Praėjusią savaitę, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai, drauge su mokslininkais, veterinarijos gydytojais-ekspertais, veterinarijos tarnybų iš 21 Europos valstybės dalyvavo susitikime Ohride, Šiaurės Makedonijoje. Susitikime buvo aptartos efektyviausios priemonės kovoje su AKM.  

Jau ketverius metus VMVT ekspertai dalyvauja projekte „DEFEND“, kurio pagrindiniai tikslai yra: išsiaiškinti (afrikinio kiaulių maro ir gumbelinės ligos) sukeliančių virusų plitimo kelius, vertinti riziką, taip pat numatyti naujas prevencijos ir kontrolės priemones, sukurti efektyvias vakcinas.

Šiame susitikime VMVT atstovai taip pat dalinosi savo patirtimi bei gerąja praktika su kolegomis.  

„Džiaugiamės, kad Lietuva dalyvauja tokio masto ir apimties moksliniame projekte, kuris sutelkė visas tarptautines mokslininkų, kontrolės institucijų, tyrėjų pajėgas kovai su labai konkrečiomis ligomis. Projektui vadovaujantis Didžiojoje Britanijoje esantis Pirbraito institutas į tarptautinį konsorciumą subūrė iš viso 31 organizaciją, o Lietuva dalyvauja projekto veiklose, susijusiosiose su AKM prevencija, šios ligos valdymu ir kontrole kiaulininkystės ūkiuose bei laukinėje faunoje – tarp šernų. Esame atsakingi už įrodymais pagrįstų praktinių strategijų, skirtų užkirsti kelią AKM plitimui Europoje ir kaimyninėse šalyse parengimą. Kadangi, turime daug  patirties, bei tinkamas sąlygas, sėkmingai įgyvendiname vieną iš projekto užduočių-sugauti ir GPS siųstuvais pažymėti šernus, bei sekti jų judėjimą“, - sakė VMVT direktoriaus pavaduotojas Paulius Bušauskas.  

VMVT atstovas susitikimo metu pristatė Lietuvoje vykdomą projektinę veiklą. Vykdant projektą VMVT specialistai AKM užkrėstuose medžioklės plotuose įrengė gaudykles, kuriose buvo gaudomi šernai, juos pažymint GPS siųstuvais ir taip atsiranda galimybė stebėti jų judėjimą.  

 

 „Tai labai gera priemonė, padedanti geriau suprasti AKM plitimo būdus tarp šernų, nustatyti atstumus, kuriais užkratas gali būti perduodamas kitiems šernams natūraliu būdu, užfiksuoti šernų judėjimą per parą, atstumus, kuriais šie gyvūnai juda AKM užkrėstose teritorijose ir kokios yra skirtingų šernų grupių kontaktų tikimybės perduodant virusą. AKM užkrėstose vietovėse stengiamasi sugauti skirtingų amžiaus grupių ir lyčių šernus bei juos paženklinti, panaudojus specialius antkaklius su globalaus pozicionavimo sistemos (GPS) davikliais. GPS pagalba yra sisteminami duomenys apie šernų judėjimą medžioklės ploto vienetuose skirtingais metų laikais, surinkta informacija apie šernų gyvenimo arealą ir judėjimo diapazoną. Šiandien Lietuvoje yra stebimi 6 šernų (skirtingo amžiaus, lyčių) judėjimai. Iki šių metų pabaigos yra planuojama dar papildomi suženklinti 8 šernus“,  - sėkmingus įgyvendintus projekto tikslus vardino VMVT direktoriaus pavaduotojas Paulius Bušauskas. 

 VMVT taip pat prašo medžiotojų, sumedžiojusių paženklintus šernus, pateikti informaciją gyvūno ausies įsage nurodytu telefonu, o atsargiai nuėmus antkaklį su GPS imtuvu jį pristatyti į artimiausią VMVT teritorinį padalinį.  

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: