Nuo 2024 m. Lietuvoje įsigaliojo ES direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas, todėl atliekų tvarkytojai privalo tinkamai pasirengti maisto atliekų surinkimui.  Jonava jau 2023 metais ėmė ruoštis maisto atliekų rūšiavimui, statė naujus pusiau požeminius maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo konteinerius, o 2024 metų lapkričio vidury paskelbė, kad jau kviečia gyventojus pradėti rūšiuoti bei naudotis pusiau požeminiais konteineriais su rudais dangčiais. 

Pasklidus žinia netrukus sulaukė įvairių jonaviečių reakcijų. Tiek viešoje erdvėje, tiek į portalo redakciją ,,skriejo” klausimai – kiek tai kainuos, kam to reikia ir ar dalins nemokamus maišelius?  

Gyventojai suirzo  

,,Kam man tas rūšiavimas? Vis tiek viskas sumaišoma ir nieko gero iš to nėra. Kam gaišti laiką ir rūšiuoti, jei viskas baigiasi toje pačioje didelėje krūvoje?", - portalui rašė jonavietis.  

,,Dar viena našta. Turiu tiek rūpesčių, kad dar ir maisto atliekas turiu rūšiuoti. Kam man tos papildomos taisyklės? O dar ir vietos namie užims. Kiek kibirų reiks apsistatyti, kad rūšiuočiau, bent nemokamai juos dalintų, tai dar pagalvočiau, ar verta",- piktinosi moteris.  

,,Gal galite pasidomėti dėl maisto atliekų rūšiavimo? Konteineriai pastatyti jau, bet niekas nekalba apie dalinamas šiukšlių dėžutes ar eko maišelius. Kiek žinau, Vilniaus gyventojai jas gavo nemokamai. Ir kaip bus panaudotos tos surinktos maisto atliekos? Pvz.: Klaipėdoje gaminamas kompostas/ juodžemis, kurį vėliau gali nemokamai pasiimti gyventojai”, - savaitgalį rašė kita jonavietė. 

„Esu labai nustebęs, kad dabar atskirai turiu rūpintis maišeliais dar ir maisto atliekoms“, – piktinosi vienas gyventojas. „Ar aš, eidamas į parduotuvę, turiu dar ir maišelių maisto atliekoms įsigyti?“ 

Nemokamų pietų nebūna 

Nemokamų pietų nebūna, kaip nebus ir nemokamų maišelių maisto atliekoms, o jei ir būtų, maišelių kaina galiausiai atsispindėtų bendroje atliekų tvarkymo kainoje.  

,,Nemokamų dalykų nebūna. Negalvokite, kad maišelius Vilniaus gyventojai gauna nemokamai. Dalinamų maišelių kaina įskaičiuota į atliekų tvarkymo kainą ir už juos sumoka visi, net ir maisto atliekų nerūšiuojantys vilniečiai. Čia tik iliuzija, kad maišelis gautas nemokamai. O ši situacija panaši, kaip anksčiau, kai dar nebuvo depozito – niekas nekompensavo už tarą, nors jų kaina jau buvo įtraukta į bendras tvarkymo išlaidas. 

,,Jonavos paslaugos” taip pat galėtų įsigyti maišelius, dalinti juos gyventojams, tačiau jie būtų įskaičiuoti į galutinę kainą, ir už juos sumokėtų visi. Šiandien dienai maišelių ar dėžučių maisto atliekų rūšiavimui nedalinsime. Gyventojus kviečiame maišelius įsigyti savarankiškai. Prie maišelių ieškokite ženklų „kompostuojamas“ arba „biologiškai skaidus“. Taip pat galima naudoti popierinius maišelius, likusius nuo kitų maisto produktų.  

Raginu nepamiršti, kad maisto atliekų rūšiavimo maišelis, kaip ir kitų atliekų šiukšlių maišai ar kibirai - jų nemokamai niekas nedalina”, - kalbėjo ,,Jonavos paslaugos” atliekų tvarkymo sistemos organizavimo skyriaus vedėja Rasa Raicevičienė.  

Kur keliaus maisto atliekos? 

Specialistė atsako ir į klausimą, kaip bus tvarkomos surinktos maisto ir virtuvės atliekos.  

,,Jonavos paslaugos” išveš maisto atliekas į Kauno regioninį atliekų centrą. Mes perduodame atliekas minėtam  tvarkytojui, kuris sprendžia, ar jas kompostuoti, ar perdirbti.  

Mūsų užduotis - surinkti bei išvežti maisto ir virtuvės atliekas, o tikslas – užtikrinti, kad gyventojai, kiek įmanoma, sumažintų skaidžių atliekų kiekį, patenkančių į sąvartynus”, - kalbėjo R. Raicevičienė. 

Pirmieji ,,siurprizai”  

,,Jonavos paslaugos” jau patikrino maisto ir virtuvės atliekų konteinerių turinius bei aptiko pirmuosius rūšiavimo ,,siurprizus”. Maisto konteineriuose rasti batai, stiklainiai, plastiko maišeliai, dangteliai, kitos plastikinės pakuotės, daugumai tai – ko negalima mesti.  (Pirmieji radiniai - nuotraukų galerijoje). 

Anot ,,Jonavos paslaugų", taip rūšiuoti yra blogiau nei nerūšiuoti visai. Į maisto ir virtuvės atliekų konteinerį išmestos ne maisto ir virtuvės atliekos užteršia tinkamai išrūšiuotas atliekas, o dėl netinkamo rūšiavimo ateityje gali kilti atliekų tvarkymo kaina visiems: tiek rūšiuojantiems, tiek netinkamai rūšiuojantiems, tiek visai nerūšiuojantiems.  

Įmonė kreipiasi į gyventojus - jeigu gyventojas rūšiuoja neteisingai ir tai matote – paaiškinkite, o jei į maisto ir virtuvės atliekų konteinerį meta kitas atliekas – galite fiksuoti bei, esant galimybei, identifikuoti pažeidėją. 

Ką mesti į maisto atliekų konteinerį? 

• Vaisių ir daržovių likučius, 

• Kavos tirščius ir arbatos maišelius, 

• Duonos, grūdų ir makaronų likučius, 

• Mažus kaulus, kiaušinių lukštus, 

• Mėsos, žuvies ir kitus maisto likučius (be pakuočių). 

Ko negalima mesti į maisto atliekų konteinerį? 

• Plastiko, stiklo, metalo, gumos ar medienos, 

• Skysčių (pvz., sriubų ar padažų), 

• Pakuočių, plastikinių maišelių, 

• Didelių gyvūnų kaulų, kriauklių, riešutų kevalų.

Turite pastabų, komentarų, klausimų? Susisiekite su mumis ir padėsime rasti atsakymus. Rašykite el.p.: redakcija@jonavoszinios.lt, palikite žinutę www.jonavoszinios.lt skiltyje ,,Pranešk” arba Facebook'e.   

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: