„Ši mūsų kampanija vadinasi „Rūšiuoti yra paprasta!”. Šios atliekų rūšiavimo akcijos tikslas – papildomai informuoti ir paskatinti jonaviečius ir rajono gyventojus rūšiuoti atliekas ir rūšiuoti jas tinkamai“, - sako UAB „Jonavos paslaugos“ pavaduotojas komunaliniam ūkiui Povilas Beišys.

Rūšiavimo klaidos ir kaip jų išvengti

UAB „Jonavos paslaugos“ atliekų tvarkymo sistemos organizavimo skyriaus vedėja Rasa Raicevičienė atskleidžia, kokios pagrindinės matomos rūšiavimo klaidos?

„Negaliu sakyti, kad žmonės į rūšiavimo konteinerius išmeta bet ką. Jei turi plastikinę atlieką, jis ją meta į plastikui skirtą rūšiavimo konteinerį. Pavyzdžiui, plastikui skirtame rūšiavimo konteineryje randame plastikinius žaislus. Nors jie iš plastiko, tačiau rūšiavimo konteineryje jiems ne vieta. Tas plastikas, iš kurio pagamintas žaislas, ne visada tinkamas perdirbimui. Tačiau pertekline informacija, koks plastikas yra perdirbamas, o koks ne, neapkrausime žmonių. Apie tinkamą rūšiavimą žmones informuosime kuo paprasčiau ir suprantamiau.

Atskleisiu vieną taisyklę, kurią įsidėmėjus, niekada nesuklysite rūšiuodami – į rūšiavimo konteinerius metam pakuotės atliekas: plastikines, metalines, popierines pakuotės atliekas.  Visada būsite teisūs, jei į rūšiavimo konteinerį įmesite pakuotę – tai, kas liko išpakavus įsigytą prekę. Tai bus teisingas žingsnis į tinkamą rūšiavimą“, - sako Rasa Raicevičienė.

Tiesa tai ar mitas?

Kai kurie žmonės mano, kad rūšiuoti neverta, nes visos atliekos patenka į tą pačią vietą. Tiesa tai ar mitas?

„Šis mitas jau seniai sugriautas. Svarbu suprasti, kad tik išrūšiuotos atliekos gali būti perdirbtos.

Įsigydami daiktus ar produktus mes iš karto sumokame už pakuotės sutvarkymą, o jei tų atliekų nerūšiuojame ir metame jas į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, tuomet už pakuočių atliekų sutvarkymą sumokame pakartotinai. Todėl rūšiuoti tikrai verta ir šie mitai seniai sugriauti“, - tvirtina Povilas Beišys.

Kas daroma su tinkamai išrūšiuotomis atliekomis?

Tik išrūšiuotos atliekos gali būti perdirbtos ir naudojamos pakartotinai, kaip žaliava naujų produktų gamybai, tvirtina UAB „Jonavos paslaugos“ specialistai.

„Turime keturis konteinerius: mišrių komunalinių atliekų, stiklo, plastiko ir popieriaus konteinerius. Surinktas išrūšiuotas stiklas, popierius ir plastikas keliauja į rūšiavimo įrenginius, kuriuose yra perrūšiuojamas bei atskiriama tinkama perdirbimui medžiaga. Vėliau ji presuojama, apdorojama, vyksta kiti technologiniai procesai, po kurių atlieka virsta žaliava naujam gaminiui“, - pasakoja UAB „Jonavos paslaugos“ atliekų tvarkymo sistemos organizavimo skyriaus vedėja.

Kur vežamos netinkamai išrūšiuotos atliekos?

Neretai pasitaiko, kad rūšiavimo konteineriuose randamos netinkamai išrūšiuotos atliekos. Kas su jomis vyksta jas surinkus ir išvežus? Kur jos yra išvežamos?

„Visos rūšiavimo konteineriuose rastos netinkamai išrūšiuotos atliekos keliauja į sąvartynus arba į deginimo įrenginius.

Dar blogiau, kai išrūšiuota atlieka yra nešvari ir užteršia kitas, švarias pakuotės atliekas. Tokiu atveju užterštos išrūšiuotos atliekos tampa nebetinkamos perdirbimui ir keliauja į sąvartynus arba deginimo įrenginius. Todėl prašome žmonių dar namuose atskirti pakuotę pirminio rūšiavimo metu ir į rūšiavimo konteinerius mesti neužterštas pakuotės atliekas“, - prašo Rasa Raicevičienė.

Jonaviečiai turi puikias sąlygas rūšiuoti

UAB „Jonavos paslaugos“ pavaduotojas komunaliniam ūkiui Povilas Beišys į klausimą, ar Jonavos gyventojams sudarytos visos sąlygos, kad būtų patogu rūšiuoti, atsako net neabejodamas, jog taip.

„Tikrai galime pasidžiaugti, kad Jonavos mieste ir rajone sukurta puiki infrastruktūra atliekų rūšiavimui. Visi Jonavos privačių namų gyventojai turi individualius rūšiavimo konteinerius. Daugiabučių gyventojams tankiai įrengtos kolektyvinės atliekų konteinerių aikštelės. Rūšiuoti yra patogu ir paprasta, o kad tai taptų dar paprasčiau, gyventojus netrukus pasieks rūšiavimo atmintinės, kuriose bus aiški informacija ką ir į kokį konteinerį reikia išmesti“,- sako P. Beišys.

Kas rūšiuoja geriau?

Pasak UAB „Jonavos paslaugos“ atliekų tvarkymo sistemos organizavimo skyriaus vedėjos Rasos Raicevičienės, kokybiško rūšiavimo lenktynėse pirmauja ne individualių, o daugiabučių namų gyventojai.

„Noriu pasidžiaugti, kad jonaviečiai pakankamai gerai rūšiuoja atliekas. Rūšiavimo pagrindus jau žino.

Skirtingai nei individualių namų gyventojai, daugiabučiuose gyvenantys rūšiuoja ženkliai geriau – konteineriuose randame kokybiškesnę išrūšiuotą pakuotę“, - daugiabučių gyventojus giria vedėja.

Informacijos apie rūšiavimą nestigs

Šiais metais bendrovė „Jonavos paslaugos“ stengsis dar labiau supažindinti gyventojus su atliekų rūšiavimu ir kaip tai daryti teisingai, atsakyti į klausimus, kodėl rūšiuoti svarbu. Džiaugiamasi, kad didelė dalis Jonavos gyventojų tą ir daro – mūsų mieste rūšiavimui sudarytos puikios sąlygos, o tai turi tapti kiekvieno įpročiu. O kad būtų lengviau to pasiekti, įmonės specialistai skelbs daugiau informacijos atliekų rūšiavimo tema savo „Facebook“ paskyroje, taip pat svetainėje jonavospaslaugos.lt.

Rūšiuokime ir kurkime švaresnę bei tvaresnę ateitį kartu!

Atmintinę galite parsisiųsti paspaudę ČIA

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: