Balandžio pradžioje į mūsų šalį atvykusio Vokietijos brigados „Lietuva“ pirminio elemento darbai įgauna pagreitį. Artėjant kitam brigados perdislokavimo etapui, pirminio elemento vadas pulkininkas André Hastenrath papasakojo apie svarbiausias dabartines užduotis, kylančius iššūkius ir savo asmeninę misiją.

Vilniuje įsikūrusį brigados „Lietuva“ pirminį elementą sudaro 21 karys,  į mūsų šalį atvykęs iš 15 Vokietijos regionų, 16 skirtingų karinių vienetų. Elementui vadovaujantis plk. André Hastenrath – praeityje Lietuvoje jau tarnavęs Vokietijos karininkas, kuris atsakingas už brigados perkėlimo į Lietuvą planavimą bei karinei infrastruktūrai keliamų reikalavimų derinimą.

Planuojama, kad iki metų pabaigos pirmasis štabo elementas išaugs iki 150 karių, kurių funkcijos apims tolesnius Vokietijos karių perkėlimo tarnauti į Lietuvą organizavimo darbus.

„Mūsų užduotis – sukurti sąlygas tolesnio, apie 120 karių, elemento atvykimui. Jis turėtų pasirodyti Lietuvoje spalį. Iki 2025 metų dirbsime ties tuo, kad naujai atvykstantys kariai turėtų čia visas reikalingas sąlygas ir galėtų sėkmingai dalyvauti pratybose. Nuo 2025 metų prasidės pagrindinis brigados vienetų perkėlimas į Lietuvą“, – sako plk. A. Hastenrath, prabilęs ir apie visos brigados tikslus.

„Brigada „Lietuva“ bus pirmoji Vokietijos kariuomenės brigada užsienyje. Ji bus pasiruošus ginti. Pirmiausia – atgrasyti. Tikimės, kad to užteks, bet visada būsime pasiruošę ir ginti Lietuvą.“

2027-aisiais Vokietijos brigada „Lietuvoje“ turės pasiekti pilną operacinį pajėgumą. Numatoma, kad iš viso nuolatiniam buvimui į Lietuvą bus perkelta apie 4800 Vokietijos karių ir 200 civilių. Lietuva yra įsipareigojusi suteikti tam visas reikalingas sąlygas: sukurti tiek tinkamą karinę infrastruktūrą, tiek civilines paslaugas.

Pasak plk. A. Hastenrath, bene labiausiai vokiečiams rūpi treniruočių infrastruktūra, kuri leistų vokiečiams palaikyti aukštą lygį.

„Priklausomai nuo užduoties ir nuo to, kaip greitai įvyks perdislokavimo procesas, mūsų kariai tikrai bus gerai ištreniruoti atvykimui į Lietuvą. Tačiau svarbu, kad atvykę čia jie turėtų sąlygas, kurios leistų jiems išlaikyti savo aukštą lygį. Tai yra sunkioji dalis. Kaip mes sakome, išlaikyti savo kardą aštrų.“

Iškilus karinei infrastruktūrai Rūdninkų poligone, pagrindine Vokietijos brigados dislokavimo vieta taps karinė teritorija Šalčininkų rajone. Rūdninkų poligonas tarnybos vieta taps didžiajai daliai Vokietijos kariuomenės  brigados karių, kiti tarnaus Rukloje. Planuojama, kad Vokietijos kariai su šeimomis gyvens Vilniuje ir Kaune.

Mūsų šalį jau pamilti spėjęs plk. A. Hastenrath sako, kad jo šeima čia turi ir asmeninę misiją – parodyti kariams Vokietijoje pavyzdį, kaip galima kurti savo laimę Lietuvoje.

„Aš tarnauju Lietuvoje jau ne pirmą kartą. Jau buvau čia nuo 2022 metų rugpjūčio iki 2023 metų vasario. Aš labai myliu jūsų šalį, o tai prisidėjo prie to, kad priėmiau šias pareigas. Dabar jau gyvenu čia ir su savo žmona, esame labai laimingi būdami čia.

Vienas iš mūsų tikslų yra perduoti savo pozityvią patirtį kariams Vokietijoje. Perduoti ne tik pozityvą iš karinės tarnybos, bet ir tai, kad gali būti puikios Lietuvos bendruomenės dalimi. Tai yra puiku“, – pasakoja brigados „Lietuva“ pirminio elemento vadas.

Plk. A. Hastenrath neslepia – motyvuoti Vokietijos karius atvykti į Lietuvą su šeimomis yra iššūkis, tačiau jis yra įveikiamas.

„Yra dvi brigados perdislokavimo pusės. Pirma – karinės sąlygos: treniruočių infrastruktūra, logistika ir visa kita. Antra – sąlygos šeimoms: mokyklos, darželiai, butai. Turime pasirūpinti ir tuo.

Taigi, jei žiūrėtume tik į karinę pusę, visi Vokietijos kariai mato tarnybą Lietuvoje kaip labai naudingą patirtį. Visi žino, kad aprūpinimas čia yra puikus, nuostabios treniruočių sąlygos.

Kitas dalykas yra tai, ar mes galime sukurti čia sąlygas karių šeimoms. Tai turi būti subalansuota. Vis dėlto mes tikrai žvelgiame optimistiškai ir neabejojame, kad Vokietijos brigadai Lietuvoje karių turėsime pakankamai.“

Lietuvoje etapais dislokuojamą sunkiąją brigadą sudarys trys manevriniai batalionai su visais reikalingais įgalintojais, įskaitant kovinės paramos ir aprūpinimo vienetus. Brigada bus sudaryta iš jau egzistuojančių ir naujai formuojamų vienetų. Į Lietuvą bus perkeltas 203-iasis tankų batalionas iš Šiaurės Reino-Vestfalijos ir 122-asis šarvuotasis pėstininkų batalionas iš Bavarijos. Šiuo metu Lietuvoje esanti NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė bus performuota į daugianacionalinį batalioną ir taps sudėtine brigados „Lietuva“ dalimi.

Vokietijos karių buvimas Lietuvoje stiprins priešo atgrasymą, reikšmingai padidins Lietuvos gynybinį potencialą, o prireikus, sudarys sąlygas priešakinei Lietuvos gynybai. Taip pat, Vokietijos brigada Lietuvoje yra svarus NATO kolektyvinės gynybos dėmuo.

KAM inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: