Europos deleguotųjų prokurorų kontroliuojamo ikiteisminio tyrimo metu buvo užkardytas galimai organizuotos grupės asmenų pasikėsinimas apgaule įgyti per 2,7 mln. eurų Europos Sąjungos (toliau – ES) lėšų.  Šį tyrimą atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (toliau – FNTT) pareigūnai. Jis 2023-06-22 pradėtas glaudžiai bendradarbiaujant su ES paramos lėšas administruojančia VšĮ „Inovacijų agentūra“ (toliau – Agentūra).

Celiuliozės plėvelę gaminti ketinusi 9 asmenų organizuota grupė, galimai klastojusi dokumentus, ketino apgaule įgyti daugiau nei 2,7 mln. eurų  ES paramos lėšų.

Iki šiol surinktais tyrimo duomenimis, 5 nusikalstamos veikos organizatoriai, pasitelkę dar tiek pat asmenų, įtariama, siekė įgyti ES finansinę paramą pateikę melagingus duomenis projektus administruojančiai Agentūrai. Pagal turimus duomenis, iš viso projekto vertė turėjo siekti per 5,6 mln. eurų, iš kurių finansavimas, kurį asmenys kėsinosi įgyti, turėjo sudaryti daugiau nei 2,7 mln. eurų, o vykdytojai turėjo pridėti beveik 3 mln. eurų savo nuosavų lėšų.

Įtariama, kad pasitelkusi bendrininkus, asmenų grupė Agentūrai pateikė suklastotą projekto įgyvendinimui reikalingos įrangos įsigijimo pasiūlymą su gerokai padidinta kaina. Imituodami įrangos įsigijimo procedūrą, asmenys teigė, kad įranga įsigyjama iš Estijos įmonės. Pareigūnai nustatė, kad šie įrangos įsigijimo sandoriai galimai buvo fiktyvūs, nes kaip įtariama, iš tiesų įranga buvo įsigyta iš Baltarusijos ir Kinijos gamintojų per vieno iš įtariamųjų valdomą įmonę. Be to, įrangos įsigijimo kaina galimai nepagrįstai buvo užkelta iki daugiau nei 4,5 mln. eurų.

Surinkti duomenys leidžia manyti, kad siekdami įrodyti turintys nuosavų lėšų prisidėti prie įgyvendinamo projekto, įtariamieji galimai sudarė fiktyvią 3 mln. eurų paskolos sutartį su Šveicarijos įmone, kurią per kitą asmenį faktiškai valdo vienas iš įtariamųjų.

Galimai suklastotus dokumentus įtariamieji pateikė Agentūrai kartu su mokėjimo prašymais tariamoms išlaidoms padengti. Netikrų dokumentų suklaidinta Agentūra, įvertinusi pateiktus mokėjimo prašymus, nusprendė išmokėti įtariamiesiems beveik 120 tūkst. eurų. Tikrinant kitus mokėjimo prašymus Agentūros darbuotojai pastebėjo finansinio sukčiavimo ženklus ir identifikavo galimai fiktyvų ES lėšų judėjimą, tad kitų mokėjimo prašymų netenkino ir apie susidariusią situaciją informavo FNTT

Siekdami surinkti kuo daugiau įrodymų, FNTT pareigūnai Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose atliko 31 kratą, dirbo per 50 pareigūnų. Per kratas sulaikyti 9 asmenys, jiems pareikšti įtarimai, 5 iš jų suimti 2 mėnesiams, o 4 iš sulaikytųjų pritaikyta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Per kratas rasta ir paimta grynųjų pinigų – daugiau nei 63 tūkst. eurų ir beveik 8 tūkst. JAV dolerių, mobiliojo ryšio telefonai, reikšmingi dokumentai, USB laikmenos, SIM kortelės.

Šiuo metu pritaikytas laikinas nuosavybės teisės apribojimas įtariamųjų turtui (piniginės lėšos, nekilnojamas turtas), kurio bendra vertė daugiau nei 404 tūkst. eurų.

Dokumentų klastojimas, kai dėl to padaryta didelė žala, griežčiausiai baudžiamas laisvės atėmimu iki šešerių metų, o už sukčiaujant įgytą labai didelės vertės svetimą turtą galima griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: