Kalakutus auginęs UAB “Sūduvos ūkis”, kuriame praėjusių metų gruodžio 15 dieną Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) aptiko paukščių gripo virusą veiklos iki šiol nevykdo ir negalės veikti tol, kol tinkamai neatliks dezinfekcijos ir valymo darbų. Šiuos darbus vertins VMVT, bus paimti ir ištirti mėginiai, siekiant nustatyti ar neliko užkrato šaltinių. Taip pat bus vertinama ar ūkis tinkamai įgyvendina biosaugos reikalavimus. Tik įsitikinus, jog problemos išspręstos paukščių auginimo veikla galės būti atnaujinta.

Marijampolės savivaldybėje įsikūrusiame UAB „Sūduvos ūkyje“ paukščių gripas sunaikino daugiau nei 6 tūkst. augintų kalakutų, o iš šio ūkio į kalakutus skerdžiančios UAB „Krekenavos agrofirmos“ skerdyklą patiekta produkcija buvo pripažinta kaip kelianti riziką ligos išplatinimui, todėl nurodyta ją atšaukti iš rinkos. Nustačiusi užkrato šaltinį ir produkcijos platinimo kelią, VMVT iškarto pradėjo produkcijos platinimo atsekamumo, produkcijos atšaukimo ir sunaikinimo procesų kontrolę.

Atlikus patikrinimą skerdykloje atsekta apie 160 tonų galimai nesaugios žaliavos, iš jų į kitas Europos Sąjungos šalis buvo išvežta virš 29 tonų produkcijos. Šiuo metu sugrąžinta iš rinkos ir jau sunaikinta apie 31 toną galimai nesaugios produkcijos.

“Nustačius paukščių gripą įmonei nurodėme nedelsiant informuoti produkciją įsigijusius teikėjus, kurie savo ruožtu turėjo perspėti prekybininkus, o šie  -  vartotojus. Deja, fiksuojame, kad produkcijos grąžinimas vyksta gana lėtai, todėl tikriname prekybos vietas, norėdami įsitikinti, kad visi prekyboje buvę galimai nesaugūs produktai pašalinti iš rinkos. Gamybos įmones, kurios buvo įsigijusios žaliavą, jau patikrinome. Tikimės, kad verslas supranta, jog per termiškai neapdorotą žaliavą išlieka grėsmė virusui plisti į kitus ūkius. Todėl raginame platintojus, gamintojus ir prekybininkus išėmus nesaugią produkciją iš rinkos sugrąžinti tiekėjui, kuri gavusi VMVT teritorinio padalinio leidimą tiesiogiai perduos utilizacijos įmonei sunaikinimui”, - pažymėjo VMVT Marijampolės departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis.  

Informacija apie galimai nesaugios produkcijos išplatinimą skelbiama VMVT puslapyje, nuorodoje “Pranešimai apie nesaugius maisto produktus ir pašarus.”  

Pastaruoju metu PG gripo atvejai nustatomi visame pasaulyje. Europoje neseniai fiksuoti atvejai  Vengrijoje, Čekijoje. Praėjusiais metais Europos naminių paukščių ūkiuose nustatyti 619 paukščių gripo židiniai. Sunaikinta virš 12 mln. naminių paukščių. Tuo tarpu laukinėje gamtoje pernai aptikta daugiau kaip 3,5 tūkst. paukščių gripo židinių.

VMVT ragina visus paukščių augintojus atkreipti dėmesį į biosaugos reikalavimų įgyvendinimo svarbą ir imtis visų būtinų priemonių kad liga nepatektų į paukščių laikymo vietas, kadangi nuostoliai paliečia visą sektorių.  

 VMVT inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: