2022 m. kovo 30 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) priėmė gaires dėl vlogerių (angl. vlog – video blog) – audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų teikėjų, teikiančių paslaugas naudojantis dalijimosi vaizdo medžiaga platforma, kvalifikavimo ir jiems taikomų reikalavimų, veiklos reguliavimo.

Š. m. sausio mėnesį viešosioms konsultacijoms paskelbtas minėtų gairių projektas susilaukė didelio šios veiklos atstovų susidomėjimo, jam buvo pateikta nemažai pastabų.

Atsižvelgusi į pastabas, LRTK gaires papildė nauju skyriumi, aptariant reikalavimus, kurie bus taikomi tokiems paslaugų teikėjams, aprašant programų žymėjimo, reklamos, rėmimo reikalavimus ir kt. Atsisakyta 50 tūkst. sekėjų skaičiaus, kurį LRTK siūlė nustatyti kaip ribą, nuo kurios galėtų būti reguliuojami paslaugų teikėjai. Gairės bus nukreiptos į „reikšmingą sekėjų skaičių turinčius ir programų peržiūrų skaičių“ renkančius paslaugų teikėjus (kanalus).

Gairės galios tik turiniui, įkeltam po jų įsigaliojimo.

Rengdama šias gaires, LRTK vadovavosi 2021 m. į nacionalinę teisę perkeltos Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvos nuostatomis, bei atsižvelgdama į tai, kad naujų rūšių turinys –vaizdo klipai ar naudotojų sukurtas turinys auga ir tampa vis svarbesnis, o nauji rinkos dalyviai, įskaitant užsakomųjų vaizdo paslaugų teikėjus ir dalijimosi vaizdo medžiaga platformas, tampa vis populiaresni ir daro didelę įtaką jų sekėjams. Dėl pastebimos žiniasklaidos priemonių konvergencijos LRTK siekia atnaujinti teisinę sistemą, kuri atspindėtų rinkos pokyčius ir pasiektų interneto turinio paslaugų, vartotojų apsaugos ir konkurencingumo pusiausvyrą.

Atkreiptinas dėmesys, kad panaši vlogerių, teikiančių audiovizualines žiniasklaidos paslaugas, priežiūra yra ir kitose Europos šalyse – Austrijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Ispanijoje ir kt.

LRTK inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: