Išsiskyrė Jonavos rajono savivaldybės ir sunkią negalią turinčios mergaitės mamos pozicijos dėl teikiamų socialinių paslaugų Jonavos rajono neįgaliems vaikams.  Jonavos savivaldybė tikina, jog Jonavos rajono neįgalūs vaikai gauna pakankamai daug įvairių paslaugų, tačiau neįgalios mergaitės mama su tuo nesutinka ir teigia, kad ją bandoma nutildyti. Galiausiai situaciją komentuoja Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra, kuri pateikia vienos Jonavos mokyklos vertinimą dėl pritaikymo neįgaliems vaikams, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad jeigu Jonavos savivaldybė galimai kažko neatlieka, skųskis savivaldybei.  

Istorijos pradžia  

Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos specialiojo ugdymo skyriaus mokinė, turinti sunkią negalią, susižalojo lipdama į mokyklinį autobusą, kuris, pasak mamos, nėra pritaikytas asmenims su specialiais poreikiais. Dėl patirtos traumos mergaitė negali lankyti reabilitacijos procedūrų, o jos mama viešai kreipėsi į savivaldybę su prašymu imtis skubių priemonių ir užtikrinti tinkamas sąlygas specialiųjų poreikių turintiems vaikams.  

Moters teigimu, mokykla stengiasi dėl jos dukters, tačiau finansiškai nėra pajėgi įsigyti žemagrindžio autobusiuko, todėl mama viešai kreipėsi į savivaldybę - kada pagaliau bus užtikrintos tinkamos sąlygos specialiųjų poreikių turintiems vaikams?  Mamos atviras laiškas publikuotas ČIA. 

Savivaldybės atsakas  

Jonavos savivaldybė apgailestauja dėl mergaitės susižalojimo ir linki, kad sužeista koja kuo greičiau sugytų, o atsakyme į mamos laišką tvirtina, kad teikiamų paslaugų spektras yra pakankamas.  

,,Informuojame, kad Jonavos rajono savivaldybė dalyvauja projekte „Ugdymo prieinamumo didinimas atskirtį turintiems vaikams Jonavos rajone“. Viena iš projekto veiklų yra autobusiuko įsigijimas, kuris bus pilnai pritaikytas neįgaliesiems. Šiuo metu projektas yra vertinimo procedūroje, kitais metais planuojamas autobusiuko įsigijimas. Autobusiukas bus skirtas Jonavos „Neries“ pagrindinei mokyklai, Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijai ir Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijai. 

Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad straipsnyje minimai mergaitei ir jos šeimai, atsižvelgiant į vaiko negalią, nuolat teikiama įvairi pagalba. Rajono savivaldybės specialistai ir mokyklos vadovai, pedagogai įsiklauso į šeimos pageidavimus ir stengiasi padėti mergaitei. 

Mokinės pavežimo į mokyklą ir atgal į namus laikas yra nustatytas pagal mergaitės tėvų pageidavimą, mergaitė mokykloje gauna logopedo, psichologo, judesio specialisto ir mokinio padėjėjos pagalbą, jai ruošiamas specialus maistas. 

Nuo lapkričio 1 d. mergaitė mokykloje gaus dar daugiau dėmesio ir pagalbos: socialinių įgūdžių ugdymo klasėje mokinio padėjėja pradės dirbti dabartinė mergaitės asistentė”, - rašoma Jonavos rajono savivaldybės atsakyme.  

Mama: savivaldybė bando mane nutildyti    

Tokiam savivaldybės atsakymui nepritaria neįgalios mergaitės mama teigdama, kad savivaldybė šiuo atsakymu bandė ją nutildyti. Ji pabrėžia, kad visos gautos paslaugos atitinka Lietuvos įstatymus ir buvo iškovotos aktyvia jos veikla, o ne dėl savivaldybės geranoriškumo.  

Moteris mini konkrečius pavyzdžius: kovą dėl asmeninio asistento visiems Jonavos neįgaliesiems, specialaus maitinimo mokykloje pagal gydytojo rekomendacijas ir problemas dėl nepatogaus vaiko pavėžėjimo grafiko: ,,Aš darbe turiu būti 8 ryte, o mergaitę paima 8 val. 45 min., kadangi jie neturi trečio autobusiuko, o vaikų padaugėjo ir jie negali išpildyti visų norų ir pageidavimų. Šiai dienai autobusiuko neįgaliems nėra ir greitu laiku neaišku, ar bus. Ir jeigu minimas projektas strigs, tai yra tikimybė, kad to autobusiuko ir nebus.  

Ji taip pat kritikuoja savivaldybę dėl nepakankamų socialinių paslaugų:  

,,Yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintas socialinių paslaugų paketas, kuriame išvardintos Socialinės paslaugos niekaip neatspindi Jonavos rajone teikiamų paslaugų. Nei laikino atokvėpio, nei soc. globos dienos centro vaikams su negalia nėra, integralios pagalbos paslaugos taip pat nėra. Asmeninis asistentas vienintelė paslauga šeimoms.  

Ne kartą prašiau savivaldybės pagal galiojančią tvarką kompensuoti mokestį šeimoms už asmeninę pagalbą. 20 proc. nustatytas mokėjimo dydis už asmeninę pagalbą yra per didelė našta mūsų visų šeimoms, gaudavosi kone po 300 eurų per mėnesį. Tik po įvairių komunikacijų su neįgaliųjų departamentu, mokestis suderintas ir priimtinas. Dabar mokame maždaug iki 100 eurų, priklausomai nuo negalios sunkumo."  

 Anot jonavietės, kad ji privilegijuota tvarka gauna sąlygas savo vaikui, netiesa.  

,,Vienintelė paslauga, kurią mes gauname, asmeninio asistento paslauga. Tai gaunu vien dėl to, kad aš nuolat kovoju, nuolat rašau prašymus dėl visų Jonavos neįgalių vaikų. Pavyzdžiui, dėl asmeninio asistento, dėl kurio kovą Jonavoje pradėjau aš, rinkau parašus, kad iškovoti asmeninį asistentą ne tik sau, bet ir visam Jonavos rajonui. Kalbant apie ruošiamą specialų maistą, aš nemanau, kad čia kažkokia išimtis mano vaikui. Tai yra normali mokyklos reakcija į maitinimą, kurį parašo gydytoja.

Bet čia kova su ,,vėjo malūnais”, jau pavargau ir man svyra rankos, bet aš neketinu pasiduoti”,- kalba mama.  

Atliktas mokyklos vertinimas  

Jonavos ,,Neries” mokykloje atliktas mokyklos vertinimas dėl pritaikymo neįgaliems vaikamsAsmens su negalia teisių apsaugos agentūra konstatuoja, kad minimoje mokykloje yra nepakankamas atitikimas minimaliems reikalavimams. 

,,Bendras Jonavos „Neries” pagrindinės mokyklos specialiojo ugdymo skyriaus (Vasario 16 g. 31, Jonava)  prieinamumo lygis yra 57 balai (dalinis prieinamumas), kas reiškia nepakankamą atitikimą minimaliems reikalavimams.  

Mokyklos surinkusios nuo 50 iki 79 balų yra dalinai prieinamos. Tuo tarpu mokyklos, surinkusios mažiau nei 50 – neatitinka minimalių prieinamumo reikalavimų. Didesnis prieinamumas yra asmenims su judėjimo negalia (60 balų), mažiausias –asmenims, su pažintinių funkcijų sutrikimais (55 balai).  

Viešojo transporto stotelės šalia mokyklos nėra. Judėjimo trasos dalinai prieinamos (75 balai), automobilių parkavimas – nepakankamai prieinamas (56 balai).  

Blogiausiai prieinamas vertikalus judėjimas pastate (25 balai) ir san. mazgai (31 balas), taip pat priešgaisrinės signalizacijos sistemos (31 balas)”, - rašoma Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros pateiktame atsakyme bei pridėta nuoroda, kurioje aiškiai matomi mokyklos vertinimai ČIA.  

Statinių prieinamumas yra vertinamas pagal specialiai atrinktus prieinamumo kriterijus: Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (stasis.lt) 

Ministerijos logika 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paklausėme, kaip vertinate tokį konfliktą tarp vietos valdžios ir mamos? Kokias paslaugas neįgaliems vaikams privaloma teikti savivaldybėse? Ar patvirtinto socialinių paslaugų paketo vykdymas rajonuose yra privalomas, ar tik rekomendacinio pobūdžio? Kaip ministerija gali paveikti teikiamų paslaugų rajonuose kokybę, kalbant apie neįgaliems pritaikyto transporto įsigijimą? Ar tik per projektines veiklas, ar gali skirti finansavimą žemagrindžių autobusiukų mokykloms įsigijimą? Ministerija, išvardinusi kas ir kaip gali būti teikiama, galiausiai pareiškė, kad jeigu Jonavos savivaldybė galimai kažko neatlieka, reikia kreiptis į tą pačią savivaldybę, nors mama ten ,,keliauja” ir raštus rašo ne pirmus metus.  

,,Savivaldybės institucijos atsako už socialinių paslaugų teikimo savivaldybės gyventojams užtikrinimą, planuodamos socialines paslaugas, organizuodamos jų teikimą. 

Savivaldybės institucijos vertina ir analizuoja savivaldybės gyventojų socialinių paslaugų poreikius, pagal tai prognozuoja ir nustato socialinių paslaugų teikimo mastą ir rūšis, vertina ir nustato socialinių paslaugų finansavimo poreikį bei organizuoja ir finansuoja socialines paslaugas savo teritorijos gyventojams iš valstybės, savivaldybių biudžetų lėšų, asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas ir kitų lėšų. 

Būtent savivaldybės institucijos atlieka pagrindinį vaidmenį tiek sprendžiant konkrečius atvejus, susijusius su individualius poreikius atitinkančių socialinių paslaugų skyrimu, tiek ir užtikrinant socialinių paslaugų prieinamumą savivaldybės gyventojams. 

Dėl socialinių paslaugų, kurias skiria savivaldybės administracija, asmenys gali kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją ar socialines paslaugas teikiančią įstaigą. Pagal asmens prašymą, įvertinus asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiant į individualius asmens (šeimos) interesus ir poreikius, vaikui su negalia ir jo šeimai gali būti teikiama pagalba į namus, dienos socialinė globa asmens namuose ar dienos globos centre, vaikų dienos socialinė priežiūra vaikų dienos centre, socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje, taip pat informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, transporto organizavimo paslaugos, psichosocialinė pagalba ar kitos socialinės paslaugos. 

Taip pat gali būti teikiama integrali pagalba – slaugos ir dienos socialinės globos paslaugos, kuriomis tenkinami asmens slaugos ir socialinių paslaugų poreikiai, teikiant ir psichologo konsultacijas integralios pagalbos gavėjams bei juos prižiūrintiems artimiesiems. Asmenims, kuriems yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos paslaugų poreikis, taip pat asmenims, kuriems po suteiktų chirurgijos paslaugų išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose, gali būti teikiamos ambulatorinės slaugos paslaugos asmens namuose derinant jas kartu su socialinėmis paslaugomis. 

Be to, asmenims, kurie namuose prižiūri, slaugo kartu gyvenančius artimuosius su negalia, siekiant sudaryti sąlygas pailsėti nuo nuolatinės asmens priežiūros, gali būti teikiamas laikinas atokvėpis namuose ar įstaigoje iki 720 val. per metus. 

Prevenciniais tikslais, siekiant sustiprinti šeimos gebėjimus įveikti kylančius iššūkius ir sunkumus, yra teikiamos kompleksinės paslaugos šeimai (individualių ir grupinių konsultacijų, savitarpio pagalbos grupių organizavimas, šeimos konsultavimas asmens namuose ir kt.). 

Svarbu tai, kad visais atvejais turi būti siekiama geriausiai kaip galima užtikrinti žmonių, kuriems reikalingos socialinės paslaugos, interesus, todėl skatinamas glaudus dialogas tarp atsakingų savivaldos institucijų ir socialinių paslaugų gavėjų. Negaunant reikiamų paslaugų ar abejojant jų kokybe, pirmiausia reikėtų kreiptis į savivaldybės administraciją”, - rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus atsakyme.    

Lieka daug neatsakytų klausimų

Peršasi išvada, kad paslaugos, kurios privalėtų būti teikiamos kiekviename rajone, nėra teikiamos? Jeigu savivaldybė kažko galimai neatlieka, skųskis tai pačiai savivaldybei? Ar savivaldybės paliktos pačios teikti paslaugas, ir pačios vertinti, ar tinkamai tai daro? Ar Jonavos mokyklos pasiruošusios priimti visus - sveikus ir vaikus su negalia?  

Gal nauja pareigybė - nuo 2024 m. sausio 1 d. savivaldybėse veikiantis asmenų su negalia reikalų koordinatorius - išspręs šias problemas?  

Šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, trūksta bendro pokalbio, kad kažkas išgirstų jų poreikius, problemas ir realiai spręstų bėdas. Pokalbis prie bendro stalo yra būtinas. 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: