Vakar, rugpjūčio 10-ąją, visuomenės dėmesį prikausčius Vilniuje vykstančiam mitingui dėl skatinimo skiepytis, vienoje iš socialinio tinklo ,,Facebook" grupių pasirodė įrašas su klausimu, kaip gauti pažymą apie skiepą, nepasiskiepijus? Apie tai portalui jonavoszinios.lt pranešusi skaitytoja Lina tikino, kad tokios diskusijos - žeidžia medikus, mat pasirodė ir komentarų, jog ,,susimokėjus" šie gali pasirašyti, o vaistus išmesti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad už bandymus neteisėtai gauti COVID-19 vakcinacijos įrašą gresia baudžiamoji atsakomybė.

Įrašas supykdė

,,Mano mama nuo pat pandemijos pradžios skiepija žmones nuo koronaviruso. Ji negailėdama savęs atsakingai dirbo net tada, kai užsikrėtimų skaičius buvo itin didelis. Dabar pasirodo diskusijos, kad norint išvengti skiepo, galima sumokėti kyšį ir medikai pasirašo. Tokios kalbos žeidžia medikus, nes jie stengiasi dėl visų, patys rizikuodami užsikrėsti.

Apie tą įrašą pranešiau ir policijos pareigūnams. Tačiau norėčiau, jog tai neliktų nepastebėta", - klausė Lina.

Greitai ištrynė

Nors minėtas įrašas socialiniame tinkle neišbuvo nei 10 minučių, jis sulaukė nemažos reakcijos - ne vienas komentatorius skatino ištrinti jį, tačiau buvo ir tokių, kurie kvietė pabendrauti privačiomis žinutėmis. Esą jomis bus atskleista daugiau informacijos.

Pranešimų gauta jau anksčiau

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau anksčiau yra skelbusi, kad yra gauta pranešimų apie atvejus, kai gyventojai prašo sukurti vakcinacijos faktą patvirtinantį įrašą, bet nesuleisti pačios vakcinos. Už tai kartais siūlomas ir atlygis.

,,SAM primena, kad nuo sunkios COVID-19 ligos ar jos sukeltos mirties apsaugo ne vakcinacijos įrašas, o pati vakcina. Be to, tokie bandymai gudrauti gali turėti nemalonių teisinių pasekmių. Tiek dokumentų klastojimas, tiek suklastoto dokumento panaudojimas, valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens papirkimas, kyšininkavimas, valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi yra veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, už kurias taikoma griežčiausia atsakomybės rūšis – baudžiamoji atsakomybė. Už šias veikas asmenys gali būti baudžiami ne tik bauda arba areštu, tačiau ir laisvės atėmimu iki trejų, ketverių ar net penkerių metų", - akcentuoja ministerija.

Kiekvienu konkrečiu atveju veika kvalifikuojama pagal nustatytas faktines aplinkybes.

Pabrėžiama, kad vakcinaciją atliekančių įstaigų darbuotojai, susidūrę su prašymais suklastoti vakcinacijos dokumentus ir bandymais papirkti, turėtų apie tai pranešti teisėsaugos institucijoms.

,,Gavusi pranešimų apie klastojamus vakcinacijos įrašus, SAM taip pat juos perduos teisėsaugos institucijoms", - nurodo ministerija.

Ministerija prašo gyventojų susilaikyti nuo neteisėtų veiksmų, o savo ir savo artimųjų sveikata ir gerove pasirūpinti saugiu ir efektyviu būdu – pasiskiepijant nuo COVID-19 ligos.

Pradėtas tyrimas

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), praėjusią savaitę pranešė, kad įvertinusi medicinos darbuotojų pateiktą informaciją dėl skiepijimo COVID-19 vakcina aplinkybių, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Klaipėdos vakcinavimo centre įvykusios situacijos, kai asmuo, siekdamas neteisėto įrašymo į pasiskiepijusių asmenų sąrašą išvengiant COVID-19 vakcinos, galimai pasiūlė kyšį.

Tikrinant aplinkybes, nustatyta, kad Klaipėdos vakcinavimo nuo COVID-19 centre, medicinos darbuotojui, turėjusiam suleisti vakciną, asmuo pasiūlė kyšį. Apie bandymą papirkti medikas informavo Klaipėdos Jūrininkų sveikatos priežiūros centro koordinatorių, kuris informaciją perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybai.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso 227 str. 2 d. dėl galimo papirkimo. Įtarimai pareikšti Klaipėdoje gyvenančiam vyrui. Tyrimą atlieka STT Klaipėdos valdyba, tyrimą kontroliuoja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

„STT pareigūnai reaguos į kiekvieną tokį atvejį, kai nesivakcinavę asmenys sieks išvengti skiepo, bandydami neteisėtai paveikti vakcinavimo centro darbuotojus. Taip pat raginame medicinos darbuotojus ir vakcinavimo centrų savanorius netylėti apie tokius bandymus papirkti ir informuoti Specialiųjų tyrimų tarnybą“ – teigė STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius.