„Metų specialistas“ – tokį Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos įsteigtą apdovanojimą pelnė Jonavos visuomenės sveikatos biuro psichologė Gintarė Skačkauskienė. Ji įvertinta už iniciatyvumą, aktyvų bendradarbiavimą ir atvirą komunikaciją vykdant psichikos sveikatos stiprinimą bei profesionalumą teikiant psichologinę pagalbą jonaviečiams. Apie darbą Jonavoje ir apie tai, kodėl svarbu stiprinti savo psichikos sveikatą – pokalbyje su pačia G. Skačkauskiene. 

Priėmė šiltai

Kaune sveikatos psichologiją studijavusi moteris mūsų miestą atrado tik įsidarbinusi Jonavos visuomenės sveikatos biure.

,,Dabartinėje darbovietėje pradėjau dirbti 2021-aisiais metais. Iškart jaučiausi priimta labai šiltai, nuoširdžiai. 

Esu kilusi iš mažo miestelio, bet pamenu, kad pirmas įspūdis apie Jonavą buvo tikrai labai geras. Jį suformavo nuostabi gamta, puoselėjami parkai ir, žinoma, sutikti žmonės. Su laiku vis labiau pamilstu šį miestą", – teigė G. Skačkauskienė

Ir patvirtinimas, ir įsipareigojimas

Paklausta, ką jai reiškia pelnytas apdovanojimas, psichologė pasakoja jame įžvelgianti dvejopą reikšmę.

,,Šio apdovanojimo verta kiekviena mano kolegių, bet jaučiu dėkingumą, kad šiais metais juo galiu pasidžiaugti aš – nesitikėjau, jog tokio įvertinimo sulauksiu taip greit. Viena vertus, šis apdovanojimas man patvirtina, jog pasirinktos darbo vertybės, kuriomis vadovaujuosi, yra teisingos. Kita vertus, į apdovanojimą žvelgiu kaip į įsipareigojimą toliau stengtis", – kalbėjo moteris.

Įvairiapusė pagalba

Dėl kokių problemų žmonės dažniausiai kreipiasi į  G. Skačkauskienę?

,,Jų – begalė: įvairūs gyvenimiški sunkumai, kriziniai išgyvenimai, nerimas, emociniai sunkumai... Nėra tokio kriterijaus, su kokiu sunkumu galima ateiti, o su kokiu ne. Taip pat visada pasidžiaugiu, kai kreipiasi žmonės, kurie neturi tuo metu sprendžiamų sunkumų. 

Šiuolaikiniam žmogui svarbu ne tik spręsti problemas, bet ir stiprinti asmenybę – geriau save pažinti ir suprasti, stiprinti savivertę, išmokti naujų pasirūpinimo savimi būdų ir pan. 

Visuomenės sveikatos biure teikiamos paslaugos orientuotos į prevencinę sritį, į sveikatos išsaugojimą ir stiprinimą", – teigė G. Skačkauskienė.

Konsultacijų erdvė.

Stereotipai neišnyko

Pasakodama apie savo darbą Jonavoje, moteris pripažįsta pastebėjusi, kad naudotis biuro psichologo paslaugomis gyventojams trukdo įsisenėję stereotipai bei mitai. Tarp pastarųjų –  ir tikėjimas, kad kreipęsis į psichologą žmogus negalės turėti vairavimo teisių ar dirbti valstybės tarnyboje, ir įsitikinimas, kad specialistas esamų problemų neišspręs.  

,,Stereotipų yra tikrai daug. Juos paveldėjome iš sovietmečio, kai psichikos sveikata buvo stipriai stigmatizuojama sritis. Stengiuosi organizuoti gyventojams patrauklias paslaugas ir taip, pamažu, per teigiamą patirtį, keisti neigiamą požiūrį į psichologines temas, šios srities specialistus.

 Pokyčiai vyksta lėtai, tačiau galiu pasidžiaugti, jog stebiu teigiamas tendencijas. Vis daugiau ir vis drąsiau gyventojai kreipiasi tiek dėl grupinių užsiėmimų, tiek dėl individualių konsultacijų", – kalbėjo specialistė. 

Anonimiškai ir greitai

Jonavos visuomenės sveikatos biure šiuo metu dirba trys psichologės su skirtingomis tikslinėmis grupėmis. 

,,Paslaugos apmokamos iš Valstybinės tikslinės dotacijos ir projektinių lėšų, tad už paslaugas gyventojams mokėti nereikia. Siekiame, jog nebūtų ilgų eilių, konsultacijas teikiame kontaktiniu ir nuotoliniu būdu, anonimiškai ir konfidencialiai. 

Bendradarbiaujame su Jonavos Psichikos sveikatos centru, tad esant poreikiui žmogui galime pasiūlyti gauti greitą ir anonimišką psichiatro konsultaciją. Siekiame, jog paslaugos būtų lengviau prieinamos gyventojams. Manau, sąlygos yra tikrai geros, belieka tik jomis naudotis", – kalbėjo moteris. 

Pati G. Skačkauskienė konsultuoja suaugusiuosius. 

,,Įprastai kreipiasi moterys, tačiau vis dažniau sutinku ir savimi besirūpinančių vyrų. Amžius svyruoja nuo 18 m. iki pensijinio amžiaus, įvairiausio išsilavinimo ir socialinės padėties žmonės. Sutinku tokią įvairovę, jog būtų sudėtinga tai sutalpinti į vieną „portretą“ ir apibrėžti, kokie gyventojai atvyksta pas mus", – pasakojo psichologė. 

Akimirka iš grupinio užsiėmimo. Atsipalaidavimo praktika.

Džiaugiasi savo pasirinkimu

Pasiteiravus, kas paskatino ją pasirinkti būtent psichologijos studijas, G. Skačkauskienė prisimena, kad jau mokykloje domėjosi aplinkinių jausmais ir išgyvenimais. 

,,Studijuodama universitete ir savanoriaudama „Jaunimo linijoje“ tik dar labiau įsitikinau, kad vidinis žmogaus pasaulis kur kas reikšmingesnis nei išorinis. Didžiuojuosi dirbdama psichikos sveikatos srityje. Čia galiu save realizuoti ir įprasminti", – kalbėjo pašnekovė. 

Bijoti – neverta 

Ką G. Skačkauskienė pasakytų žmonėms, kurie svarsto kreiptis pagalbos į specialistus, bet nedrįsta?

,,Visų pirma, norisi normalizuoti jausmą – prieš pradedant kažką naujo šiek tiek nerimauti yra visiškai normalu. Eigoje nerimas sumažėja. 

Įvadinės konsultacijos metu supažindinu žmogų su konsultavimo sąlygomis, apkalbame kreipimosi priežastis ir konsultacijos gale nusprendžiame, ką darome toliau. Jei kliento lūkesčiai atitinka konsultavimo rėmus – konsultavimą tęsiame. Jei ne, padedu žmogui rasti tikslingą pagalbą. O kartais užtenka ir vieno pokalbio. 

Jei norime būti emociškai sveiki ir tvirti, turime tinkamai to siekti: kasdien skirti dėmesio savo emocinei sveikatai, o kartais pasitarti ir su specialistu. Juk pokalbis su psichologu nieko nekainuoja", – pokalbio pabaigoje sakė G. Skačkauskienė.

Daugiau informacijos apie individualias psichologo konsultacijas Jonavos VSB: www.jonavavsb.lt/individualios-psichologo-konsultacijos-suaugusiems/ 

Daugiau informacijos apie grupinius užsiėmimus Jonavos VSB (nuolat pildoma): www.jonavavsb.lt/renginiai/ 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: