„Achemos“ darbuotojų profesinė sąjunga (ADPS) šiandien išplatino pranešimą, kad darbuotojai pavargo nuo laužomų pažadų bei surengė protesto akciją. Dėl profesinės sąjungos išplatinto pranešimo spaudai atsaką pateikė AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Darbuotojai pavargo nuo laužomų pažadų

Šiandien, antradienį, 8.30 val. prie AB „Achema“ administracinio pastato (Jonalaukio k. 1, Jonavos raj.) vyko protesto akcija automobiliais. Jos iniciatoriai – darbuotojai, nepatenkinti bendrovės pažadų nesilaikymu bei kolektyvinių derybų vilkinimu, rašoma ADPS pranešime spaudai. 

„Nors tai pačių darbuotojų iniciatyva, Achemos darbuotojų profesinė sąjunga visiškai sutinka ir remia darbuotojų keliamus reikalavimus. Prieš porą metų žiniasklaidoje mirgėjo AB „Achema“ vadovų pažadai, kad mokant mažiau Suskystintų gamtinių dujų terminalo mokesčio, daugiau lėšų bus skiriama investicijoms ir darbuotojų atlyginimų didinimui. Tačiau nepaisant rekordinio pelno, bendrovė atsisakė darbuotojams kelti algas 4-6 procentais. Tai – ne pirmas nusivylimas, tad nestebina, kad šiandien matome tokią akciją“, - paramą akcijai pareiškė ADPS pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Vykstant akcininkų susirinkimui (didžiąją dalį akcijų valdo UAB Koncernas „Achemos grupė“), AB „Achema“ darbuotojai nusprendė išsakyti savo poziciją, priminti vadovų pažadus ir atkreipti dėmesį į save.

Dabartinės derybos yra bevaisės

Anot  ADPS, nors bendrovė žurnalistams dažnai pabrėžia socialinės atsakomybės svarbą, to savo darbais neparodo. Ir ne vien dėl atlyginimų: jau daug ką pasako tai, kad didžiausia chemijos pramonės įmonė, patenkanti į strateginių įmonių sąrašą, neturi kolektyvinės sutarties. Dabartinės derybos yra bevaisės, bendrovės atstovai atmeta visus darbuotojų suformuluotus pasiūlymus bei vilkina patį procesą.

„Problemų yra senokai. Jos turi būti pradėtos geranoriškai spręsti, nes kitaip niekas negarantuoja, kad darbuotojai nepradės palikti įmonės ar bent jau nepadaugės protestų, o galbūt bus pereita ir prie streikų, - sako AB „Achema“ darbuotojas S. Žiūkas. - Vis tik jei vadovybė žengs nuoširdų žingsnį tinkama linkme, darbuotojai bus pasirengę juos pasitikti pakeliui. Mes tikime dialogu ir siekiame, kad darbuotojams būtų didinamas pagrindinis darbo užmokestis. Darbuotojai, dirbdami pagrindiniu darbo laiku, turi teisę uždirbti oriai.“ 

„Mes, kaip Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, remiame darbuotojų akciją. Tai – geras priminimas, kad net stipriausios šalies įmonės negali elgtis taip, kaip joms šauna į galvą, apeidamos nacionalinę ir tarptautinę teisę, manydamos, kad taisyklės joms negalioja, - sako Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė. - Gėda, kad tokios įmonės pažadais negalima pasitikėti. Darbuotojai yra teisūs, kad nesutinka su tuo. Iš jų pavyzdį turėtų imti ir kiti. Nepasakysiu nieko naujo: kol darbuotojai neveikia organizuotai ir solidariai, tol tenka kliautis darbdavių geranoriškumu. Deja, matome, kiek tai verta.“

Komentuoja Ramūnas Miliauskas, AB „Achema“ generalinis direktorius

Šiandien AB „Achema“ susidūrėme su atskirų pavienių asmenų neteisėtu ir chuliganišku elgesiu. Tačiau iš profsąjungų reakcijos ir pranešimo suprantame, kad deja toks elgesys yra palaikomas ir toleruojamas. Nemalonu, kad dar nepasibaigus deryboms su profesine sąjunga, kuriai priklauso tik apie trečdalis darbuotojų, tokiomis priemonėmis daromas spaudimas derybų eigai.

Kaip didžiausias Jonavos darbdavys, darbuotojų sąlygoms ir jų gerinimui kasmet skiriame didelį dėmesį. Už darbą mokame konkurenciją atlygį - praeitais metais vidutinis atlyginimas bendrovėje siekė 2105 eurus. Tuo metu šalies vidurkis – 1524 eurų. Už sėkmingus įmonės rezultatus 2020 metų pabaigoje visiems darbuotojams buvo išmokėta mėnesio atlyginimo dydžio premija. Per pastaruosius dešimt metų vidutinis darbo užmokestis kilo pakilo 43 procentais, darbininkams - 53 procentais. Kiekvienais metais peržiūrime darbo užmokesčio sistemą ir siekiame, jog darbuotojams ji būtų suprantama, aiški bei skaidri.

Vytauto didžiojo universiteto mokslininkų grupės įmonėje atliktas tyrimas parodė, jog pasitenkinimas darbo užmokesčiu 2017-2020 m. pakilo, taip pat kilo pasitenkinimas darbo organizavimu, darbo įvertinimu bei kiti rodikliai. Pagal bendrovės lojalumo ir papildomų naudų programą, darbuotojams kasmet suteikiame papildomą savanoriškąjį sveikatos draudimą, apmokame darbuotojų mokymus ir kvalifikacijos kėlimą, „Achemos“ poliklinikos paslaugas, finansuojame stovyklas darbuotojų vaikams, pirmoko krepšelį, skiriame dėmesį veteranams.

Daug dėmesio pandemijos metu skiriame darbuotojų sveikatos saugumui – savarankiškai testavome jau virš 1200 darbuotojų, skirtingoms saugos nuo koronaviruso priemonėms išleidome apie 300 tūkst. eurų. Įmonėje turime itin nedidelę darbuotojų kaitą, tai yra svarbus rodiklis vertinant esamas sąlygas darbe. Visi gyvename atviroje rinkoje ir kiekvienas esame laisvi rinktis darbovietę, tačiau mes remiamės ilgamečiu įdirbiu, konstruktyviu dialogu, ilgalaikėmis tradicijomis, o ne pavienių asmenų noru pasirodyti ar atkreipti į save dėmesį.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: