Ukrainoje vykstantis karas nepalieka abejingų: žmonės aktyviai renka paramą, padeda į Lietuvą atvykstantiems ukrainiečiams. Tačiau dalis gyventojų sunerimę ir dėl savo saugumo: į portalo jonavoszinios.lt redakciją kreipėsi skaitytoja, kuri išreiškė susirūpinimą dėl radiacijos pavojaus ir galimybių įsigyti kalio jodido tablečių.

Skambino į kelias vaistines

,,Esant paskelbtai nepaprastajai padėčiai Lietuvos Respublikos teritorijoje ir vykstant karui Ukrainoje, pasklidus informacijai apie Rusijos užimtą Černobilio teritoriją bei kylančią grėsmę dėl radiacijos pavojaus, pradėjau ieškoti kalio jodido tablečių. Jos apsaugo skydliaukę nuo radiacijos, tačiau vaistinėse tablečių neradau. Skambinau į ,,Eurovaistinę" Jonavos mieste. Man buvo atsakyta, kad jie neturi jų nei Jonavoje, nei Kaune. ,,Camelia" vaistinėje  - situacija tokia pati. Norfos vaistinė-,,Gintarinė" irgi neturi, nepardavinėja", - taip nesėkmingą savo apsipirkimą nupasakojo skaitytoja. 

Susidomėjimas išaugo staiga

Susisiekus su ,,Gintarinės vaistinės" rinkodaros vadove Irena Tėveliene paaiškinta, kad susidarius esamai geopolitinei situacijai Ukrainoje ir dėl įvykių Černobilio atominėje elektrinėje iš karto pastebėtas išaugęs susidomėjimas jodo tabletėmis.

,,Paklausa išaugo jau vasario 24 d. kai buvo parduota beveik keturis kartus daugiau pakuočių nei įprastai, tačiau reikia pažymėti, kad anksčiau jų buvo parduodama labai mažai. Didžiausia paklausa buvo Vilniuje ir Kaune. 

Šiuo metu kalio jodo tablečių likučiai baigėsi visoje Lietuvoje. Šios savaitės viduryje planuojame pasipildyti atsargas tiek fizinėse, tiek e-vaistinėse. 

Norėtume pabrėžti, kad tikrai nereikia panikuoti, nes kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik sulaukus rekomendacijų iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų atsakingų valstybinių įstaigų", - kalbėjo vaistinės atstovė.

Nereikia skubėti

I. Tėvelienė primena, kad šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Kitu atveju, kalio jodido vartojimas gali tapti žalingas organizmui

Atsitikus nelaimei: naujagimiams iki 1 mėnesio reikėtų duoti ketvirtį tabletės arba 16 mg; kūdikiams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusę tabletės arba 32 mg; vaikams nuo 3 iki 12 metų – visa tabletė arba 65 mg; vaikams nuo 12 metų ir suaugusiesiems – dvi tabletės arba 130 mg.

,,Labai svarbu pasitikrinti tablečių galiojimo laiką. Nevartokite tablečių, jei jų galiojimo laikas pasibaigęs. Nuneškite jas į vaistinę utilizavimui", - primena vaistinės atstovė.

Poreikio augimą taip pat pastebėjo

Kad kalio jodido tablečių poreikis išties išaugo pastebi ir ,,Eurovaistinė". 

,,Klientai suskubo jų įsigyti ir šiuo metu vaistinėse jaučiame šio preparato trūkumą. Kalbamės su tiekėjais dėl papildomų kiekių pristatymo, planuojame, kad papildymas vaistines pasieks šios savaitės viduryje. Primename, kad kalio jodidą reiktų vartoti tik gavus oficialų valdžios pranešimą", - teigė ,,Eurovaistinės komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė.

Gamins patys

,,Camelia" nurodė, kad šiuo metu vaistinėse turi tik kalio jodido tablečių, kurios dar 2020 metais Vilniaus krašto gyventojams buvo parūpintos Astravo atominės elektrinės nelaimės atveju.

,,Šias tabletes dar dabar galima nemokamai atsiimti iš vaistinių, tačiau reikalingas receptas. Nemaža dalis Vilniaus rajono gyventojų tokias tabletes atsiėmė anksčiau, taip pat jos buvo perduotos per švietimo įstaigas, globos namus. Šiuo metu kalio jodido tablečių, kurias būtų galima įsigyti kitiems šalies gyventojams savo lėšomis, vaistinėse nėra. Tačiau stebime poreikį ir visais būdais siekiame šių tablečių papildymą gauti. Taip pat savo gamybinėje vaistinėje patys pradėjome gaminti šį preparatą, tačiau prekės įsigijimui taip pat bus reikalingas receptas", - paaiškino ,,Camelia" komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė. 

Apie situaciją

Radiacinės saugos centras savo ruožtu skelbia, kad jo specialistai yra atlikę 72 val. oro srautų trukmės prognozes nuo Ukrainos valstybinės įmonės „Radon“ Kijevo padalinio radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugyklos teritorijos. Prognozė rodo, kad oro srautai nejuda link Lietuvos teritorijos, todėl bet kokiu atveju, jei aplinkoje ir pasklistų radioaktyviųjų medžiagų, Lietuvos jos nepasiektų.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: