Kodėl arbitražo išlyga – jūsų verslui naudingas susitarimas?

Arbitražas yra komercinių ginčų nagrinėjimo teismuose alternatyva, ypač patogi sprendžiant tarptautinius ginčus. Arbitražas suteikia kur kas daugiau laisvės, nes verslo atstovai gali pasirinkti nepriklausomą industrijos ekspertą, trečiąją šalį, kuri kilus ginčui imsis šio nagrinėjimo.

Specialistai, kuriems komerciniai ginčai yra kasdienybės dalis, pataria nepalikti ginčų nagrinėjimo nuostatų derinimo paskutinei sekundei. Kodėl? Dažnai ginčų sprendimo išlygos įrašomos jau užbaigus derybas dėl pagrindinių nuostatų – jos vadinamos „šampano nuostatomis“, kurių niekas neperžiūri ir patiki įrašyti jaunesniems kolegoms. Visgi kilus nesutarimams persiderėti ar ištaisyti sutartyje įrašytą nuostatą bus itin sunku.

Galimybė pasirinkti arbitrus tikrai nėra vienintelė „lankstumo“ priežastis, yra ir kitų pranašumų, kuriais galite pasinaudoti. Pavyzdžiui:

  • bylos konfidencialumas ir žinojimas, kad be jūsų sutikimo apie kilusį ginčą nesužinos kiti rinkos žaidėjai;
  • nuspręsti dėl ginčo nagrinėjimo vietos;
  • taikyti abiem pusėms priimtiną kalbą (jei rūpesčių kyla su užsienio įmone);
  • susitarti dėl taikytinos teisės;
  • numatyti atitinkamų veiksmų vykdymo terminus;
  • susitarti dėl ginčų konfidencialumo sąlygų.

Privatumą bei sparčiai pateikiamus atsakymus mėgstantys įvairių rinkų profesionalai šia pasirinkimo laisve ir jos teikiamomis privilegijomis naudojasi vis drąsiau. Belieka išsiaiškinti, kokie teisininkai turėtų stovėti jūsų užnugaryje, kad teikiami pranašumai nevirstų trūkumais.

Tinkamų teisės patarėjų pasirinkimas: 4 reikalingiausios savybės

Pamažu dairotės, kam patikėti itin atsakingą jūsų atstovo vaidmenį sprendžiant ginčą arbitraže? Kaip ir visose srityse, kartu su daugiau laisvių ateina daugiau atsakomybės. Surasti atsakingus, kvalifikuotus ginčų sprendimo specialistus padės savarankiškai atliekami „namų darbai“. Kur kas lengviau, kai aišku, ko turėtumėte ieškoti. Ekspertai pateikia 4 kertinių savybių gaires.

1. Aktualus ginčų sprendimų bagažas

Svarbu suprasti, kad kiekvienas ginčas yra unikalus ir neegzistuoja „geriausio“ teisininko visiems atvejams. Kiekvienu individualiu atveju būtina įsitikinti, kad pasirinktas teisininkas turi pakankamai žinių ir patirties spręsti būtent jūsų ginčą, ar yra sukaupęs ginčų sprendimų bagažą jums aktualioje srityje. Juk neitumėt gydytis širdies ligų pas stomatologą, tad neverta samdyti baudžiamosios teisės eksperto spręsti aviacijos ginčą.  

2. Tarptautinė patirtis ir užsienio šalių teisės išmanymas

Kone kiekvienas ambicingas verslininkas šiandien į galimybes žvelgia plačiai, planuoja plėstis Europos ar net pasauliniu mastu. Natūralu, kad tuomet komandą papildo užsienio profesionalai, o pelningi sandoriai sudaromi ne tik su Lietuvos piliečiais.

Arbitražo išlyga suteikia laisvę pasirinkti ne tik kalbą, bet ir teisę, pagal kurią bus nagrinėjami nesutarimai. Dėl šios priežasties tarptautinė patirtis ir užsienio šalių teisės išmanymas turėtų būti vienas kertinių būsimiems partneriams taikomų kriterijų.

3. Gebėjimas kurti teisines verslo strategijas skirtingoms rinkoms

Advokatų kontorų teisininkai taip pat kaip įmonių teisininkai kasdien sėkmingai dalyvauja įvairiausių tradicinių kompanijų ir inovatyvių startuolių kūrimo procesuose, prisideda prie novatoriškų bendruomenių veiklos, turi daug platesnį strateginį matymą. Ieškokite partnerių su kuo įvairesne teisinių strategijų planavimo patirtimi.

Beje, naudinga žvalgytis specialistų, turinčių patirties su valstybinėmis institucijomis Lietuvoje bei užsienio šalyse. Lankstūs arbitražo susitarimai bus efektyviausi tuomet, kai užnugaryje stovės profesionalūs strategai.

4. Paveiki specialistų komunikacija

Tikėtina, kad aktyvūs, nuolat naujovėmis besidomintys teisininkai gebės komunikuoti paveikiai, įtikinamai. Vis dėlto, prieš priimant sprendimą, verta patikrinti jums aktualius komunikacijos įgūdžius.

Įsitikinkite, kaip būsimi teisiniai partneriai komunikuoja, ar geba efektyviai įtraukti į procesus ir verslo atstovus, viską paaiškinti jiems suprantama kalba, bet neapkrauti informacija. Patarimas – skirkite laiko savarankiškai apžvalgai, susiplanuokite susitikimą su kandidatais.

Džiaugiatės sėkmingais sandoriais, bet jaučiate, kad atėjo laikas investuoti į saugumo garantą? Pasirinkę tinkamus teisės partnerius, džiaugsitės kur kas daugiau nei efektyviu komercinių ginčų su arbitražo išlyga sprendimu – ekspertai pasidalins ne viena naudinga verslo vystymo įžvalga, padės susidaryti kur kas platesnį rinkos vaizdą.

Taip pat skaitykite: