir išimčių.

Su kaukėmis - mažuma

,,Gyvenu šalia didelės vaikų žaidimų aikštelės. Kadangi pastarosiomis dienomis oras buvo pakankamai geras, jose knibždėjo ne tik vaikai, bet ir juos atlydintys tėvai, seneliai... Kiek teko matyti, tik retas nei aikštelės lankytojas dėvi kaukę. Norisi ironiškai paklausti, ar pandemija joje neplinta? 

Tiesą sakant, man pasidarė įdomu, kokios dabar yra galiojančios kaukių dėvėjimo taisyklės? Šios buvo nuolat keičiamos, tai internete randama informacija nebekelia pasitikėjimo... Juk virusas plinta toliau, o žmonės, panašu, nesisaugo", - kalbėjo į redakciją paskambinusi jonavietė.

Yra ir išimčių

Reaguojant į užklausą, NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius primena, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020-11-04 nutarimo Nr. 1226 „ Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ galiojančios redakcijos nuo 2021-05-17 2.1.5.2. papunkčiu viešose vietose nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones dėvėti turi visi vyresni nei 6 m. asmenys, tačiau yra išimčių (pažymėta raudonai:

„2.1.5.2. vyresnius nei 6 metų, viešose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną (toliau – kaukės). Šis reikalavimas netaikomas:

2.1.5.2.1. asmenims, kai jie sportuoja;

2.1.5.2.2. aukšto meistriškumo sporto pratybose ar varžybose dalyvaujantiems aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistams, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo instruktoriams ir teisėjams;

2.1.5.2.3. paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke;

2.1.5.2.4. neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Šiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį;

2.1.5.2.5. atvirose erdvėse, kai šalia 2 metrų atstumu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus (įvaikius), įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus (įtėvius), globėjus); 

2.1.5.2.6. vaikams, ugdomiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas, jiems esant ugdymo įstaigoje ir (ar) jos teritorijoje.

Ragina dėvėti taisyklingai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje, nes sumažina kvėpavimo takų lašelių išsiskyrimą iš užsikrėtusių asmenų, kurie dar neturi simptomų ar kurie yra besimptomiai infekcijos nešiotojai.

Informaciją apie tai, kaip teisingai dėvėti kaukes, galite rasti čia.

Asociatyvi archyvo nuotr.

Taip pat skaitykite: