Teismas š. m. rugsėjo 29 d. cukriniu diabetu sergančiam pareiškėjui iš atsakovės Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) priteisė 4 382,45 euro turtinei žalai atlyginti, kadangi jos priimtas įsakymas prieštaravo aukštesnės galios teisės aktams.

Pareiškėjas į teismą kreipėsi dėl diskriminacinio neteisėto teisinio reguliavimo, įtvirtinto Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. spalio 6 d. įsakymu Nr. 529, teigė, kad kiekvieną mėnesį patiria žalą, kadangi gyvybiškai būtinas medicinos priemones turi įsigyti iš savo lėšų, nors yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu. Šiame įsakyme įtvirtinta, kad medicinos pagalbos priemonės (insulino pompos ir pan.) 100 procentų kompensuojamos tik vaikams ir asmenims iki 24 metų. Kadangi pareiškėjui yra 33 metai, jam reikalingos medicinos priemonės nekompensuojamos arba jų kompensuojama mažiau.

Teisėjų kolegija konstatavo, kad ginčijamame įsakyme  nustatytas asmenų nuo 24 metų traktavimas skirtingai, palyginti su asmenimis iki 24 metų, yra neproporcingas atsižvelgiant į šių asmenų grupių skirtumus, objektyviai nepateisinamas, todėl jį patvirtindamas sveikatos apsaugos ministras netinkamai įgyvendino Konstitucijos 53 straipsnio 1 dalyje ir Sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnio 3 dalyje įtvirtintus reikalavimus ir pažeidė Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintą ir Lygių galimybių įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 punkte detalizuotą asmenų lygiateisiškumo principą.

Teismas priteisė pareiškėjui turtinę žalą, kurią patyrė įsigydamas insulino pompą ir jos dalis.

Šios bylos šalys po sprendimo paskelbimo kreipėsi į teismą dėl taikos sutarties patvirtinimo. Sveikatos apsaugos ministerija įsipareigojo atlyginti pareiškėjui 3 182,45 euro turtinę žalą, o patvirtinus šią taikos sutartį, abi šalys nereikš viena kitai jokių pretenzijų, susijusių su šioje byloje patirtomis bylinėjimosi išlaidomis.

Teismas šią taikos sutartį patvirtino, o administracinę bylą nutraukė.

VAAT inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: