Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) paruošė rekomendacijas įmonėms dėl maisto produktų ženklinimo, stringant tam tikrų žaliavų tiekimui dėl besitęsiančio karo Ukrainoje. Suteikti didesnį lankstumą ženklinant produktus nuspręsta, atsiliepiant į šiandieninius verslui tenkančius iššūkius. Trūkinėjant maisto tiekimo grandinei, skubiai pakeisti produktų sudedamąsias dalis kitomis, koreguoti maisto gamybos technologinį procesą, surasti alternatyvių žaliavų tiekėjus kitose šalyse ir per trumpą periodą dar ir užtikrinti būtinos informacijos pateikimo reikalavimus pakuotėje bei etiketėje yra gana sudėtinga.

Maisto produktų ženklinimas yra griežtai reglamentuotas dalykas, pirmiausia tai dėl to, jog etiketėse ar ant pakuočių pateikiama informacija nulemia vartotojo pasirinkimą pirkti tam tikrą produktą ar ne, tai neabejotinai viena svarbiausių vartotojų informavimo priemonių.

Kaip antai, maisto produkto gamyboje vietoj saulėgrąžų aliejaus panaudojus kitos rūšies, pavyzdžiui rapsų ar alyvpalmių aliejų, maisto gamintojas privalo ženklinimo informacijoje aiškiai nurodyti faktiškai panaudotą sudedamąją dalį, atitinkamai pakoreguoti maistingumo informaciją, galbūt net gaminio pavadinimą, jei jame buvo paminėta aliejaus rūšis. 

„Mūsų siekis padėti verslui greičiau prisitaikyti prie kintančių sąlygų, todėl suprasdami padėtį leisime sunaudoti turimas produktų pakuotes iki bus pagamintos naujos. Tikimės, kad VMVT rekomendacijos įneš daugiau aiškumo ir susijusiuose procesuose, kaip savikontrolės, alergenų nurodymo maisto pakuotėse ir kt. Svarbu akcentuoti ir tai, kad informacija apie ženklinimo neatitikimą vartotojams turi būti pateikiama ir tą galima padaryti įvairiais būdais – ant produkto pakuotės, pardavimo vietose, interneto svetainėse. Visais atvejais ji privalo būti aiški ir matoma. Be to, užtikrinant šio proceso kontrolę, maisto gamintojai turės apie laikinus ženklinimo neatitikimus informuoti mus nuotoliniu būdu užpildydami e-pranešimą“, – komentavo VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Atkreipiamas dėmesys, kad e-pranešimas pradedamas teikti VMVT nuo birželio 1 d., o pačios rekomendacijos įsigalioja jau dabar, tačiau lankstumo taikymo laikotarpis yra laikinas ir gali būti taikomas iki naujų pakuočių pagaminimo, bet ne ilgiau kaip iki šių metų lapkričio 1 d. Be to, šios rekomendacijos taikomos tik Lietuvos rinkai tiekiamiems maisto produktams.

Rekomendacijas bei atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus dėl maisto produktų ženklinimo galima rasti VMVT tinklalapyje https://vmvt.lt/maisto-sauga/verslui/zenklinimas-ir-reklama/maisto-produktu-zenklinimas. Dėl informacijos apie maistą pateikimo galima konsultuotis taip pat su teritorinių VMVT departamentų specialistais.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: