Vakar paskelbus, kad nuo balandžio 1 dienos gyventojai gali susipažinti su parengtais Jonavos savivaldybės dalies (karinio poligono ir karinio mokymo teritorijos Ruklos seniūnijoje) bendrojo plano ir Kaišiadorių rajono savivaldybės dalies (karinio mokymo teritorijos) bendrojo plano sprendiniais, tarp jonaviečių kilo susirūpinimas - minimas karinis poligonas apima ir pasivaikščioti gamtos takeliais mėgstančių žmonių pamiltą Dumsių girioje esančią žemyninę kopą bei pažintinį taką. Iškeltas klausimas, ar gyventojai tebeturės teisę laisvai lankytis jų pamėgtoje vietoje? 

Tik suderinus patekimą

Dar 2019-aisiais Vyriausybė pritarė, jog dalis Pabradės ir Gaižiūnų karinių poligonų ir karinių mokymo teritorijų miško plotų būtų paversti kitomis naudmenomis. Tuomet Krašto apsaugos ministerijos išplatintame pranešime buvo rašoma, kad dalies miško žemės plotų paskirties keitimas būtinas siekiant užtikrinti Lietuvos ir sąjungininkų karių pratybų įvairovę ir gerinti treniruočių sąlygas minėtuose poligonuose.

Paskelbta, kad tuo tikslu karinėse teritorijose žadama įrengti naujas šaudyklas ir treniruočių laukus, sporto, sandėliavimo ir technikos aptarnavimo poreikius atitinkančią infrastruktūrą. Taip pat numatoma įrengti sunkiasvorės ir kitos karinės technikos privažiavimo prie karinių poligonų kelius, kurie aplenktų miestų ir miestelių teritorijas. Pagal bendrąjį planą Gaižiūnų karinio poligono teritorijoje, kurios planuojamas plotas – 5 474 ha, Jonavos r. savivaldybėje, miško naudmenos numatytos pakeisti kitomis – 612 ha plote.

,,Dumsių kopa pateks į plečiamo karinio poligono taktinio mokymo laukus, todėl visuomenė kopą galės lankyti tik suderinusi patekimą į poligono teritoriją su poligono vadovybe“, - netrukus po vyriausybės sprendimo portalui jonavoszinios.lt pasakojo Krašto apsaugos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Asta Galdikienė (plačiau skaitykite čia).

Diskusijos atgimė

Nuo to laiko, kai viešojoje erdvėje apie poligono plėtrą nebuvo diskutuojama, kalbų apie Dumsių kopos likimą taip pat nebuvo girdėti. Visgi, pakvietus gyventojus susipažinti su bendrojo plano sprendiniais, šie susgribo ginti savo teisę į laisvą Dumsių girios lankymą - vakar, kovo 31-ąją,  portale peticijos.lt patalpinta peticija ,,Už Dumsių kopos išsaugojimą". 

Nuo vakar iki straipsnio rengimo akimirkos ją buvo pasirašę 90 žmonių. Nežinia, kiek dar žmonių išreikš savo nuomonę pasirašydami ją. Nežinia ir tai, ar atsakingos institucijos įsiklausys į gyventojų prašymą. Tačiau sėdėjimas sudėjus rankas ir diskusijos artimųjų rate apginti teisės į laisvą kopos lankymą tikrai nepadės. Su tuo sutinka ir Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius. 

,,Nieko nedarant, nieko ir nevyksta. Žmonės turi pilną teisę pilietiškai burtis, imtis tokių iniciatyvų kaip peticijos, jie turi pilną galimybę parašyti laišką ir Krašto apsaugos ministerijai ar ministrui, kariuomenės vadovybei. Ta kopa, kurią mes turim gal yra žinoma ne visiems lietuviams, bet jonaviečiai mėgsta ją lankyti. Ji - nuostabus mūsų krašto elementas, kuriame malonu pasivaikščioti, o kartais ir pasijusti lyg Neringoje, o ne Jonavoje.

Žinoma, nemalonu, kad kariuomenė plėsdama savo teritoriją, užgrobia ir ją. Matyt, kad pažintiniams takams tapus poligono dalimi, juose laisvai nebevaikščiosim. Kaip ir dabar į poligoną ne visada galima patekti", - kalbėjo M. Sinkevičius.

Mato kolektyvinių pastangų įtaką

Vis tik M. Sinkevičius neabejoja, kad suderinti kariuomenės interesą - praplėsti poligoną ir visuomenės norą - turėti laisvai prieinama gamtos kampelį, bus sudėtinga. 

,,Savivaldybė taip pat išsakė savo argumentus atsakingoms institucijoms, tačiau šiuo klausimu ji turi ne tiek daug galios. Šis klausimas - nacionalinio lygio, jis - valstybės reikalas. Deja, mes neturim absoliučios įtakos procesams, kurie yra numatyti mūsų rajone. Tačiau mes turime pavyzdžių, kai suvieniję jėgas galime nemažai nuveikti - kad ir ta pati ,,Rail Baltica" vėžė, kai su tuometinio ministro R. Sinkevičiaus pagalbą šiek tiek pakreipėme ją taip, jog ji keltų mažiau rūpesčių Ragožių kaimo gyventojams. Kolektyvinės pastangos padarė savo", - kalbėjo M. Sinkevičius.

Suderinama su gamtosauga?

Tuo tarpu Krašto apsaugos ministerija ne kartą akcentavo, kad  karinė veikla ir gamtosauga kariniuose poligonuose suderinama.

,,Dažnai karinė veikla padeda palaikyti vertingų buveinių, ypač atviriems plotams būdingų (pavyzdžiui smiltpievių ir viržynų) gerą būklę, nes šios buveinės susiformavę dėl karinio poligono veiklos ir gali būti palaikomos stabilios būklės tik karinės veiklos dėka“, - aiškinama KAM pranešime.

Tie, kurie nori pasirašyti peticiją dėl Dumsių kopos išsaugojimo, tai gali padaryti paspaudę čia.

Taip pat skaitykite: