Visuomenės veikėjas Andrius Tapinas viešai paskelbė, kad „gegužės 9 - Nacionalinė apsivalymo nuo okupantų diena. Tegu tą pačią simbolinę dieną Lietuvoje griūna okupantus šlovinantys paminklai. Gal ne visi 150, tačiau bent kažkiek. Kokią stiprią žinutę pasiųstume ir sau patiems, ir pasauliui!“.

Paskelbus apie tai socialiniuose tinkluose, į diskusijas įsijungė ir LR Seimo narys Eugenijus Sabutis, teigdamas, kad ir Jonavoje reikėtų patikrinti, ar likę tokių paminklų. Teigė, jog kalbėsis apie tai su vietine valdžia. Dėl sovietinio palikimo sukruto beveik visos šalies savivaldybės, jų tarpe – ir Jonava.

Šiek tiek istorijos

1984 metais, dabartinėje Santarvės aikštėje, priešais savivaldybę, buvo atidengtas bolševikų vado Lenino paminklas. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Lenino skulptūra buvo iš ten iškelta ir ilgam dingo iš viešumos. Iškėlus jį iš miesto aikštės, bolševikų vadas buvo pavogtas iš tuometinės komunalinių paslaugų bendrovės, bet policija jį surado. Policija tuomet teigė, kad vagys buvo suderėję Leniną parduoti Vokietijoje už 25 tūkst. markių. Tačiau Lenino iš Lietuvos išvežti nepavyko - Jonavos policijos pareigūnai skulptūrą rado viename iš Jonavos rajono kaimų užkrautą malkomis. Nuo tada policijos komisariato kieme "apsigyvenęs" Leninas pareigūnų buvo saugomas mainais už šiukšlių išvežimą. Lenino biustas į Druskininkų rajone įrengtą kompartijos ir sovietinės nomenklatūros veikėjų skulptūrų parką (Grūto parką) iš policijos pastato išvežtas 2004 metais. Tai galimai buvo paskutinis sovietinis reliktas, kuris paliko Jonavą. 

          Nuotrauka iš Jonavos viešosios bibliotekos archyvo

Yra tai, ką galime naikinti

Jonavos KC krašto muziejaus muziejininkė Giedrė Kontrimė teigia, kad dažniausiai galime aptikti dar karo pergales menančius paminklus, tarybinių karių kapines. Taip pat yra daug paminklų, statytų sovietiniais metais, kurie pabrėžė, kaip naciai žudė žmones, bet per nepriklausomybės metus tokie paminklai buvo perdaryti, užrašai pakeisti. Kaip sovietinio palikimo pavyzdį muziejininkė pateikė Jonavos karių kapines, kuriose pastatytas paminklas vaizduoja ne karį, o gedinčią motiną.

„Bet yra vienas dalykas, kurį tikrai galima naikinti. Prieš kelis metus buvo mieste prie lankytinų objektų sudėti informaciniai stendai, mieste - rodyklės iki lankytinų vietų. Deja, su muziejumi tų objektų nederino, nesikonsultavo, o mes jau tuomet sakėme, kad nevertėtų tarybinių karių kapus įtraukti į lankytinų objektų sąrašą. Kai tuo tarpu nebuvo įtraukti tikrai reikšmingi objektai - Jonavos bažnyčia, Partizanams skirtas memorialas, Ramybės skveras, kur kadaise buvo miesto kapinės“, - sakė G. Kontrimė.

Jonavos karių kapai - registrinis kultūros paveldo objektas

Statybos, remonto ir architektūros skyriaus vyr. specialistė Edita Jakutienė informavo,  kad  Jonavoje yra vienas sovietinio pobūdžio objektas - Antrojo pasaulinio karo Sovietų  Sąjungos karių palaidojimo vieta J. Basanavičiaus g.  Ši vieta  yra registrinis kultūros paveldo objektas. Objektų vertingąsias savybes nustato ir juos į Kultūros vertybių registrą įrašo  Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vertinimo taryba, taip pat jos kompetencijoje yra ir objekto teisinės apsaugos panaikinimas.

„Desovietizacijos įstatymas“ išlaisvins?

Kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad jau baigiamas rengti „desovietizacijos įstatymas“, kuris įpareigotų savivaldybes peržiūrėti turimą sovietinį paveldą ir imtis dėl jo sprendimų. Pasak jo, kapinės, karių monumentai reikalaus daugiau „analizės ir pasiruošimo“, nes jie yra „ir potencialūs provokacijų objektai“, be to, kapines, nesvarbu kieno jos būtų, saugo ir tarptautinės konvencijos, prie kurių Lietuva yra prisijungusi.

Kultūros paveldo departamentas (KPD) šiuo metu peržiūri visas kultūros vertybių registre įrašytas Antrojo pasaulinio karo karių palaidojimo vietas ir rengia korekcijas, ką ten reikėtų saugoti, o ko ne.

Jonavoje naikins informacines lenteles

Kol sprendžiami techniniai dalykai ir baigiamas ruošti „desovietizacijos įstatymas“, Jonavos karių kapai liks nepaliesti, tačiau bus imtasi kitų įmanomų veiksmų. Kaip informavo Statybos, remonto ir architektūros skyriaus vyr. specialistė Edita Jakutienė, Jonavoje esančios lentelės su nuorodomis į karių kapines bus naikinamos. Iš esmės dar kartą šį klausimą penktadienį Jonavoje kels LR Seimo narys Eugenijus Sabutis kartu su savivaldos specialistais, kultūros ir meno atstovais.

Iš viso Lietuvoje yra 158 objektai, kurie yra šalia sovietinių karių kapų, jie buvo įtraukti į paveldo sąrašus. Apie 20 objektų, pasak ministro, jau išbraukta iš kultūros paveldo registrų.

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: