Tarptautinė dailės rezidentūra Jonavos viešojoje bibliotekoje praėjusių metų liepą žengė pirmuosius žingsnius. Tąkart sulaukėme menininkų iš Vokietijos: Igno Gleixner ir Julijos Klevinskaitės, kurie po kūrybingo mėnesio Jonavoje bibliotekai paliko po du savo sukurtus paveikslus. Metams apsukus ratą, įveikusi daugybę kliūčių ir vis dar besusidurianti su iššūkiais, Tarptautinė dailės rezidentūra sugrįžo!

Liepos 1-ąją į miestą atvyko pirmasis šių metų rezidentūros dalyvis Benjamin Hall iš Jungtinės Karalystės. Šiuo metu didžiausiu Škotijos miestu tituluojamame Glazge gyvenančio menininko kūrybos laukas platus: naujosios medijos, animacijos, instaliacijos, filmai, kūrybinė kompiuterija ir rašymas. Svečias studijavo Glazgo menų mokykloje, Kembervelio menų kolegijoje ir Kyoto universitete Japonijoje. Būdamas jauno amžiaus, jis jau spėjo surengti keturiolika parodų Glazge, Londone, Edinburge ir kituose Jungtinės Karalystės miestuose bei Japonijoje, įgyti patirties filmų festivalių organizavime, aktyviai savanoriauti įvairiuose tarptautiniuose projektuose. Į Jonavos viešąją biblioteką Benas atvyko su originaliu kūrybiniu projektu, kurio centre – virtuali realybė, sukurta remiantis bibliotekos fondais. Pasitelkdamas turimą medžiagą, menininkas sieks sukurti savotišką žaidimą, kuris bibliotekos kolekcijas pavers kinematografine patirtimi, o skaitytoją – įtrauks į naują kūrybinį eksperimentą, skatinantį kitaip pažvelgti į mums įprastą aplinką bei jos objektus.

Antrą liepos dieną Jonava sulaukė lenkų dailininkės Karolinos Pielak. Nuo vaikystės mėgstanti skaityti, bibliotekas kūrėja apibūdina kaip ypatingas vietas, kur vaizduotė gali vienu metu transformuotis į tūkstančius erdvių: „Praeitis, dabartis ir ateitis susitinka bibliotekoje, o laikas čia skrieja tarp knygose parašytų žodžių, mūsų sapnų, įsitikinimų bei troškimų“. Aktyviai dalyvaujanti kitų užsienio šalių rengiamose meno rezidencijose, Jonavoje kūrėja planuoja toliau plėtoti savasties, tapatybės ir žmonių tarpusavio bendradarbiavimo temą. „Norėčiau sukurti istoriją, kuri įkvėptų užduoti klausimus apie tai, ką mes turime, kokios mūsų šaknys ir tapatybė. Tebūnie mano sukurti darbai bus ne tik mano minčių atspindys, bet ir sukurs mažytę vietą jūsų klausimams“, - mintimis dalijasi Gdansko Vaizduojamųjų menų akademiją baigusi menininkė, pastaraisiais metais surengusi parodas Lenkijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Jungtinėse Valstijose. Jonavoje ji jau spėjo susipažinti su jaunaisiais miesto skaitytojais, atvykusiais į kūrybines dirbtuves, prie kurių organizavimo draugiškai prisidėjo „Savas loftas“ šeimininkas Gediminas Gutauskas.

Be šių dviejų menininkų savo eilės atvykti į Lietuvą nekantriai laukia dar du ne mažiau įdomūs kūrėjai: Job Sanchez (Meksikos Jungtinės Valstijos) ir Bailey Keogh (Vokietija). Job Sanchez įvardija dvi pagrindines priežastis, paskatinusias jį įsitraukti į Jonavos viešosios bibliotekos įgyvendinamą projektą: „Pirmiausia, mano įgyvendinami sumanymai labai glaudžiai siejasi su šiuolaikinio meno, bendruomenės ir konkrečios vietos kultūrinio lauko sritimis. Meksika, Lotynų Amerika ir Jonavos miestas – labai skirtingi kontekstai, bet jų tarpusavio sąveika – nepaprastai įdomus iššūkis. Kita vertus, mes turime galvoti apie tai, kuo galime pasidalinti su kitomis kultūromis, praturtinti vieni kitus. Ne kartą mačiau, kad dirbant kartu, nyksta mus skiriančios įsivaizduojamos sienos.“ Labai nekantru sužinoti, kokią patirtį Jonavoje pritaikys Bellas Artes institutą bei Slėnio universitetą Meksike baigęs kūrėjas, aktyviai dalyvaujantis Meksiko ir Verakruso miestų kultūriniame gyvenime.

Gimusi Jungtinėse Amerikos valstijose, Bailey Keogh šiuo metu gyvena Vokietijoje. Jos dėmesio centre – istorijos, interneto kultūros, žmogiškųjų ryšių ir išnaudojančių jėgų visuomenėje sąveika per technologijas. Savo darbui medžiagą ji renka iš žmonių tarpusavio bendravimo internete apraiškų ir tiki, jog menas gali ne tik išryškinti visuomenėje egzistuojančias problemas, bet ir padėti jas išspręsti. Menininkė yra surengusi asmenines parodas Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Čekijoje ir JAV.

Benas ir Karolina Jonavos pulsą bandys pajusti visą liepos mėnesį. Likę kūrėjai taip pat jau gyvena rezidentūros nuotaikomis ir kartu su bibliotekos bendruomene bando savo atvykimą pritaikyti prie nuolat besikeičiančių šių dienų aplinkybių.  Po menininkų viešnagės bibliotekoje pasiliks jų darbai, kuriuos kartu su neišdildomais įspūdžiais ir įveiktais iššūkiais saugosime kaip didžiulę dovaną ir įrodymą, jog net keisčiausios idėjos, jei jomis tiki, gali išvysti dienos šviesą. Belieka tikėtis dar šiek tiek sėkmės ir draugiško miesto bendruomenės nusiteikimo. Tokių svečių dar neturėjome!

Projektą finansuoja: LKT ir Jonavos rajono savivaldybė

Ačiū prisidedantiems prie šių metų rezidentūros etapo įgyvendinimo: „Taste StudioLT“, „Basakojų takas“ ir „Savas loftas“.

Mes atviri geriems darbams ir pasiūlymams, todėl kviečiame visus norinčius paremti šio projekto veiklas lėšomis (viešosios bibliotekos sąskaitos Nr. LT494010043900030194, Luminor Bank AB) ar gaminama produkcija/paslaugomis. Tikime, kad Jūsų pagalba padės menininkams iš Jonavos išsivežti neišdildomus įspūdžius, kurie  garsins mūsų krašto vardą.

 

Kristina Jaskūnienė, Kultūrinių veiklų organizatorė

Jonavos viešoji biblioteka

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: