Rugsėjo 4-ąją dieną Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešoje bibliotekoje įvyko fotografijų parodos „Asmenybė ir jos istorija atsispindinti portrete“ parodos pristatymas. Visą rugsėjo mėnesį bibliotekos lankytojai galės grožėtis Pabėgėlių priėmimo centro organizuojama paroda, kurios įspūdingus portretus įamžino tarptautinio fotografų projekto „Help-Portrait“ atstovai. 


„Help-Portrait“ - tai tarptautinis kasmet pirmąjį gruodžio šeštadienį vykstantis fotografų projektas. Projekto misija - suburti fotografų, kirpėjų, makiažo specialistų ir savanorių komandas, kurios skiria savo laiką, techniką, priemones, patirtį ir talentą, kad galėtų padovanoti profesionalias nuotraukas tiems, kam to labiausiai reikia. Kas tie žmonės? Tai gali būti vieniši žmonės, vienišos mamos ar vieniši tėčiai su vaikais, daugiavaikės sunkiau besiverčiančios šeimos, našlaičiai, sergantys vaikai ar suaugę, karo veteranai, senyvo amžiaus žmonės, pabėgėliai, palikę savo gimtuosius namus tėvynėje. Dovanojamos nuotraukos suteikia džiaugsmo ir pasitikėjimo tiems žmonėms, kuriems to labiausiai reikia.  


„Help-Portrait“ fotografų projekto atstovus įkvėpė mintis, kad portretas gali turėti didelį poveikį ir leisti žmonėms pažvelgti į save kitu būdu. Šios organizacijos nariai įsitikinę, kad kiekvienas asmuo turi teisę jaustis vertingu ir turėti savo nuotraukas, kurios gali atspindėti jų asmenybę ir istoriją.


Būtent pabėgėliai, apsigyvenę Pabėgėlių priėmimo centre 2022 m. gruodžio 3 d., šeštadienį, buvo įamžinti „Help-Portrait“  komandos. Į Centrą atvyko gausi „Help-Portrait“ komanda: fotografai, šukuosenų ir makiažo meistrai, aktyviai savanoriauti įsitraukė Centro darbuotojų komanda. Užsieniečiai, atvykę iš tokių šalių kaip Afganistanas, Gvinėja, Irakas, Kongas ar Venesuela noriai dalyvavo fotosesijoje, buvo nugrimuoti, sušukuoti ir nufotografuoti. Kiek džiaugsmo, laimės ir pasitenkinimo buvo kiekvieno užsieniečio veide po fotosesijos, gavus atspausdintą ir įrėmintą savo profesionalų portretą. 

Venesualietė Aldona, gimė ir augo Venesueloje. Turi Lietuvos pilietybę, puikiai kalba lietuviškai ir ispaniškai, tačiau kartu su seserimi nusprendė grįžti į Lietuvą. Pabėgėlių priėmimo centras, padedantis perkeliamiesiems lietuvių kilmės asmenims, Aldonai tapo laikinaisiais namais, kuriuose moteris ir buvo įamžinta profesionalių „Help-Portrait“ fotografų. Šiuo metu Aldona gyvena Kaune.

Irakietis Abdulsattaras Lietuvoje gyvena jau beveik dvejus metus. Vyras šiuo metu sėkmingai kuriasi mūsų šalyje: išmoko lietuvių kalbą, dirba mėgstamą darbą, turi artimų draugų, su kuriais leidžia laisvalaikį. Kirpykla, kurioje dirba Abdulsattaras, įsikūrusi Kauno miesto centre, pačioje Laisvės alėjoje. Tai tik keletas istorijų, kurias „pasakoja“ fotografijų parodos portretai. 


„Kiekvienas portretas turi savo istoriją. Pabėgėlių priėmimo centras padeda pabėgėliams, bėgantiems nuo karo. Darbuotojai kasdien mato pabėgėlius, girdi jų gyvenimo istorijas ir siekia padėti jiems atrasti drąsos susikurti naują istoriją Lietuvoje. Kviečiu jonaviečius ir miesto svečius aplankyti Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus bibliotekoje eksponuojamą parodą „Asmenybė ir jos istorija, atsispindinti portrete“. Ateikite, sustokite, pažvelkite, įsiklausykite į savo širdį, išgirskite ir atraskite asmenybę, kuri gali būti jūsų kaimynystėje. Asmenybė, kuri mokosi, kuria, dirba, ieško draugų ir siekia būti mūsų visuomenės dalimi.“ - teigė Pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė. 


Fotografijų parodą „Asmenybė ir jos istorija, atsispindinti portrete“, eksponuojamą Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešoje bibliotekoje galima pamatyti iki 2023 m. rugsėjo 30 d. 


Rugsėjo 4-ąją d. vykusios fotografijų parodos pristatymo tiesioginės transliacijos įrašas: https://www.facebook.com/100071119480260/videos/1507123380102962 

***
Šiuo metu Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, Naujininkuose ir Girionyse parama teikiama 350 užsieniečių, iš kurių net 264 Ukrainos piliečiai,  9 asmenys yra gavę pabėgėlio statusą, 51 prieglobsčio prašytojai, perkeliamieji asmenys (lietuvių kilmės) - 21, neteisėti migrantai - 4. 


75 proc. visų gyventojų sudaro moterys ir vaikai. Dauguma asmenų yra atvykę iš Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Tadžikistano, Irako, Kongo ir kitų valstybių. 


2023 m. paramą integracijai gavo 814 užsieniečiai savivaldybėse: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Jonavoje, Šiauliuose, Visagine, Zarasuose ir kituose miestuose. Paramą perkeliamiesiems asmenims gavo 204 asmenys, perkelti iš Ukrainos ir Venesuelos. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: