,,Esu žmogus, kuris kaip ir dauguma mano pažįstamų, nuolat tvarkiausi dantis privačiose klinikose. Kadangi turiu ne vieną darbą, nuo mano algų sumokama nemažai mokesčių. Neseniai su drauge diskutavome, ar Lietuvoje galima susitvarkyti dantis nemokamai. Internete radome informacijos, patvirtinančios, kad taip, bet kai paklausiau savo šeimos gydytojos, į kokį stomatologą galiu kreiptis, ji truktelėjo pečiais ir pasakė, jog eilės - didelės, o visiškai nemokamo dantų gydymo vis tiek negausiu. Norėjau pasiteirauti, kaip yra iš tikrųjų? Kur Jonavoje galima nemokamai susitvarkyti dantis?", - teiravosi į portalo jonavoszinios.lt redakciją paskambinusi Elena.
Turi pateikti informaciją
Kaip paaiškino Valstybinės ligonių kasos (VLK), teisę gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamas sveikatos priežiūros (taip pat ir odontologo) paslaugas turi tik privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys. Dėl odontologo paslaugų pirmiausia reikia kreiptis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK), prie kurios asmuo yra prisirašęs.
,,Įprastai pirminio lygio odontologo paslaugos, kaip ir šeimos gydytojo paslaugos, teikiamos toje pačioje įstaigoje. Jei minėtoje įstaigoje odontologo nėra, įstaigos darbuotojai turi pateikti informaciją, koks odontologinis kabinetas ir kur teikia nemokamas odontologines paslaugas prirašytiems toje įstaigoje asmenims", - nurodė VLK.
Informaciją, kurios gydymo įstaigos ir dėl kokių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo PSDF lėšomis yra sudariusios sutartis su TLK (taip pat ir Jonavoje), galima rasti čia.
Kokios paslaugos kompensuojamos?
VLK pabrėžia, kad pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugoms priskiriamas dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, ikivėžinių ligų įtarimas, vaikų dantų ėduonies profilaktika, sąkandžio anomalijų išaiškinimas ir profilaktika, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas ir kt.
Be to, vaikams nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.) nemokamai silantuojami krūminiai dantys. Silantais dengiami tik sveiki nuolatiniai krūminiai dantys. Silantai – tai speciali medžiaga, puikiai apsauganti krūminius dantis nuo ėduonies. Tad, kai vaikui išdygsta nuolatinis krūminis dantis, tėvams patariame užregistruoti mažąjį pacientą dantų silantavimui.
Už ką teks mokėti savomis lėšomis?
,,Svarbu žinoti, kad gydantis dantis teks sumokėti už vaistus, plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotų medžiagų, priemonių kiekį ir jų įsigijimo kainas. Taigi pacientas sumoka ne už gydytojo darbą (paslaugas) – už jį moka TLK, – o už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones", - teigia VLK.
Išimtis taikoma (nereikia mokėti už vaistus, plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones) vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims (tada būtina pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą)
Kainos turi būti skelbiamos
Gydymo įstaigoje turi būti skelbiamas ar kitaip pacientams viešai prieinamas mokamų paslaugų, taip pat ir odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų, sąrašas ir jų kainos.
Pacientui pageidaujant, gydytojas privalo informuoti, už kokias medžiagas ar vienkartines priemones jis turi sumokėti. Už tai apmokama tik įstaigos kasoje.
,,Jei susiduriama su situacija, kai paciento paprašoma susimokėti už paslaugas, visų pirma reikia klausti gydančio gydytojo, kodėl šios paslaugos yra mokamos. Jei pacientui bendraujant su gydytoju nepavyksta išsiaiškinti, kodėl reikia mokėti, tuomet verta kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jei vis dėlto kyla abejonių dėl mokamų ar nemokamų tyrimų, pacientas gali kreiptis į teritorinę ligonių kasą. Yra pasitaikę atvejų, kai gydymo įstaigos turėjo grąžinti pacientams lėšas, nustačius, kad iš paciento neteisėtai pareikalauta susimokėti už jam būtinas paslaugas", - primena VLK.
Teisė į dantų protezavimą
Verta žinoti dar ir tai, kad kai kurių kategorijų apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu turi teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF. Tai:
· asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
· vaikai iki 18 metų;
· asmenys, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais;
· asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.
Šiuo metu pensininkams, neįgaliesiems ir asmenims, kuriems taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, iš PSDF kompensuojama iki 670,39 euro, vaikams – iki 342,13 euro. Jei reikalingas sudėtingesnis protezavimas, kompensuojamoji suma gali siekti iki 2 062,70 euro (nustato gydytojų konsiliumas). Jei faktinės dantų protezavimo išlaidos didesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turi sumokėti pats. Daugiau informacijos apie dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimą iš PSDF – čia.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.