„Prieš daugiau negu šešerius metus Lietuvoje startavusi užstato sistema turėjo aiškų tikslą – apsaugoti šalies gamtos kampelius nuo milijonų tuščių skardinių ir butelių. Tačiau kartu buvo įdiegtas ir svarbus žiedinės ekonomikos principas, skelbiantis, jog grąžinti verta: visos gėrimų užstato pakuotės, kurias gyventojai grąžina, yra perdirbamos ir tampa vertingomis antrinėmis žaliavomis. Taigi, turime efektyvią sistemą, kurios dėka gamta gali būti švari – tereikia didesnio visuomenės sąmoningumo, įsitraukimo ir rūpesčio savo aplinka“, – pastebi VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovas Gintaras Varnas. Dėl to rudenį Lietuvoje USAD pradėjo iniciatyvą „Nenykstančios rūšys“, kuria atkreipia visuomenės dėmesį į gamtoje paliekamas pakuočių atliekas bei kitas šiukšles ir ragina puoselėti aplinką.  

G. Varnas tikisi, kad naujoji socialinė iniciatyva sulauks dėmesio, nes į visiems pažįstamą problemą pažvelgiama neįprastu kampu: šį kartą niekas negrūmoja pirštu, apsieinama be tradicinių raginimų nešiukšlinti. Iniciatyvos netikėtumas padeda patraukti dėmesį, skatina iškylautojus bei visus gamtos svečius būti sąmoningesnius, nešiukšlinti ir naikinti „nenykstančias“ rūšis.

Į socialinę iniciatyvą įsitraukęs grupės „Golden Parazyth“ atlikėjas G. Širka nusifilmavo nuotaikingame vaizdo siužete, kuriame įkūnijo azartišką gamtos tyrinėtoją, tarsi sekantį retų gyvūnų pėdsakais. „Nenykstančios rūšys“ – plastiko maišeliai, padangos, tušti buteliai, skardinės ir kitos atliekos – visa tai atsidūrė vaizdo klipo epicentre.  

Video: https://bit.ly/3eC4oFY 

„Kad ir kur keliaučiau, visur nuolat pastebiu nenykstančių rūšių – įvairiausių šiukšlių, kurios atsiranda net atokiausiuose ir gražiausiuose Lietuvos kampeliuose. Didžiausia bėda, kad, yrant šiukšlėms, į vandenį, dirvožemį ir orą sklinda įvairių medžiagų, smulkiųjų dalelių, kurios gali tapti ligų priežastimi, – teigia G. Širka, – Taigi, norime, kad mūsų vaikai gyventų švarioje planetoje ir ateitis būtų sveika, bet menkai prisidedame, kad mūsų aplinka būtų švari – toliau leidžiame visur daugintis nenykstančioms rūšims. Taip neturėtų būti“. Norėdamas skatinti svarbius pokyčius, muzikantas sutiko prisidėti prie „Nenykstančių rūšių“ iniciatyvos ir žaismingu būdu paskleisti visuomenei svarbią žinutę.  

Tuo pat metu penkiolikoje regioninių parkų vietų visoje Aukštaitijoje kyla informaciniai stendai su „Nenykstančių rūšių“ aprašymais. Stenduose šiukšlės vaizduojamos tarsi invaziniai augalai ar gyvūnai. Kiekviename aprašyme yra trumpai ir aiškiai pateikiama informacija, kaip padėti šiems kenkėjams išnykti iš Lietuvos gamtos. Iniciatyva įsibėgėja ir skaitmeninėje erdvėje.  

Naująją kampaniją inicijavusios USAD duomenimis, taromatus ir kitas taros surinkimo vietas gyventojai grąžina 9 iš 10 į rinką išleistų gėrimų pakuočių, dalyvaujančių užstato sistemoje. Tačiau kai kuriose kitose ES valstybėse, pavyzdžiui, Vokietijoje šis rodiklis yra dar geresnis ir per užstato sistemą yra grąžinama net 98 proc. užstato pakuočių. 

Apie VšĮ „Užstato sistemos administratorius“: 

Užstato sistema Lietuvoje veikia nuo 2016 m. Jos veikla šalyje rūpinasi Lietuvos gėrimų gamintojų, importuotojų bei pardavėjų įsteigta ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“. USAD kasmet surenka 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių. Iš viso per 2021 metus surinkta ir perdirbti perduota per 655 mln. vienkartinių pakuočių. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: