Lapkričio 18 d. Jonavos kultūros centre įvyko rajono folkloro kolektyvų atranka į 2024 metų Lietuvos Dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ folkloro dieną „Rasi rasoj rasi“, kurios koncepcija remiasi nuostata, kad svarbiausia mūsų paveldėtosios, gimtosios, tradicinės kultūros žinia – pasaulis yra šventas.

Šventumas persmelkia visus esinius – visa, kas regima ir neregima, kas auga, stiebiasi, klesti ir nyksta, kas esti, buvo ir bus. Tai esminis senosios pasaulėžiūros bruožas, lėmęs žmogaus būdą būti pasaulyje, santykį su aplinka.

Atrankoje dalyvavo Jonavos rajono savivaldybės kultūros centro (JKC) vaikų folkloro kolektyvas „Ramtatukai“ (vadovė Loreta Ratautienė), kuris paruošė programą „Tu girela, tu žalioji“, Kulvos filialo folkloro ansamblis „Drobulė“ (vadovė Valerija Degutienė) su programa ,,Ačiū Dievui už“. Jungtinio Šveicarijos folkloro ansamblio „Jandrelė“ ir Čičinų  tradicinės kapelos „Kraitė“ (vadovės Loreta Ratautienė ir Dalia Janionė) kolektyvo programa buvo ,,Sueikim, susiedai“. JKC folkloro ansamblis „Laduta“ (vadovė Audra Noreikaitė) savo programą pavadino ,,Šaknimis į žemę, šakomis į dangų“. Atrankoje taip pat dalyvavo armonikininkai: Bronius Kaminskas, Alvydas Kurkuzinskas, Danielius Jokubauskas.

Du rajono kolektyvai (J. Ralio gimnazijos jaunimo folkloro grupė „Dobilia“, kurios vadovė Inga Petrikonienė  ir Laimos Dobrovolskienės vadovaujamas Upninkų filialo  folkloro ansamblis „Letaukėla“) negalėjo dalyvauti atrankoje, todėl vertinimo komisijai privalės išsiųsti paruoštų programų filmuotą medžiagą.

Folkloro kolektyvus peržiūroje vertino Lietuvos Nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vedėja Jūratė Šemetaitė, LNKC folkloro kolektyvų ekspertė konsultantė; Kauno miesto folkloro ansamblių „Žaisa“, „Alda“, „Bitula“ vadovė, mokytoja ekspertė Giedrė Ramunė Pečiulienė ir Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos vyr. mokytoja, Akordeono skyriaus vedėja, modernaus folkloro grupės „Aisva“ narė Rasa Laimikienė.

Per peržiūras yra ne tik atrenkami kolektyvai į Dainų šventę, bet ir kolektyvams nustatomos meninio lygio kategorijos. Suteiktos kategorijos peržiūrimos kas ketveri metai. Kaip atrankos į Dainų šventę pavyko, turėtų paaiškėti kovo mėnesį, kai pasibaigs visos Lietuvos dainų šventės dalyvių peržiūros.

Jonavos kultūros centro inf. ir nuotr. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: