Visi žinome, kas yra peršalimas ir visa laimė, kad paprastai jis praeina gana greitai ir be rimtų pasekmių sveikatai. Vis dėlto kartais tai, kas prasideda kaip tipiškas peršalimas, gali užsitęsti gerokai ilgiau nei įprasta, arba kartotis nuolatos.

Tad kodėl vėl ir vėl sergame? Ir kodėl kai kurios peršalimo ligos užsitęsia ir nepraeina? 

Supratimas, kas tai lemia padės geriau rūpintis savo sveikata ir artėjant žiemai apsaugoti ir save, ir artimuosius. 

Peršalimo tipai 

Peršalimo ligas daugiausia sukelia rinovirusai, koronavirusai ir adenovirusai. Jie į organizmą patenka per burną, akis arba nosį ir plinta oro lašeliais, kai sergantis žmogus kosėja, čiaudi arba kalba.

Svarbu paminėti, kad ne visos peršalimo ligos yra vienodos, todėl viruso padermė gali turėti įtakos peršalimo sunkumui ir trukmei. Kai kurios padermės yra piktybiškesnės ir gali sukelti sunkesnius simptomus. Be to, įtakos gali turėti ir tai, kaip į virusą reaguoja jūsų imuninė sistema. Jei imuninė sistema sutrikusi arba susilpnėjusi, peršalimas gali trukti ilgiau.

Antrinės infekcijos

Kartais tai, kas prasideda kaip paprastas peršalimas, gali sukelti antrinę infekciją. Peršalimo virusas gali susilpninti nosies ir gerklės imuninę apsaugą, todėl bakterijos lengviau įsitvirtina. Tai gali sukelti tokias infekcijas, kaip sinusitas, bronchitas ar net pneumonija, dėl kurių reikia rimtai gydytis ir kurios prailgina ligos trukmę.

Nepakankamai poilsio ir miego

Kovojant su peršalimu labai svarbu ilsėtis. Miego trūkumas ir nepakankamai poilsis gali susilpninti imuninės sistemos gebėjimą kovoti su virusu, todėl simptomai gali užsitęsti. Nepamirškite, kad labai svarbu įsiklausyti į savo kūną ir ilsėtis tiek, kiek reikia.

Netinkama mityba ir dehidratacija

Sveika mityba ir pakankamas skysčių vartojimas yra privalomi norint palaikyti sveiką imunitetą. Jei mityboje trūksta svarbiausių maistinių medžiagų ir vartojama nepakankamai skysčių, imuniteto atsakas susilpnėja ir organizmui yra sunkiau atsigauti po peršalimo.

Trūkstamų medžiagų greitai gauti galima pasitelkus intraveninę terapiją, kurios metu į organizmą per kraują tiekiami dideli jų kiekiai. Daugiau informacijos rasite paspaudę čia Drops Clinic

Aplinkos veiksniai ir stresas 

Tokie aplinkos veiksniai, kaip pavyzdžiui, sausas oras, gali sustiprinti peršalimo simptomus ir pailginti sveikimo laiką. Sausas oras gali išsausinti nosies gleivinę, todėl ji tampa jautresnė dirginimui ir uždegimui.

Lėtinis stresas taip pat slopiną imuninę sistemą ir padaro organizmą jautresniu infekcijoms ir peršalimui. Stresas taip pat gali sulėtinti sveikimą, nes streso hormonai trikdo imuninės sistemos veiklą.

Lėtinės ligos 

Žmonėms, sergantiems tokiomis lėtinėmis ligomis kaip pvz. astma, alergija ar lėtine obstrukcine plaučių liga, peršalimo simptomai gali pasireikšti sunkiau ir trukti ilgiau. Šios būklės gali sustiprinti kvėpavimo takų simptomus ir apsunkinti sveikimą.

Rūkymas ir alkoholio vartojimas

Rūkymas kenkia kvėpavimo sistemai ir susilpnina organizmo gebėjimą kovoti su peršalimo virusais. Panašiai veikia ir per didelis alkoholio vartojimas: alkoholis susilpnina imuninę sistemą ir pailgina peršalimo trukmę.

Kaip apsisaugoti nuo ilgo peršalimo? 

Pirmas žingsnis yra stiprinti imuninę sistemą, o tai padarysite praktikuodami sveiką gyvenimo būdą, kas apima subalansuotą mitybą, gausią vaisių ir daržovių, reguliarų fizinį aktyvumą, pakankamai miego ir streso valdymą.

Sveikas maistas ir pakankamas skysčių vartojimas padės organizmui efektyviau kovoti su peršalimo virusu. Šilti skysčiai, pavyzdžiui, sriuba ar arbata, paspartinsit sveikimą ir sumažins nemalonius simptomus. 

Norint išvengti peršalimo ligų, taip pat labai svarbu laikytis geros higienos. Reguliariai plaukite rankas, venkite artimai bendrauti su sergančiais asmenimis ir nelieskite veido neplautomis rankomis.

Pasirūpinkite ir sveika aplinka: nuolat vėdinkite patalpas, jei kambaryje oras išsausėjęs, naudokite oro drėkintuvą, kuris padės išvengti nosies takų išsausėjimo. 

Specialistų pagalba

Nors peršalimas paprastai yra lengva ir savaime praeinanti liga, yra įvairių priežasčių, dėl kurių kai kurios peršalimo ligos gali tęstis ilgiau nei įprastai.

Laikydamiesi tinkamos higienos, mitybos principų ir palaikydami sveiką aplinką, galite sumažinti užsitęsusio peršalimo tikimybę ir greičiau pasveikti.

Deja, kartais šių priemonių gali nepakakti, todėl jei peršalimo simptomai tęsiasi ilgiau nei 10 dienų arba stiprėja, svarbu kreiptis į gydytoją. Besitęsiantys ar sunkūs simptomai gali būti antrinės infekcijos ar kitų sveikatos problemų požymis.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: