Vidutinis mokytojo atlyginimas - 404 eurai

Vidutinis mokytojo atlyginimas - 404 eurai
RGP 18
2017-08-18 08:08 2017

Kol Vyriausybė ir švietimo profesinės sąjungos nesutaria, kiek pinigų skirti pedagogų atlyginimams ir ar tai padės gerinti švietimo kokybę, Lietuvos darbo birža (LDB) skelbia, kad mokytojai – vieni paklausiausių šiuo metu ieškomų specialistų.

1398 – tiek laisvų darbo vietų mokytojams šiuo metu skaičiuoja darbo birža.

Palyginti su praėjusiais metais, aiškėja, kad mokytojų paklausa didėja, mat praėjusiais metais visoje šalyje buvo 1276 laisvos darbo vietos pedagogams.

„Lietuvos darbo biržos interneto svetainėje kiekvieną mėnesį skelbiama informacija apie situaciją darbo rinkoje, taip pat apie registruotas laisvas darbo vietas.

Šiemet mokytojo profesija gegužės, birželio bei liepos mėnesiais pateko į paklausiausių profesijų dešimtuką.

Siekiant pasiruošti naujiems mokslo metams, vasarą išauga skelbiamų laisvų darbo vietų mokytojams skaičius. Darbo biržos duomenimis, dažniausiai mokytojų ieškoma pasibaigus mokslo metams“, – naujienų portalui lrytas.lt situacija komentavo Lietuvos darbo biržos specialistai.

Pastebima, kad daugiausia ieškoma dviejų – matematikos ir anglų kalbos – sričių specialistų.

Darbo biržos duomenimis, jų paklausa smarkiai viršija pasiūlą. Lietuvių kalbos ir muzikos mokytojų pasiūla atitinka paklausą.

Įsidarbinimo galimybėms vertinti Lietuvos darbo birža kiekvienais metais rengia Įsidarbinimo galimybių barometrą šalyje ir 10 apskričių, kuris apima 155 profesijų grupes ir išsamiau atspindi Lietuvos darbo rinkos struktūrą bei įsidarbinimo galimybes.

Remiantis Įsidarbinimo galimybių barometru, Pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojai (visa profesijų grupė) priskiriami prie vidutines įsidarbinimo galimybes turinčių specialistų.

Didėjantį laisvų mokytojų darbo vietų skaičių Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas pagrindė dviem priežastimis: itin mažu vidutiniu atlyginimu ir neregėtas žemumas pasiekusiu mokytojo specialybės prestižu.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, šiuo metu vidutinis mokytojams siūlomas atlygis yra 404 eurai.

E.Jesino teigimu, toks atlyginimas ne tik nemotyvuoja jaunuolių rinktis mokytojo specialybę, bet ir žemina tuos, kurie jau seniau pasirinko būti pedagogais.

„Tokia situacija yra dėl to, kad mūsų Vyriausybė visiškai nekreipia dėmesio į švietimo problemas. Mokytojo specialybės prestižas yra sumenkęs iki minimumo. O visa tai surišta ir su sistemos finansavimu, ir, be abejo, su darbo užmokesčiu, dabartinių reformų vykdymu“, – kalbėjo E.Jesinas.

Pasak jo, iš žadamų reformų žmonės tikėjosi itin daug, bet atrodo, kad viltys ir liks viltys, nes socialinių garantijų ir saugumo mokykloje situacija negerėja.

Pašnekovas teigė, kad pastaruoju metu mokytojams dirbti tampa ne tik sunku, bet ir pavojinga, tačiau ši situacija nėra sprendžiama.

„Taip yra dėl to, kad praktiškai visi įstatymai yra ugdytinių ir jų tėvų pusėje. Mokytojo beveik niekas negina. Dėl to sumenkęs prestižas neskatina rinktis mokytojo profesijos“, – sakė Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas.

Anot pašnekovo, problema ir tai, kad, nors buvo kalbėta, jog pedagogo specialybę turėtų rinktis motyvuoti ir gabūs jaunuoliai, šiuo metu situacija tokia, kad neretai šias studijas pasirinkę abiturientai mokosi prastai, o pedagogo specialybę pasirinko kone iš bėdos.

Gabių abiturientų rinktis pedagogines studijas visiškai nevilioja ateities perspektyvos, mat už šiuo metu siūlomą vidutinį atlyginimą, pasak E.Jesino, ne tik nepragyvensi, bet net negalėsi pagalvoti apie būsto ar kokią kitą paskolą, aprūpintą gyvenimą sau ir šeimai.

„Tai yra šios profesijos paniekinimas. Todėl susidaro vakuumas, mokytojai sensta ir problema darosi vis ryškesnė – jaunų specialistų pritraukimas. Vyriausybė, Švietimo ir mokslo ministerija nesuvokia šios problemos“, – piktinosi E.Jesinas.

Situacijos negerina ir šiemet neskirtas finansavimas mokytojų dalykininkų ruošimui. Tai, kad jaunimas šiemet negalėjo stoti į valstybės finansuojamas pedagogines studijas, E.Jesino teigimu, tik dar padidina problemos mastą.

„Trūkumas tolygiai didės, jeigu nebus imtasi jokių rimtų pokyčių, nebus daromos reformos, mūsų numatytuose susitarimuose su Švietimo ir mokslo ministerija, su Vyriausybe. Ta profesija netaps prestižinė, kol vyraus suvokimas, esą švietimas valstybei yra našta, pinigų siurbimas iš valstybės iždo“, – kalbėjo E.Jesinas.

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas teigė, kad situacija dvejopa, mat vienu metu pedagogų yra ir per daug, ir per mažai: „Kelis kartus didesnė dalis studijuoja kūno kultūrą, menų pedagogiką, nei šioje srityje dirba mokytojų. Atvirkštinė situacija yra su tiksliųjų mokslų, t. y. chemijos, matematikos, fizikos, gamtos mokslų, mokytojais.“

Anot jo, dalykų mokytojų rengimas pastaraisiais metais buvo labai sumažėjęs, tik vienetai abiturientų rinkosi matematikos, biologijos, chemijos ir fizikos studijas. Todėl buvo priimtas sprendimas siūlyti daugiau pedagoginių studijų vietų jau baigusiems aukštąsias mokyklas.

Pedagogų rengimo profesinėms studijoms valstybė iš viso šiemet skyrė pusšimčiu daugiau vietų nei pernai – 185, 2016 m. – 136 vietas. „Džiaugiamės, kad jaunų žmonių susidomėjimas viršijo lūkesčius.

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų.

Jos tikslingai paskirstytos matematikos, informacinių technologijų, chemijos, fizikos, biologijos, geografijos dalykų mokytojams rengti“, – teigė A.Varanauskas.

Pasak jo, Darbo biržos duomenys apie pedagogų paklausą remiasi tik laisvų darbo vietų skaičiumi.

 A.Varanausko teigimu, tam, kad matytume realią situaciją, reikėtų paklausą palyginti su pasiūla – ieškančių darbo tos srities specialistų skaičiumi.

„Bendradarbiaudami su Darbo birža žinome, kad laisvų darbo vietų paklausa daugeliu atvejų yra beveik tokia pati kaip darbo ieškančių pedagogų pasiūla.

Skaičiams turi įtakos ir sezoniškumas. Natūralu, kad vasaros sezono metu skelbiamų laisvų darbo vietų mokytojams skaičius išauga, kadangi mokyklos ruošiasi naujiems mokslo metams“, – situaciją komentavo švietimo ir mokslo ministrės patarėjas.

lrytas.lt

pixabay.com nuotr.

 

Panašūs straipsniai

Visos naujovės – vienoje vietoje: kas 2020 metais keičiasi neįgaliesiems

Visos naujovės – vienoje vietoje: kas 2020 metais keičiasi neįgaliesiems

Nuo 2020 metų įsigaliojo sprendimai, kurie gali būti aktualūs negalią turintiems vaikams, dirbantiesiems ar pensinio amžiaus žmonėms: paaugo kai kurios išmokos, keičiasi įdarbinimo rėmimo tvarka bei reikalav...

Pasiūlyta paskata darbdaviams, kurie išlaikys 60 m. ir vyresnius darbuotojus

Pasiūlyta paskata darbdaviams, kurie išlaikys 60 m. ir vyresnius darbuotojus

Vyresnio amžiaus dirbantieji baiminasi, kad pandemijos akivaizdoje darbdaviai nebus linkę išlaikyti jų darbe, nes sveikatos požiūriu vyresni gyventojai atsiduria didesnėje rizikoje dėl koronaviruso infekcijo...

Ministras L. Kukuraitis: siūlomas pagalbos priemonių planas po karantino – nuo naujų išmokų iki subsidijų pratęsimo

Ministras L. Kukuraitis: siūlomas pagalbos priemonių planas po karantino – nuo naujų išmokų iki subsidijų pratęsimo 2

Švelnėjant karantinui Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rengia pagalbos priemonių planą gyventojams bei darbdaviams, kuris padėtų greičiau atsitiesti pasibaigus karantinui. Penktadienį siūlymai pateik...

COVID-19 fondą remia ir verslas, ir privatūs aukotojai

COVID-19 fondą remia ir verslas, ir privatūs aukotojai

Prie COVID-19 pasekmių mažinimo fondo kasdien prisijungia nauji aukotojai. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžia, kad reikšmingos visos aukos. Jos kelia didelį dėkingumą ir pasididžiavimą, nes ...

COVID-19 fondo trijų savaičių darbo rezultatai

COVID-19 fondo trijų savaičių darbo rezultatai

Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujamas COVID-19 pasekmių mažinimo fondas jau tris savaites perka įvairias apsaugai ir gydymui skirtas prekes.  Prezidentė dėkoja visiems geros valios žmonė...

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas?

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas? 1

Karantinui užsitęsus mokyklos jau priprato dirbti nuotoliniu būdu, tam pasitelkė naujų, iki šiol mažiau naudotų ugdymo būdų ir priemonių. Dėl to net galima buvo išgirsti švietimo atstovus teigiant, esą skait...

„Viešoje nuomonėje“ apie nuotolinį mokymąsi – mokiniams per sunku, tėvai moko be atskiro pasiruošimo

„Viešoje nuomonėje“ apie nuotolinį mokymąsi – mokiniams per sunku, tėvai moko be atskiro pasiruošimo 1

Kovo 30-oji, pirmoji nuotolinio mokymo diena. Kaip daugelis sakė tuo metu – TA diena tapo tikru košmaru vaikams, tėvams ir mokytojams. Gal būt šiandien, balandžio 8-ąją, daugelis tą dieną atsimena miglotai, ...

Planuotam atlyginimų didinimui visai medikų bendruomenei – dar 130 mln. eurų

Planuotam atlyginimų didinimui visai medikų bendruomenei – dar 130 mln. eurų

Baigiami rengti paskutiniai formalumai ir jau gegužę visą medikų bendruomenę, t. y. visus  sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus, turėtų pasiekti papildomi 130 mln. eurų iš Privalomojo sveikatos draudimo ...

Svarbi žinia subsidijų paprašiusiems darbdaviams: mokesčius ir įmokas galima atidėti ir nuo subsidijos dalies

Svarbi žinia subsidijų paprašiusiems darbdaviams: mokesčius ir įmokas galima atidėti ir nuo subsidijos dalies

Valstybės subsidijų, skirtų kompensuoti darbo užmokestį darbuotojams prastovų metu, paprašę darbdaviai gali laikinai atidėti valstybinio socialinio draudimo įmokų ir gyventojų pajamų mokesčio mokėjimą nuo va...

Ekonomikos skatinimo planas švelnina koronaviruso sukeltus padarinius

Ekonomikos skatinimo planas švelnina koronaviruso sukeltus padarinius

2020 m. kovą buvo patvirtintas beprecedentis ekonomikos skatinimo paketas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas ekonomikos, nukentėjusios dėl koronaviruso sukeltų padarinių, skatinimui – darbo vietų ir įmon...

Svarbu žinoti – kasmetinės atostogos po prastovos

Svarbu žinoti – kasmetinės atostogos po prastovos

Koronaviruso grėsmės sukelta situacija ir šalyje įvestas karantinas sąlygojo pasikeitimus darbo santykiuose. Karantinas bei prastovos gali pakoreguoti ir atostogų planus. Artėjant vasarai, Valstybinės darbo ...

Patvirtintos pagalbos priemonės vyresniems darbuotojams

Patvirtintos pagalbos priemonės vyresniems darbuotojams

Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Užimtumo, Nedarbo socialinio draudimo įstatymų ir Darbo kodekso pataisas (projektai Nr. XIIIP-4901(2), Nr. XIIIP-4903(2), Nr. XIIIP-4904(2), ku...

Darbo santykiai ekstremaliomis sąlygomis, parama darbuotojams ir darbdaviams

Darbo santykiai ekstremaliomis sąlygomis, parama darbuotojams ir darbdaviams

Valstybėje paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė pakeitimus, skirtus išsaugoti darbo vietas ir padėti gyventojams, kurie užvėrus dienos centrus turi rūpintis neg...

Priimti visi pasiūlymai: kokią paramą gaus darbuotojai, darbdaviai ir prižiūrintys artimuosius

Priimti visi pasiūlymai: kokią paramą gaus darbuotojai, darbdaviai ir prižiūrintys artimuosius

Valstybėje paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė pakeitimus, skirtus išsaugoti darbo vietas ir padėti gyventojams, kurie užvėrus dienos centrus turi rūpintis neg...

Daugiau nei milijonas gyventojų pakviesti pasitikrinti, kiek kainavo jų gydymas

Daugiau nei milijonas gyventojų pakviesti pasitikrinti, kiek kainavo jų gydymas 1

Valstybinė ligonių kasa (VLK) daugiau nei milijonui šalies gyventojų per „Sodros“ asmenines paskyras www.sodra.lt/gyventojui išsiuntė kvietimus pasitikrinti, kiek...

„Sodra“: kada, kokios ir kiek didėja pensijos

„Sodra“: kada, kokios ir kiek didėja pensijos

„Sodra“ pradėjo mokėti padidintas senatvės, netekto darbingumo, našlių, našlaičių pensijas. Pensijos vidutiniškai didėja daugiau nei 9 proc. Tie, gyventojai, kurie gauna išankstines senatvės pensijas, šalpos...