,,Istorija veža“ – taip vadinasi Kristinos Čepukėnės ,,Instagram“ paskyra, kurioje pateikiamos trumpalaikių išvykų rekomendacijos bei lankytinų vietų apžvalgos. Tarp pastarųjų – ne viena dešimtis skirtinguose Lietuvos miestuose esančių objektų, kuriuos K. Čepukėnė pristato panaudodama istorinį kontekstą – daugiau nei 16 metų istorijos mokytoja dirbusi moteris mano, kad šis gali būti raktas, padedantis žmonėms iš naujo atrasti arba kitomis akimis pamatyti net ir gerai žinomas vietas.


Įkvėpė motinystės atostogos ir karantinas


Šiuo metu Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje direktorės pavaduotoja ugdymui dirbanti K. Čepukėnė pasakoja, kad ,,Istorija veža“ sukūrimą paskatino du veiksniai – motinystės atostogos ir dėl koronaviruso įvesti ribojimai.


,,Išėjusi motinystės atostogų jutau, kad trūksta veiklos, norėjosi realizuoti save.


Kadangi mes su šeima visada mėgome keliauti, besvarstant kuo užsiimti, vis kirbėjo mintis, kad gerai būtų apjungti šį pomėgį su turimomis žiniomis. Jaučiau ir vyro palaikymą. Pamenu, jog vieną dieną jis man tiesiog pasakė: ,,Žiūrėk, juk istorija yra dalykas, kurį tu išmanai. Tai imk ir ,,įdarbink“ jį“. 


Taip prieš 2,5 metų atsirado ,,Instagram“ paskyra keliautojams, kuri perėjus iš pedagogės pareigų į vadovaujančias, tapo ir maloniu hobiu bei galimybe išlaikyti ryšį su daugybę metų mylėta ir iki šiol mylima istorija.


Prie viso turinio kūrimo dar prisidėjo karantinas – taisyklės, neleidę keliauti į užsienio valstybes, skatino ieškoti, ką nuveikti Lietuvoje. Vėliau, kai buvo apribotas judėjimas tarp savivaldybių, teko pasukti galvas apie lankytinus objektus esančius rajono ribose.


„Tokios paieškos leido greitai suprasti, kiek daug mes dar esame nematę“, – pasakojo K. Čepukėnė.


Krypčių kelionėms – netrūksta


Šiuo metu ,,Istorija veža“ paskyroje – daugiau nei 200 įrašų.


,,Beveik visi jie yra orientuoti į keliones: įkelta nuotrauka, o šalia jos – lankytinos vietos aprašymas, istorija.


Gana retai dalinuosi kadrais iš asmeninio gyvenimo. Ką tai reiškia? Per tuos 2,5 metų mūsų šeima išvykdavo į 2 keliones per savaitę, bet per tą laiką įveikėme vos 190 vietų. 
Lietuvoje jų yra tiek daug, kad jei bandytume iš esmės pažinti savo šalį, kelionių galėtume prisiplanuoti, ko gero, dešimtmečiui“, – teigė K. Čepukėnė.


Lyg kišeninis gidas


,,Istorija veža“ turinio autorė neabejoja, kad norint susiplanuoti sau išvyką, nesunkiai galima susidėlioti ir tokius maršrutus, kurie nepareikalaus nei daug laiko, nei daug išlaidų. 


,,Jei grįšime prie laikotarpio, kai karantinas visus buvo uždaręs savivaldybių ribose, drąsiai galiu sakyti, kad ir tada radome, ką nuveikti. Tiesiog, pasiimi žemėlapį, atidžiai apžvelgi jį ir ,žiūrėk, atsiranda dar neaplankytas piliakalnis, atodanga, kitas gamtos objektas“, – patirtimi dalijosi moteris.


K. Čepukėnė mano, kad kai kalbama apie keliones, jose patirti įspūdžiai neatsiejami nuo pačio keliautojo žinių bei lūkesčių.


„Nuvažiavus prie Šventos Onos bažnyčios Vilniuje, galiu matyti tik gražų pastatą, bet jei į jį žvelgsiu kaip į nuostabią gotikinio stiliaus bažnyčią, kuria buvo susižavėjęs pats Napoleonas, matymas bus visiškai kitoks.


Istorinio konteksto žinojimas gali atskleisti daug platesnį vaizdą. Jis apima kultūrą, architektūrą, socialinius ryšius, žmonijos raidą ir kitas svarbias sritis.“, – kalbėjo K. Čepukėnė, pridurdama, kad kuriant ,,Istorija veža“, jos mintyse sukosi kišeninio gido idėja.


,,Kiekvienas įrašas yra parengtas remiantis istoriniais šaltiniais, literatūra. Stengiuosi, kad sekėjai galėtų naudotis lengvai suprantama informacija“, – kalbėjo K. Čepukėnė.


Yra ką pamatyti


Keliaujant po Lietuvą, į savo maršrutus verta įtraukti ir Jonavos rajoną.
,,Visad sakau, kad jis turi savo perliuką – Žeimių dvarą, taip pat žavesio vertą Mažųjų Žinėnų piliakalnį, Skarulių bažnyčią, kuri netrukus minės garbingą 400 metų jubiliejų. 

Įdomus ir Jonavos senamiestis. Nors jis – mažytis, bet jei į skirtingus pastatus žiūrėsi per istorinę prizmę, suprasi, jog čia gyveno ir kūrė ne vienas įdomus žmogus.


Na, o dabar, žiemos laikotarpiu, visiems savo sekėjams ypatingai siūlau aplankyti kalėdinių eglučių skverelį. Jis jau tapo šventiniu miesto akcentu ir tradicija“, – teigė K. Čepukėnė. 


Matė, kaip keitėsi 


Pasakodama apie galimas kelionių kryptis Jonavos rajone, moteris pastebi, kad šis miestas gerokai pasikeitė nuo tada, kai ji atsikraustė į jį gyventi.
,,Aš nesu tikra jonavietė – augau Semeliškėse, gražiame, mažame miestelyje, ežeringame Trakų rajone. Kas mane atvedė į Jonavą? Gyvenimas. Studijos Kaune. Darbas.


Jonaviete galiu save vadinti jau 16 metų. Minčių apie kraustymąsi į kitą miestą tikrai nėra. 
Šis miestas tapo savas. Mačiau, kaip jis augo, keitėsi į gerąją pusę. Jonava išgražėjo: turime daugybę sutvarkytų erdvių, dviračių ir pėsčiųjų takų, puikų susisiekimą su kitais miestais – nėra eismo spūsčių... “, – kalbėjo K. Čepukėnė.


Prašo patarti


Savita bendruomene galima pavadinti ir ,,Istorija veža“ lankytojus. 


„Mano akimis, ,,Istorija veža“ apjungė intelektualią, empatišką, šiltą bendruomenę. Svarstau, kad prie to galėjo prisidėti aiški turinio kryptis“, – kalbėjo K. Čepukėnė.


Moteris džiaugiasi, kad sulaukia atgalinio ryšio.


,,Gaunu žinučių su konkrečiais klausimais apie tai, kur galima nukeliauti, ką pamatyti viename ar kitame mieste.


Kartais pasitaiko ir įdomesnių situacijų – buvau sulaukusi vieno vaikino prašymo patarti, kur jis galėtų nusivežti sužadėtinę užkabinti atminimo spynelės. Man nuoširdžiai smagu, kad žmonės manimi pasitiki, net planuodami tokius asmeniškus dalykus“, – teigė moteris. 


Diena – suplanuota


K. Čepukėnė – dviejų vaikų mama. Kaip ji suspėja derinti atsakingą darbą, ,,Istorija veža“ turinio kūrimą bei motinystę?


,,Taip, veiklos mano gyvenime tikrai nemažai, bet susidėliojus prioritetus ir aiškų dienos planą, daugiau mažiau viskas pavyksta.


Tie, kas užsiima panašia veikla, žino, kad ,,Instagram“ mėgsta nuoseklumą ir pastovumą. Šiuo metu ,,Istorija veža“, kaip atsipalaidavimo įrankis. Kur jis nuves – nespėlioju. Matysime...“, – pokalbio pabaigoje sakė moteris. 


Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: